Як працюють електронні петиції
Картки

Як працюють електронні петиції

Навіщо потрібні петиції

Електронні петиції — це інструмент для комунікації з владою на всіх рівнях: починаючи від міськради та закінчуючи президентом і Верховною Радою. Це один із засобів реалізації права, передбаченого статтею 40 Конституції України.

За допомогою електронних петицій громадяни вирішують проблеми різного масштабу: від облаштування скверу біля будинку до відкриття декларацій народних обранців.

Як працюють петиції


Людина має зайти на сайт органу влади, до якого хоче подати петицію, зареєструватися чи авторизуватися і створити петицію. Подати петицію до органів місцевої влади можуть лише ті, хто живуть у цій громаді, до центральної влади — тільки громадяни України.

Насамперед подивіться: можливо, хтось уже подав петицію на тему, подібну до вашої. У петицій, які дублюють інші, менше шансів набрати потрібну кількість підписів. 

Також перевірте, чи входить питання, яке ви виносите на голосування, до компетенції саме цього органу влади. Не має сенсу вимагати у Верховної Ради відремонтувати дорогу біля вашого будинку, а у міської ради — знизити акциз на бензин.

Протягом двох робочих днів петицію, якщо вона відповідає вимогам до подання, мають оприлюднити.

Щоби петицію розглянули парламент, президент чи уряд, вона має набрати не менше 25 тисяч голосів. Кількість голосів для місцевих петицій прописують у статутах територіальних громад.


Про що не можна подавати петиції

Набір стандартний: не пройдуть петиції, які містять заклики до повалення конституційного ладу, до порушення територіальної цілісності України та заклики до вчинення терористичних актів. 

У петиціях мають бути відсутні пропаганда війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини.


А можна зібрати частину голосів підписами?

Ні, це неможливо.


Чи можуть не розглядати петицію


Так, петицію можуть не розглядати, якщо вона не набере достатньої кількості голосів — тоді їй нададуть статус «звернення». В усіх інших випадках петицію мають розглянути протягом десяти робочих днів після того, як вона набрала необхідну кількість голосів. Ще один день відводиться на публікацію відповіді на петицію. 

На практиці це не завжди працює. Наприклад, відповідь на петицію до президента щодо ветування законопроекту №5655 ми всі чекаємо від грудня 2022 року. Чому так — ніхто не пояснює.


Чи петиції на щось впливають?


Так, і суттєво. Коли нардепи в новому законі прагнули не відкривати реєстр декларацій, петиція з вимогою ветувати закон швидко набрала необхідні голоси. Президент наклав вето, і закон переголосували — але цього разу декларації відкрили.

Завдяки петиціям активісти домоглися перейменування вулиць, ремонтів доріг, змін у процедурі прощання із загиблими військовослужбовцями. 

Зробити дійсно популярну петицію важко: у 2022 році на сайті Офісу президента із зареєстрованих 12 874 петицій лише 83 набрали 25 тисяч і більше голосів.


А петиції на Change.org працюють?


Хіба що на популярність сайту. Петиції на Change.org ніхто не зобов'язаний розглядати, вони не мають юридичного статуса ні в якій країні. До того ж на цій платформі не існує надійного метода верифікації зібраних підписів.

Офіційні петиції дають політикам можливість зрозуміти, чого хоче частина їх виборців — і, відповідно, орієнтуватися на ці бажання при написанні законів чи ухваленні рішень. У випадку із Change.org петиції може підписати будь-хто, а значить, політикам немає сенсу орієнтуватися на ці запити. Фактично, платформа — не засіб подання петицій, а велике опитування думки людей у всьому світі.

Почитайте також про те, куди йдуть податки українців.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова