20 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

20 січня. Цей день в Україні та світі

20 січня святкується День Автономної Республіки Крим

Пов'язана ця подія з проведенням референдуму про створення Автономної Республіки у складі України в 1991 році. Той референдум став першим і останнім плебісцитом в історії радянського союзу. Півтора мільйона мешканців Криму взяли участь у голосуванні, з них 93% дали згоду на створення АРК. А 1 грудня 1991 року проголосували на Всеукраїнському референдумі за незалежність України.

Крим пережив складні часи: владні перегони, міжнаціональні та соціальні конфлікти, та мав і щасливі роки. У березні 2014 року росія окупувала АРК, але вона залишається законною територією України, що визнають майже всі держави світу. Наші Збройні сили та дипломати нині роблять все, аби повернути всі тимчасово окуповані українські землі.

20 січня 1661 року у Львові засновано університет — один із найстаріших в Україні та Східній Європі

Саме в цей день король Ян ІІ Казимир підписав диплом, який надавав єзуїтській колегії у Львові «гідність академії і титул університету». Змінювалися епохи, імперії, а Університет завжди залишався осередком науки та культури. Він двічі був королівським, двічі — цісарським, двічі — радянським, нині — український.

Львівський національний університет ім. І. Франка | lviv.travel

Спочатку діяли філософський і теологічний факультети, за австрійців додалися правничий і медичний, зараз є 19 факультетів. Універ мав розкішний ботанічний сад, бібліотеку, найбільшу у Львові друкарню. Його гасло: Patriae decori civibus educandis («Освічені громадяни — окраса Батьківщини»).

Львівський національний університет імені Івана Франка. Фото: lviv.travel

Цього дня у 1865 році на Харківщині народився Михайло Іванович Туган-Барановський

Він — український економіст світового рівня, автор першого підручника з політекономії. Наукова спадщина вченого становить приблизно 140 праць, світове визнання дістали його теорія періодичних криз, роботи щодо теорії вартості, монополій, розподілу суспільного доходу.

На запрошення Винниченка у 1917 році Туган-Барановський працював міністром фінансів, торгівлі та промисловості Української Центральної Ради, а згодом вчений став одним із фундаторів Української Академії Наук.

%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%20Microsoft%20Office%20PowerPoint 0


Михайло Туган-Барановський. Ілюстрація: Наукова бібліотека ім. Петра Василенка

20 січня 1918 року — народини в Олександра Олексійовича Шалімова

Він був видатним хірургом, одним із засновників української хірургічної школи. З 1957-го він працював у лікувальних і наукових закладах Харкова, де практичну медицину поєднував із науковими дослідженнями. Шалімов пропонував кожному пацієнту індивідуальні методи лікування.

Згодом у Києві він став засновником Інституту хірургії та трансплантології, що носить його ім’я. За життя Олександр Шалімов провів 40 тисяч операцій, запровадив нові операції з онкологічних захворювань, органів травлення, судин, серця. Під його керівництвом провели першу в Україні операцію пересадки серця. Він є автором майже 800 наукових праць і 100 винаходів. У 1998-му Шалімов визнаний «Людиною планети», а ще він — Герой України.

Видатному українському хірургу Олександру Шалімову виповнилось 100 років -  afisha.tochka.net

Олександр Шалімов. Фото з відкритих джерел

20 січня 1897 року народився Євген Филимонович Маланюк

Він був українським ліриком і вояком, витонченим майстром поетики, творцем естетичної системи з культом героїзму. Його називали «Імператор залізних строф». У буремні часи визвольних змагань був сотником Армії УНР, а після поразки опинився в таборах інтернованих вояків у Польщі.

Маланюк став провідним поетом у плеяді «вісниківців», об’єднаних навколо «Вісника» Д. Донцова, ідеолога українського націоналізму. Він мав великий вплив і в еміграції, і в урср, хоча на Батьківщині комуністична преса називала поета «українським фашистом». У творах Маланюка переважають історичні мотиви, змалювання вольової особистості. Наш безумовний класик своєю поетикою сприяв становленню вільної української нації.

20 січня святкують День відеокамери

У 1982 році саме в цей день компанія Sony Electronics презентувала першу відеокамеру і запустила її у продаж. Довгі роки ця камера була еталоном і мрією багатьох любителів зйомок. Саме завдяки Sony з'явилися нові спроможності в документалістів і журналістів, а люди отримали можливість створювати чудові відео подорожей, родинних свят, і ділитися з друзями. 

Сьогодні День поширення знань про пінгвінів

Це присвяток цим дивовижним створінням — із корисною метою. Свято було запроваджено, аби привернути увагу людей до цього чудернацького й милого птаха та збереження екології місць, де він живе.

Дата невипадкова, адже саме 20 січня починається масова міграція цих птахів на материк для парування та висиджування потомства. Біля української антарктичної станції «Академік Вернадський», до речі, живе велика популяція пінгвінів. Вчені наглядають за ними. Взагалі вони нарахували понад тисячу пінгвінів на острові Галіндез, а безпосередньо поруч зі станцією живе приблизно сотня птахів. Пінгвіни біля станції знесли у листопаді перші яйця, а в грудні з'явилися пташенята.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова