Що таке мобінг? - Накипіло
Події

Що таке мобінг?

  • Наталя Завгородня
  • 30 Серпня 2022

Цього місяця Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №5748, який визначає поняття мобінгу та забороняє вчинення стосовно працівника дій, спрямованих на приниження його гідності та честі.

Власне, що таке мобінг?

Мобінг (цькування) — це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної репутації. 

Здійснюється мобінг у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій. Коло людини створюється напружена, ворожа, образлива атмосфера, що змушує її недооцінювати власну професійну придатність.

Мобінг є синонімічним поняттям до булінгу з тією різницею, що останнє стосується цькування дітей. 

Термін «мобінг» уперше використаний шведським вченим Ханцом Леманом, який вивчав офісних працівників на початку 80-х. Він виявив понад 40 різновидів мобінгу: глузування, необґрунтована критика, наклеп, приховування інформації, поширення чуток, погрози тощо.

До них додалися також:

  • колективна ізоляція та бойкот;
  • висміювання та неформальні дії; 
  • навмисне дезінформування;
  • псування особистих речей та речей, що надані у користування на робочому місці;
  • заподіяння шкоди фізичному та психологічному здоров'ю.

Якщо ви відчуваєте подібні варіанти впливу як від колег (горизонтальний мобінг), так і від керівництва (вертикальний варіант), мова йде про визначене законом цькування у колективі. 

Наслідком таких дій є не лише зниження продуктивності на робочому місці. Мобінг призводить до депресії, тривожного розладу, панічних атак. Цькування підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань і навіть цукрового діабету другого типу.

Що робити, якщо ви є жертвою мобінгу? 

Повідомляти керівництву, звертатися за юридичною допомогою та до спілок захисту прав робітників. Понад те, завжди доречне питання: а чи вартує саме ця робота таких жертв? Іноді зміна колективу та підприємства — хороша ідея.

У пригоді стануть наступні правила:

1.Не мовчіть, а намагайтеся відповідати на закиди та образи на вашу адресу. Використовуйте «Я — звернення», уникайте переходу на особистості. 

2.Залучіть свідків та підтримку. Це особливо важливо у випадку вертикального мобінгу. 

3.Фіксуйте отримані завдання та результати роботи: де є чіткість, важче знайти місце для маніпуляцій та нападу.

4.Запитуйте в того, хто нападає: «Що ти маєш на увазі?», «Не міг би ти пояснити конкретніше?», «Про що ти говориш зараз?». Коли ми ставимо питання, ініціатива розмови автоматично переходить на наш бік.

5.Не поширюйте плітки. Не беріть участі в обговоренні вчинків інших.

6.Намагайтеся знайти форми абстрагування від колективу та нагадати власні сильні сторони та позитивні робочі якості. Не втрачайте віру в себе. 

Якщо ж цькування впливає на ваш стан, не дає працювати та почуватися безпечно на робочому місці — подумайте про звільнення. Це не програш або втеча. Іноді це єдиний та розумний спосіб зберегти здоров'я.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова