Боротьба з корупцією перетворилась на бізнес, — Ганна Маляр - Накипіло
Події

Боротьба з корупцією перетворилась на бізнес, — Ганна Маляр

Високий рівень корупції в судовій системі — одна з основних проблем сьогоднішньої України. Реформування системи почалося з літа минулого року. Як наслідок, має здійснитися повна переатестація служителів Феміди і очищення суддівського корпусу, але поки помітних змін не відбулося. «Накипіло» поцікавився у юриста-кримінолога Ганни Маляр, чи вірить вона в успішність реалізації реформи.

Про реформування судової системи

Я хочу вірити в успішну реалізацію. У нас вже набрав чинності закон про Вищу раду правосуддя, але працюють в ній ті ж самі люди, які працювали Вищій раді юстиції. Це такий фокус. Була міліція, стала поліція, була Вища рада юстиції, стала Вища рада правосуддя, президент нібито не причетний до формування суддівського корпусу, але завдяки змінам в Конституції, по суті він узурпував ці функції. Нам розповідають казки, що він формально ставить свій підпис, але президент може не поставити підпис. Тобто він приймає рішення. Я можу з прикрістю констатувати, що наші судді є заручниками того, що кожна нова влада намагається узурпувати вплив на судову владу, бо саме через судову владу відбувається узаконення рішень по приватизації величезних наділів, будівель, відбувається переділ власності. І я не вірю, що нова влада відмовиться від такої серйозної спокуси.

Про справу Майдану

Я б відокремила справу Євромайдану, тому що це історична, резонансна, політична справа. Я думаю, що ніколи не будуть покарані винні — Росія в перемовному процесі висунула вимогу про видачу беркутівців, які підозрюються у розстрілах на Майдані і обміну їх на наших полонених. Перед нами буде стояти складна проблема, чи готові ми пожертвувати пам’ятью наших героїв, які віддали життя за високі ідеали і життями ще живих людей. Я не буду відповідати на це питання, тому що не можу вирішувати за все суспільство, але був брифінг головуючого судді у цій справі і він сказав, що ми готові до такого діалогу. Тому ми повинні розуміти, що підозрювані виконавці у справі Майдану можуть не понести ніякого покарання, а приміром, їм буде винесений вирок, і вони будуть передані в Російську Федерацію нібито для відбування покарання. Але зрозуміло, що їх випустять ще з літака і, мабуть, зустрічатимуть з караваєм.

Але давайте не забувати, що крім виконавців, є люди, які видавали накази, і їх не просить сьогодні Росія видавати. От їх можна притягати до відповідальності, але я боюсь, що частина співучасників по справі Майдану по сьогоднішній день при посадах і вони не можуть розслідувати справу проти самих себе. Я думаю, що вони ще зацікавлені у знищенні доказів вини своїх співучасників і самих себе. Ймовірніше за все, вже немає ні доказової бази, ні бажання, ні волі притягти всіх до відповідальності.

А тепер, що стосується інших справ. У нас є такий потужній інструмент, як Європейський суд з прав людини, де виносяться позитивні рішення на користь українців, справи яких з незрозумілих причин були затягнуті. Тому такий варіант є. Можна там шукати справедливості. Але в нас є ще одна серйозна проблема. Навіть якщо вам пощастило, ваш суддя чесний, справедливий і рішення винесено на вашу користь, то немає гарантії, що воно буде виконано. На сьогоняшній день в Україні виконується тільки 3 % рішень судів.

Про створення антикоррупційного суду

В Україні боротьба з корупцією перетворилась на гарний бізнес. Я навіть жартома пропонувала не боротись із корупцією, а почати заробляти на іміджі корумпованої країни, зробити з України таку туристичну мекку, нехай всі приїжджають і дивляться, яка в нас причудова корупція. Тому що подолати її просто неможливо, вірніше, немає політичної волі. По суті, ми можемо створити не один суд, а десять. В нас є НАЗК, НАБУ, антикорупційна прокуратура. Що воно змінило? В нас як засуджували протягом року десь до тисячі осіб за корупційні злочини, так і засуджують, як була питома вага корупції з усіх злочинів 1,5 %, так і залишилось.  Це помилкова думка, що з корупцією можна боротись шляхом застосування санкцій. У корупції треба вибивати грунт з під ніг. Тобто потрібно прибирати бюрократію, те, що породжує корупцію. Там, де можна людину замінити комп’ютером, треба заміняти, де можна створити електронну чергу, треба створювати. Ці речі і є протидія корупції. По суті, НАБУ відокремило віп-корупціонерів від середніх, таких смертних корупціонерів. Щоб ті, що будуть нести величезні хабарі, несли їх не простому слідчому, а віп-слідчому.

Про слабкість російської позиції

Рішення Російської Федерації щодо визнання Майдану переворотом для нас немає жодного значення. Це наші внутрішні справи і зрозуміло, що це реванш старої гвардії, яка в Росії мусить відпрацьовувати хліб, який вони там їдять. Російське судочинство вже тільки лінивий не розкритикував. По-перше, тоталітарна держава, по-друге, російські суди транслюють волю лише однієї людини. Не закону і навіть не того, хто хабар дав, а вони транслюють волю Путіна. Тому він і його люди вважають це переворотом. Нехай вважають. Нам від того не холодно і не жарко. Юридично жодних наслідків для України не буде і, по-друге, я би їм радила дати юридичну оцінку подій 1917 року, бо в них по сьогоднішній день жовтневі свята є святами. Після того, як розберуться з тим, нехай приступають до міжнародних подій, бо Україна для них — інша держава.

Я думаю, жодного впливу на нас не буде, окрім того, що психологічно це показує слабкість російської позиції. І українська армія стала сильнішою за роки війни. Це вже ніхто не заперечує. І крім того, що наші хлопці вже мають бойовий досвід, в нас є озброєння. Це зовсім не те, що було на весні 2014 року. Ми бачимо, що санкції ніхто не збирається знімати, бачимо засудження з боку міжнародного товариства, тому що агресія є агресія, і якщо сьогодні вони пристануть на бік Росії, то завтра вони самі не будуть захищенні від такої агресії. Тому позиція Росії надзвичайно слабка, щоб ми не чули з їхніх рупорів пропаганди. Означає, що більш серйозних важелів і аргументів в них не залишилось.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова