Істинна жіночність і жарти про домашні справи: моніторинг цьогорічних вітань із Восьмим березня
8 Березня ― доволі плідне свято щодо поганих привітань. Особливо з боку політиків, чиновників та інших публічних персон. Одні вказують жінкам на їхнє місце в суспільстві та діляться міркуваннями щодо істинної краси та жіночності. Інші закликають «милих дам» надихати чоловіків на нові подвиги та звершення. Або ж «дотепно» жартують про хатні справи, якими «бідним» чоловікам доводиться займатися раз на рік.
Так що писали українські політики, чиновники та публічні люди до цьогорічного 8 березня? Інститут масової інформації та «Детектор медіа» на замовлення Національного Демократичного Інституту провели моніторинг відповідного контенту в мережі Facebook. Як виявилося, більше половини постів або відтворюють сексистські стереотипи, або наголошують на «радянській» концепції свята. І тільки кожен четвертий-п’ятий згадував про права жінок та справжню суть Міжнародного жіночого дня.
Левова частина таких меседжів крутилася навколо «свята весни» та «справжньої жіночості». У першому випадку політики просто зміщували фокус свята на пору року та писали щось про весну, сонце чи квіти. У другому випадку все було куди сумніше. У своїх привітаннях дописувачі ділилися власними очікуваннями щодо зовнішності жінок, їхньої поведінки та ролі в суспільстві. Не обходилося і без прохань бути слабкими та надихати чоловіків на нові подвиги, досягнення та звершення. Звісно, частина дописувачів розмірковувала про те, що для них означає та сама «справжня жіночність». Вони розповідали жінкам, як саме вони мають «доповнювати» чоловіків і відповідати їх очікуванням.
Так, до дослідження потрапили деякі харків’яни. У подібному стилі відписався скандальний проросійський політик, нардеп від «Опозиційної платформи — За життя» Вадим Рабинович. Супроводжувався допис, звісно, зображенням квітів та явним зловживанням знаками оклику: «Дорогие женщины!!! Спасибо Вам за все!!!! С 8 марта!!! Мы вас любим!!! Этот праздник мы отстояли!!! Ведь без Вас — невозможно!! Счастья и добра!!!».
З допису незрозуміло, що за «ми» відстояли 8 березня. Як зазначали автори дослідження, в Україні Міжнародний жіночий день ніхто не планував скасовувати. В 2017 році Інститут національної пам’яті пропонував перенести вихідний з 8 на 9 березня, Шевченківський день. Однак про скасування свята мова не йшла. Відповідний законопроєкт пролежав у Верховній Раді три роки і згодом був відкликаний.
До речі, допис Рабиновича не був оригінальним. Як зазначили автори дослідження, для пересічного українського чиновника, політика чи посадовця доволі звично замальовувати жінку як певне «уособлення краси», яке має «надихати чоловіків».
Однак деякі публічні персони не стали ділитися роздумами про істинну жіночність. Вони вирішили піти іншим шляхом і похизуватися своєю дотепністю та «оригінальним» почуттям гумору. У хід пішов «кумедний» стереотип про чоловіків, яким доводиться страждати кожне 8 березня. Наприклад, робити домашні справи, дарувати дружині квіти та терпіти її важкий характер. У відповідному дослідженні його позначили як «жалко пацана».
Подібну «дотепність», наприклад видав харківський бізнесмен Юрій Сапронов. Він залишив два дописи про невимовні «восьмиберезневі» страждання, коли чоловікам доводиться догоджати жінкам: «Тяжелый день. Проверяйте дорогие, любимые, ненаглядные. Мы сегодня посуду сварили, бельё посолили, мусор купили, обед постирали, цветы погладили, кота полили, торт почистили, ванну вынесли, водку посадили, детей подмели». Звісно, мова пішла про «жіночі» справи, з якими чоловіку важко впоратися. Бо це не по його природі.
Інший допис він також присвятив хатнім справам. У них мова йшла про роботу, яку змушені виконувати чоловіки: «Ну, девочки, девушки, женщины, бабочки (уменьшительно-ласкательное к бабушкам), всех Вас — С ! И счастья Вам!!! Остальное — посуду мы моем, кашу-борщ мы варим, ночами мы не спим с детьми, квартиру-дом мы убираем, сумки тяжёлые с рынков-магазинов мы таскаем, работу мы работаем, стираем-гладим тоже мы, кошек-собак мы выгуливаем, убираем... Ох тяжко нам... Улыбнитесь!».
До речі, цей пост бізнесмен супроводив власним фото в рожевому фартуху. В обох руках він тримав по букету квітів — щоб одразу було зрозуміло, яке сьогодні свято.
«… не змовчав майже жоден топчиновник, політик чи посадовець місцевого самоврядування. І майже всі вони за радянською й пострадянської традицією, що перемістилась із стінгазет та районної преси в інтернет, озвучували сексистські стереотипи в руслі «свята весни і краси». Навіть ті з них, хто відповідає за освіту, науку і гуманітарний розвиток держави, пропонують жінкам замість рівноправності й можливостей для самореалізації тюльпан і другорядну роль берегині й натхненниці чоловіків», ― зазначають дослідники.
Вони проаналізували святкові дописи на двох рівнях — на національному та регіональному. У першому випадку вони виявили, що у 55,2 відсотках дописах були ознаки сексизму, і тільки в 20,7 відсотків згадувалися права жінок. Проте на регіональну рівні картина більш оптимістична. Там и 45% повідомлень мали ознаки сексизму, а чверть — згадки про права жінок. Також на основі зібраної інформації складено два рейтинги. До топ секситських областей увійшли Дніпро, Суми, Херсон, Одеса, Чернігів, Миколаїв та Вінниця. До рейтингу регіонів, де більше за всіх писали про права жінок, включили Чернівці, Львів, Херсон і Донбас.
Авторки — Олена Лептуга, Юлія Гуш
Цей моніторинг було здійснено на замовлення Національного Демократичного Інституту завдяки щедрій підтримці британського народу через Міністерство закордонних справ, у справах співдружності та розвитку в рамках Фонду розвитку ефективного врядування. Думки, висловлені тут, належать автор(к)ам та не обов'язково відображають погляди Міністерства закордонних справ, у справах співдружності та розвитку або Уряду Її Величності
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин