Що робити, якщо фотографію/відео з вами використовують без вашої згоди. Розбір юриста - Накипіло
Події

Що робити, якщо фотографію/відео з вами використовують без вашої згоди. Розбір юриста

  • Арсен Бучковский, Надія Рогальська
  • 24 Липня 2020
Разом з Арсеном Бучковським, партнером юридичної компанії ILF, фахівцем у сфері інформаційних технологій, та юристкою ILF Надiєю Рогальською розібралися, що робити, якщо зображення з вами використовують без вашої згоди в рекламі.
 
1

Про що говорить закон?

Законом України «Про рекламу» заборонено розміщувати в рекламі зображення фізичної особи без її згоди. Тобто використання вашого зображення може відбуватися виключно з вашого дозволу.
2

Як дається згода?

Ви можете заздалегідь визначити всі умови, способи та сферу використання вашого зображення. Згода має бути письмовою і такою, яка чітко дозволяє визначити всі умови. Зокрема, в ній потрібно вказати особу, якій ви дозволяєте використовувати фотографію/відео, а також реклама якого товару або послуги буде здійснена. Щоб уникнути суперечок в майбутньому, до згоди краще додати екземпляр самого зображення.

3

Хто відповідальний за дотримання умов угоди?

За дотриманням вимог законодавства в сфері реклами стежить Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів. Саме вона відповідно до Закону уповноважена накладати штрафи на недобросовісних рекламодавців. До слова, передбачений розмір штрафу – це вартість реклами, помножена на п'ять (ч. 4 ст. 27 Закону України «Про рекламу»).

4

Що робити, якщо ви не давали згоди?

Як показує практика, порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. Тому, якщо все-таки ви, несподівано для себе, виявили своє фото на рекламних матеріалах – можете звернутися з претензією до рекламодавця з вимогою про припинення використання зображення.

5

А якщо по-хорошому не вдалось?

Ви маєте право звернутися до суду з вимогою про заборону подальшого поширення реклами, а також відшкодування заподіяної вам моральної шкоди. При цьому важливо зафіксувати факт такого використання, наприклад, завантажити відеоролик або зробити скріншот.

6

Якщо погодилися, но потім передумали?

Це залежить від конкретних умов самого дозволу. Якщо ви надали безстрокову згоду на використання зображення в будь-який спосіб, то і відкликати його ви зможете в будь-який момент. Право заборонити використовувати зображення є абсолютним, якщо користувач буде порушувати умови, на яких ви дозволили використовувати фото. Наприклад, ви погодилися на розміщення фото для реклами дитячих товарів, а натомість потрапили на матеріали передвиборної агітації. Водночас, якщо ви дали згоду на нанесення свого зображення на конкретний обсяг рекламної продукції, наприклад банерів, то, відкликавши згоду після їх виготовлення, вам скоріш за все доведеться відшкодувати витрати рекламодавця.

7

Коли згода не потрібна?

Наприклад, якщо особа позувала авторові за плату, фотографія може бути публічно показана, відтворена або поширена без додаткового оформлення дозволу. У такому випадку згода особи виражається її активними діями – прийняттям коштів від фотографа.

8

Зйомка у громадських місцях

Презумпція згоди працює і в разі здійснення зйомки в громадських місцях. Однак для цього необхідно виконувати такі умови:

  • зйомка здійснюється відкрито й особа знає, що її знімають. Наприклад, ви бачите фотографа або оператора, позуєте перед об'єктивом тощо;
  • особа не висловлює заперечення щодо зйомки. При цьому необов'язково активно висловлювати згоду на зйомку, зокрема схвально кивати фотографу надаючи усний дозвіл.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо