Фішинг: як не попастися на гачок інтернет-шахраїв - Накипіло
Картки

Фішинг: як не попастися на гачок інтернет-шахраїв

1

Що сталося?

Користувачі соціальних мереж викладають застереження про черговий вид шахрайства в інтернеті. Зазвичай такі записи публікують ті, хто вже попався на гачок шахраїв, чи же ті, хто обман розкусив. Частіше за все це один з найпопулярніших видів сучасного шахрайства — фішинг.

2

Що таке фішинг?

Фішинг — шахрайство в інтернеті. Його сенс у тому, що користувач через спеціально створені сайти добровільно віддає в руки шахраїв свої конфіденційні дані. Як правило, це номери та секретні коди банківських карток, паролі від соціальних мереж, пошти, банківських акаунтів, номера телефонів. Будь-яка особиста інформація, що дозволяє шахраям роздобути ваші кошти.

3

Де чекати підступу?

Фішингові сторінки в інтернеті частіше за все маскуються під онлайн-магазини, інтернет-розіграші товарів чи грошей, соціальні мережі, де від вас вимагають вводити конфіденційну інформацію. В останній час зловмисники активізувалися на онлайн-торгових майданчиках (OLX, Prom.ua, AliExpress тощо).

4

На що звертати увагу?

Розберемо на прикладі. Ви хочете купити зимову куртку відомого бренду. Заходите на майданчик інтернет-оголошень. Через деякий час знаходите «ту саму», ще й за смішні гроші (тут варто насторожитися).

Ви пишете «продавцю» у внутрішньому чаті сайту, а він пропонує перенаправити діалог в який-небудь месенджер (тут також варто насторожитися).

Ви переходите, домовляєтеся про доставку та оплату. «Продавець» надсилає вам посилання, схоже (але не ідентичне!) на той самий майданчик інтернет-оголошень. Там вас просять ввести дані карти: номер, ім’я, прізвище, строк дії та захисний CVV-код. 

Схема працює і в іншу сторону. Продавця може спробувати обманути «покупець» через фішингову сторінку з вводом даних картки для отримання «оплати», яку покупець нібито провів.

5

Як не попастися? 

Не передавайте нікому пін-код банківської картки та паролі від акаунтів. Ніхто не має права запитувати у вас цю інформацію.

Краще за все ніколи не переходити за підозрілими посиланнями. Уважно вивчайте набір букв і домен та перевіряйте, щоб він повністю співпадав з оригінальним сайтом.

При переході на банківські сайти слідкуйте, щоб у адресному рядку було написано https і відображався замок.

Користуйтеся внутрішніми сервісами та месенджером майданчика, на якому здійснюєте покупку. Не переходьте на сторонні сайти оплати. 

Будьте уважні та критичні. Якщо вам щось здається підозрілим —  завершуйте діалог та звертайтеся в службу підтримки майданчика.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова