Передвиборча агітація й багато немаркованої реклами: моніторинг Infocrime в Харківській області - Накипіло
img

Олена Лептуга

  • 10 червня 2021

Упродовж 31 травня – 6 червня моніторинг охопив 1849 матеріалів, 47 з них містили маніпуляції, проте жодного фейку не виявив. 

Resurs 1 100 kopiya 1

Бюджетний холодильник, каша нового покоління й банк, що роздає айфони

46,8% усіх маніпуляцій (22 матеріали) становило комерційне джинсування. Моніторинг Infocrime.Харків виявив по вісім таких матеріалів на сайтах  057.ua та Status Quo, однак жодний з них належним чином не промаркований. 057.ua подає їх в загальній новинній стрічці з позначкою «Новини компанії», Status Quo — без жодних уточнень. 

Найчастіше в матеріалах з ознаками замовності фігурує на сайтах Status Quo «Мегабанк», власник якого Віктор Субботін фінансує це видання. Лише за тиждень на користь фінансової структури опубліковані три статті з ознаками замовності: ««Мегабанк» открыл два обновленных отделения в Харькове», «todobank раздает Apple iPhone», ««Мегабанк» присоединился ко Дню защиты детей».

 

Що стосується решти медіа, то тематика замовних статей і телевізійних сюжетів була традиційно широкою — вибір бюджетного холодильника (057.ua), програми схуднення (Город Х), дитячі каші (ВГороде.Харьков), аграрний сервіс (Simon) тощо.

Передвиборча агітація й не тільки за крісло мера 

Топовою темою місцевих інтернет і тв-медіа були вибори ректора Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. 

Найбільше маніпуляцій навколо цієї теми моніторинг виявив в медіагрупи «Об’єктив» і на дотичному їй каналі Simon. «Я рассчитываю на победу университета – кандидат в ректоры ХНУ о результатах выборов» —

під таким заголовком вийшла комплементарна стаття про нині обрану ректорку, а на той момент кандидатку на цю посаду Тетяну Кагановську. Вона стала героїнею трьох подібних маніпулятивних матеріалів, у тому числі одного телевізійного сюжету. 

Тривають також завчасні передвиборчі перегони між Михайлом Добкіним і Ігорем Тереховим. Моніторинг виявив п’ять маніпуляцій довкола цієї теми. Усі матеріали були незбалансованими, містили оцінні судження, як наприклад, тут:
Snimok ekrana 2021 06 11 v 14.17.26

Мой Харьков

У бекграунді новини порталу ВГороде.Харьков замовники джинси пов'язали з діяльністю Ігоря Терехова опитування про туристичну привабливість Харкова:

«Данные исследования об имидже Харькова также подтверждают недавние социологические опросы Киевского международного института социологии и компании “SOCIS”, которые показали высокий уровень оценки работы руководителя города Игоря Терехова».

Що стосується Михайла Добкіна, то новини про нього теж не відрізняються оригінальністю: «Михаил Добкин организовал праздничніе мероприятия в пяти районах Харькова (ВИДЕО)» («Вечерний Харьков») і «Общественная организация Добкина устроила в Харькове детский праздник» («Вечерний Харьков»).
Snimok ekrana 2021 06 11 v 14.18.24

Подібний матеріал фігурує  у виданні «Вечерний Харьков» Блок Юлії Світличної: «Депутаты всех уровней Блока Светличной «Разом!» в честь Дня защиты детей сдали плазму крови для нужд Харьковской детской больницы №16». 

Ще в одному з них подано лише коментарі цієї політсили, експерт — політолог Ігор Поліщук — є членом команди Світличної. 

Загалом місцева політика становить 21,3% від усієї кількості маніпуляцій.

 

медіа

*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Status Quo, «ВГороде», «057.ua», «Вечерний Харьков», «Об`єктив», «АТН» «Город Х», «Мой Харьков», Newsroom, Kharkiv.Today), усі матеріали чотирьох телеканалів – «7 канал» (програма «Харьковские известия»), Simon, «АТН», UA.Харків, а також сторінки в Фейсбуці нардепа Олександра Фельдмана, нардепки Юлії Світличної, депутата міськради Андрія Лесика, екс-нардепа і потенційоного кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна, секретаря міськради і потенційоного кандидата в мери Харкова Ігоря Терехова, депутата міськради Анатолія Родзинського, екс-нардепа і потенційоного кандидата в мери Харкова Євгенія Мураєва, депутата міськради Дмитра Булаха, бізнесмена, блогера і екс-кандидата в мери Юрія Сапронова

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова