Вихід з карантину = відновлення роботи метро: головний меседж посткарантинного Харкова - Накипіло
img

Олена Лептуга

  • 28 травня 2020

Вихід з карантину = відновлення роботи метро: головний меседж посткарантинного Харкова

Понад 37%, або 272 харківських новини з 11 по 15 травня стосувалися теми коронавірусу.  Третина з них була присвячена карантину (101 новина), чверть (69 статей) — послабленню карантинних обмежень. Такими стали результати травневого моніторингу  новин харківських онлайн-ЗМІ. Всього було проаналізовано 722 новини*.

Оскільки питання виходу з карантину вирішувало керівництво країни, то й основними спікерами регіональних новин були українські топові політики: передусім прем’єр-міністр Денис Шмигаль, а також міністр охорони здоров’я Максим Степанов, головний санітарний лікар Віктор Ляшко, в.о. міністра освіти Любомир Мандзій і президент Володимир Зеленський. Їх найбільше цитували Kharkiv.Today і АТН — по 10 і 9 матеріалів відповідно, а найменше — Status Quo (1 стаття). Усього статей зі згадками українських політиків було 33%, або 27 із 57 новин, що мали спікерів.

Ці статті присвячені прогнозам щодо виходу з карантину («Когда ждать завершения карантина в Украине. Прогнозы премьер-министра» (Город Х)), правилам післякарантинного періоду («В Минздраве рассказали, когда Украина сможет открыть границы» (АТН)), відновленню навчання («Відомі дати проведення ЗНО» (Kharkiv.Today)) тощо.

Приблизно в однаковому співвідношенні (15-17%) залучені до новин висловлювання місцевих можновладців, бізнесменів і пересічних українців. Серед перших превалюють цитати харківського міського голови Геннадія Кернеса та його заступниці Світлани Горбунової-Рубан. Вони стосувалися питання відкриття метро, статті на цю тему присутні в усіх аналізованих ЗМІ. 

Snimok ekrana 2020 05 18 v 10.39.54  

Status Quo

Попри популістський характер висловлювань мера  Харкова загальний тон подачі матеріалів в усіх ЗМІ був максимально нейтральний. Журналісти констатували звернення очільників міста, але не оцінювали їх. Це, до речі, стосувалося всіх статей, присвячених виходу з карантину: 100% з них інформують читачів, без нагнітання ситуації чи ейфорії з приводу пром’якшення обмежувальних заходів.  

Загалом було 10 матеріалів, де спікерами були представники місцевої влади (17,5%). Серед спікерів, що інформують про вихід з карантину, не було зазвичай найбільш активного спікера — очільника Харківської області Олексія Кучера. Як «джерело інформації» він виступає в статтях про коронавірус та карантин.

Те саме стосується й матеріалів, в яких спікерами виступають пересічні громадяни. Тут також топовою є тема роботи громадського транспорту, зокрема метро, під час карантину та після його пом’якшення, як, наприклад, у матеріалі «Кернеса просят открыть метро и междугородние перевозки и обещают носить маски с перчатками» (Kharkiv.Today) або у статті АТН

Snimok ekrana 2020 05 28 v 02.09.35

Вихід з карантину пов’язаний також з відкриттям кав’ярень і ТРЦ. Спікерами в таких матеріалах є представники бізнесу: ресторатори. керівники ТРЦ (загалом 9 новин). На жаль, тут не обійшлося без «джинси»: новина про відновлення роботи одного с ТРЦ з’явилася одразу на трьох сайтах Status Quo, Город Х і 057.ua.

Загалом харківські журналісти у травні писали про коронавірус менше й спокійніше, ніж у попередній місяць (у квітні, нагадаємо, було аж 46,6% статей про COVID-19). З’явилися аналітичні матеріали, огляди, а місцеві політики й активісти жодного разу не ставали джерелами контенту.


*Моніторинг проводився з 11 по 15 травня 2020 року. Аналідувалися усі новини в новинних стрічках п’яти найпопулярніших харківських ЗМІ: Город Х, Status Quo, Kharkiv.Today, 057.ua, АТН. Його мета – визначити кількість та якість новин про вихід із карантину, проаналізувати спікерів, які фігурують в таких новинах, а також тональність новин про вихід із карантину в регіональних онлайн-медіа.


Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.  

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова