Парадокс Соломона: чому виходить так, що вирішувати чужі проблеми значно простіше, ніж власні - Накипіло
Події

Парадокс Соломона: чому виходить так, що вирішувати чужі проблеми значно простіше, ніж власні

  • Наталія Завгородня
  • Віта Пліс
  • 29 Грудня 2022

Цар Соломон традиційно вважається взірцем мудрості. Люди долали величезні відстані, аби отримати слушну пораду та почути влучне та доречне слово. Дотепер його думки живуть у вигляді афоризмів і допомагають звернути наше мислення на пошук вірних і виважених рішень.


Але що цікаво: коли мова заходила про життя самого Соломона, його мудрість ніби зникала. Проблеми виховання нащадка, який згодом став справжнім тираном, невміння розпоряджатися державними грошима, пошук кохання серед нескінченного числа жінок, доведення країни до внутрішнього розколу — усе це теж про наймудрішого царя. 

На такий дивний парадокс звернули увагу двоє дослідників: Ітан Кросс, професор психології Мічиганського університету, та Ігор Гросман, доктор філософії університету Ватерлоо. Так званий «парадокс Соломона» означає ситуацію, коли людина може надати мудрі та по-справжньому ефективні поради та рекомендації іншим, проте сама у критичні моменти життя не вміє абстрагуватися та допомогти собі. 


Чому ж виходить так, що вирішувати чужі проблеми значно простіше, ніж власні, навіть коли ви не цар Соломон?

Є декілька причин. Найголовніша стосується емоцій. Коли ми розмірковуємо про чужі проблеми, нам легше зберігати емоційний нейтралітет: отже, легше дістатися до своїх компетенцій, досвіду та знань. В моменти ж, коли проблема стосується нас, гормони стресу, емоції впливають на змогу подивитися на ситуацію в цілому, побачити неочевидне або запропонувати неочікуване. 


Згадаємо для прикладу біблійну історію

До Соломона звернулися дві жінки, сперечаючись, хто є справжньою матір’ю новонародженої дитини. Соломон запропонував розрубати немовля та віддати кожній половину. Одна з жінок погодилася. Інша ж заради збереження життя малюка відмовилася від нього. Цар здогадався, що вона є справжньою матір’ю. Погодьтеся, це мудра історія. Але чи зміг би Соломон пропонувати подібне, якби мова йшла про його власну дитину або родича? Навряд чи. 


Що робити, коли помічаєте в собі таку саму особливість?

▪️ Намагайтеся дивитися на ситуацію максимально відсторонено. Задайте собі питання: «Що б я сказав другу в такому випадку?», «Як я реагував би, коли прочитав чи почув від когось про таке?». Можливість оцінити ситуацію з боку допоможе зберегти об’єктивність і виваженість. Спробуйте сформулювати запит по-іншому, замість «що я відчуваю» — «що він або вона відчуває». 

▪️ Обов’язково зверніть увагу на власний емоційний стан. Якщо відчуваєте, що емоції контролюють вас, а отже, і ваші рішення — дайте собі час. Спочатку заспокоєння — згодом пошук рішення.

▪️ Доречно послухати поради та експертні думки. Ви не зобов’язані ним слідувати, та за допомоги інших самі зможете подивитися на ситуацію під іншим кутом. 

▪️ Іноді ми успішні в порадах іншим та у допомозі їм, бо нам особисто не потрібно втілювати ці поради у власне життя. Зізнайтеся собі: не всі рішення ви готові втілити у життя та не всі рішення маєте втілювати. Це розуміння заспокоїть і допоможе більш відкрито й широко мислити.



https://nakipelo.ua/iak-zhyty-koly-ne-mozhna-nichoho-zaplanuvaty-ta-vidchuty-sebe-u-bezpetsi-porady-psykhoterapevta/

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова