Бізнес на карантині. Випуск 6 - Накипіло
Партнерські матеріали

Бізнес на карантині. Випуск 6

Партнерський матеріал

Харків’яни почали виходити на вулицю частіше, відкрилися літні майданчики, деякі магазини, проте бізнес все ще переживає часи невизначеності та втрат. Говоримо з мережею ресторанів «Mafia», видавничим домом «Фабула», освітнім простором «Гравітація» та ресторацією «КоКаWа» у шостому випуску «Бізнес на карантині».


Светлана  Тимченко, операционный директор сети ресторанов Mafia

Мафия — самая большая сеть ресторанов итальянской и японской кухни в Украине. Первое заведение открылось в октябре 2008 года, сегодня это уже ресторация, в которую входят Якитория, Casta, Georgia, BAO, NAM.

С 24 марта мы начали поставлять горячие обеды врачам, сначала в Киеве, потом подключился Харьков и Днепр. В день готовим порядка 230-240 обедов, итого уже около десяти тысяч.  В начале карантина мы связались с Министерством здравоохранения Украины и выяснили, как мы можем помочь, в каких больницах необходима наша помощь. Сейчас уже развозим в восемь медицинских учреждений Харькова, Киева, Днепра. Важно, что компании поставщики откликнулись на нашу инициативу и помогли напитками, продуктами, упаковкой.

Ресторан в Харькове готовит и отвозит обеды для детской областной клинической инфекционной больницы, 50 обедов в день. Меню обедов на семь дней: первое блюдо, гарнир, салат, хлеб, напиток, — каждый обед упакован индивидуально.

024photo 2020 05 15 14 58 59

Сейчас ресторан работает в режиме доставки готовой еды и продуктов, а также заказы с собой. Совсем недавно разрешили открыть летние площадку. В целом, в сети работают не все рестораны и, к сожалению, не все рестораны оснащены летними площадками.

Карантин очень сильно сказался на ресторанной отрасли, конечно же, и на нас. Выручки составляют 25-30% от прежнего объема, работает лишь часть сотрудников, остальные смогут приступить тогда, когда рестораны заработают полноценно. По сути, сейчас мы работаем для того, чтобы сохранить бизнес, рабочие места, чтобы поддержать врачей. О прибыли речи не идет. 

Часть арендодателей пошли навстречу, мы получили скидки. Но в таких условиях даже аренда 50% неподъемна. Доходы снизились настолько, что для успешного ведения бизнеса этого недостаточно. Открытие летних площадок позволили вывести еще 3-4 человека в ресторане на работу. Это очень хорошо.

Мы изменили наши правила по уборке помещений, еще с 12 марта. Проводим температурный скрининг сотрудников и гостей на летних площадках, везде стоят дезинфекционные средства для рук. Поверхности обрабатываем специальными растворами, все сотрудники в масках и перчатках. Теперь это наша новая реальность и такие правила сохранятся надолго. 

Качественные средства для рук, поверхностей, перчатки стоят дорого. Мы и раньше их использовали, но теперь расход больше, добавились маски, а в начале карантина они были по 10-12 гривен и менять их надо несколько раз в день, суммарно тратим не менее 200-250 тысяч в месяц по сети.

К сожалению, часть сотрудников сокращены. Есть те рестораны, которые работают на доставку и в режиме с собой, а там, где нет доступа – закрыты, например, новая «Якитория» в ТРЦ «Караван». Или те рестораны, где нет траффика в этот период, или не подошли условия аренды на период карантина.

Ресторанная отрасль будет долго выходить из кризиса. Во-первых, гости будут опасаться ходить в рестораны, могут изменить на первое время свой сценарий потребления, во-вторых, снизится покупательная способность. Но постепенно восстановимся, 6-12 месяцев. Не исключаем закрытия некоторых объектов. 

Но мы смотрим в будущее с оптимизмом. Мы еще больше развили и укрепили нашу доставку, активно работаем над сайтом, мобильным приложением и оптимизируем процессы. Организовали доставку в Luxury-сегменте. В сегменте «Мафии» отрабатываем систему заказов, ввели линейку украинских блюд, адаптировали меню под доставку, расширили список блюд в предложении 1+1.

Первое, что сделаем, когда закончится карантин. —  откроем караоке. Соскучились и гости, и мы. Кризис научил еще больше ценить команду и заботиться о наших гостях.



Наталя  Бірічева, директорка видавничого дому «Фабула»

Ми перше в Україні видавництво, яке заснувало книжкову серію для IT-індустрії. Також видаємо якісний нон-фікшн — провідну літературу для тих, хто хоче відкрити власний бізнес чи вже його має, мотиваційні книжки, біографії та книжки про науку. 

Звісно, карантин вплинув на продажі, ыз закриттям книгарень та книжкових ринків частина цільової аудиторії, яка не замовляє книжки онлайн, «стала чекати на кращі часи». Є інтернет-книгарня нашого видавництва, де можна замовити всі наші книжки. Тому варто зауважити, що кількість замовлень зросла саме на нашому сайті. 

З перших днів впровадження карантину ми стали працювати дистанційно. Гарне самопочуття наших працівників та можливість комфортно доїхати до офісу — на першому місці. 

Під час самоізоляції ми запровадили «Мистецький карантин» — онлайн зустрічі з українськими письменниками, перекладачами, літературними критиками та бізнес-коучами. Кожен день о 19:00 впродовж майже двох місяців можна було слухати цікаві лекції в прямому ефірі та ставити питання.  До речі, всі відео лекцій доступні на сторінці видавництва у Facebook. 

Криза рано чи пізно (краще раніше) закінчиться, а команда професіоналів, людей, які знають свою справу та щиро її люблять залишається. Тому під час кризи важливо підтримувати командний настрій, тож усі на своїх місцях, ми нікого не звільняли. Стосовно книгарень, то у всіх зараз складний період, важливо це розуміти та знаходити спільну мову. Ми здебільшого співпрацюємо з книгарнями та інтернет-магазинами, але останнім часом збільшуємо канали збуту та можемо сказати, що продажі в продуктових торговельних мережах виросли.

На жаль, ми очікуємо деякий спад інтересу до книжок, оскільки важливо розуміти, що платоспроможності в людей менше, книжки для багатьох не є першою необхідністю, навіть не другою. Тому деякий час буде відчутне кризове становище, особливо потрібно враховувати сезонний спад, влітку чомусь не до книжок. Але віримо в оптимістичні прогнози, що до осені все стане на свої місця та ми почнемо виходити з кризи.

97506396 233409594582888 981656307834552320 n

Скасування книжкових форумів, з одного боку, — це, звісно, сумно, ми вже на Арсенал розробити цілу крутецьку програму презентацій і дискусій, думали над дизайном стенду та готували багато новинок, тепер Форума видавців чекаємо. Але ця міра вимушена для збереження здоров'я відвідувачів та видавців, великий натовп — сприятливе середовище для вірусу.

Під час карантину ми не видавали книжки, але ми їх активно готували до друку. Днями відправили до друку дві книжки Едварда Сент-Обіна з серії про Патріка Мелроуза. Тому поступово повертаємось у видавничий ритм.

Є грантові програми від європейських організацій, особливо щодо залучення грошей на переклад та промоцію авторів. Цього року, звісно, скоротили підтримку міжнародних проєктів та обмін авторами. Український інститут книги справді робить велику роботу, за яку ми щиро вдячні, тому чекаємо на тендери із закупівлі до бібліотек.

Звісно, не вистачає перерв на каву з колегами, жвавих обговорень обкладинок та ранкових привітань. Але в нас є чат у месенджері «Фабула на карантині», у якому ми вирішуємо поточні питання. 

Наші цінності як видавців — видавати якісні сучасні цікаві книжки. І це не змінилося. Під час карантину ми ще раз зрозуміли, наскільки ми крута команда та наскільки сильний наш командний дух. Зрозуміли деякі прогалини в інтернет-продажах та як покращити ці процеси. 



Катерина Стрельченко, засновниця освітнього простору «Гравітація»

Ми загальноосвітня школа, наукові й творчі курси та студії, спортивні секції та міський табір на канікулах. Працюємо з дітьми вже п’ять років і робимо все можливе, щоб вони отримували якісні знання, корисні навички та яскраві емоції. 

Ми перейшли до онлайн-формату з першого дня оголошення карантину. За один день ми переформували навчання в школі та заняття на курсах і з того часу використовуємо обраний формат – розміщення відеоматеріалів у віртуальному класі та онлайн-уроки.  Але не всі наші програми можна перевести в онлайн, наприклад міський табір на канікулах, який ми завжди проводимо навесні. Діти та батьки чекають від весняних канікул живого спілкування, веселих ігр та екскурсії, прогулянок на свіжому повітрі. На жаль, це перша весна за п’ять років, коли в «Гравітації» не було дітей.

Наші діти та батьки з ентузіазмом сприйняли новий формат, у перший день занять деякі учні, навіть говорили, що навчатися онлайн їм сподобалося ще більше, ніж у офлайні. Але з часом усі скучили за живим спілкуванням, друзями, вчителями. Зараз це помітно відчувається. Усі чекають, коли карантин закінчиться і можна буде повернутися до звичного живого формату. 

Звичайно труднощі у використанні онлайн-формату були, особливо спочатку і не тільки у дітей та батьків, а й у вчителів: щось постійно не підключалося, не відкривалося, не відправлялося… Перші два тижні наш вчитель інформатики працював, без перебільшення, 24 години на добу. Проте цей етап ми пройшли. 

Щодо зниження інформативності навчання, ні, такого не відбулось. Вчителі створюють маленькі відео, де пояснюють новий матеріал, а потім обговорюють його на онлайн-конференціях. Звичайно, зараз учням треба більше працювати самостійно, ніж у школі, а батькам – виконувати роль учителів – це не так легко й потребує часу та енергії, але наші учні та батьки справляються, а вчителі підтримують їх, перебуваючи увесь час на зв’язку. І якщо раніше вчителі працювали визначений час у школі, то зараз – з ранку до ночі безперервно. Це, мабуть, найскладніше. Якщо ви б попросили мене знайти плюси у ситуації, я б сказала, що це – додаткова згуртованість вчителів, їхня підтримка один одного, готовність ділитися з колегами своїми знаннями та вміннями у проведенні уроків та створенні відеоматеріалів. Дружба вчителів – дуже важлива річ для атмосфери школи.

Життя у школі дуже прогнозоване. Ми знаємо, що в серпні почнеться кампанія щодо курсів, з нового року ми починаємо набір учнів до школи, у квітні та травні готуємося до літнього міського табору. Крім того, з нового навчального ми плануємо суттєво розширення школи, відкриття середньої, переїзд початкової школи в інше приміщення. І усі маркетингові процеси, пов’язані з цим, були ретельно сплановані ще й у січні. Зрозуміло, що введення карантину суттєво змінило наші плани. Єдине, що зараз йде за планом, хоча й з деякими корективами, – це набір до школи. 

95024975 1622301417907967 1255442850703736832 o

Ми домовились про часткову знижку в оплаті оренди, але це й близько не компенсує всіх збитків через скорочення програм на карантині. Звичайно, є випадки, коли людям складно зараз оплачувати навчання – це, мабуть, загальна тенденція, не тільки ми її відчуваємо. Однак нові учні теж є, і це чудово. Наш формат дистанційного навчання ми плануємо частково використовувати й надалі у навчальному процесі – якщо хтось з учнів захворіє, він не пропустить нічого з навчального процесу.

З прогнозами важно. Зараз ми точно знаємо, що цього навчального року діти вже не повернуться до школи, ми закінчимо його дистанційно. У нас є все для безпечного перебування у школі: медичний працівник у штаті, власна територія, щоб проводити багато часу просто неба, просторі відокремлені приміщення, купа дезінфікуючих засобів – питання, коли нам усе це стане потрібним. 

Найпроблемніше — невизначеність, неможливість щось планувати більш ніж на тиждень уперед. 



Ольга Леонова, керуюча рестораном КоКаWа 

Ресторація КоКаwa існує вже більше 15-ти років. Свого часу була культовим місцем, де збиралося все творче середовище міста. Карантин застав нас саме після оновлення формату та в розпал своєрідного рефрешу. Заклад повністю зачинений з 17 березня. Ми належимо до тих везунчиків, що мають власне приміщення, тож питання оренди не поставало. 

Ми посилили заходи безпеки приблизно за два тижні до офіційного карантину. Усі робітники працювали в масках, рукавичках, санітайзери на кожному кроці, дезінфекція рук та всіх поверхонь після кожного контакту, провітрювання тощо. Звичайно, це вплинуло на бюджет, бо на той час почалися серйозні спекуляції на ринку. Ціни на необхідні речі зростали щогодини. 

Ми закрилася в один день, тож усі робітники скоротилися одразу. Зараз ми розробляємо кризовий план дій: перші кроки й стратегію відкриття. Але багато залежить від наших клієнтів і того, як вплинув карантин на фінансовий бік споживачів. 

У травні наш літній майданчик наповнений людьми та запахами смачної кави... Важко не розуміти, коли можна буде побачити цю картинку знов. Бо пом'якшення карантину для ресторану нашого формату виявилося не дієвим. Повно пунктів, за якими ми не проходимо, щоб відчинитись у першій хвилі, наприклад дах на літньому майданчику. 

Позитивного виявилося дуже багато. Пауза для закладу, який не зачинявся більше ніж на день протягом 16 років, – це дуже доречно. Простір відпочиває, а в нас є можливість передивитися всі пункти у структурі та стратегії. Тож ми мислимо оптимістично й думаємо після відкриття буде ще дивовижніше, по-новому. Важливо не чіплятися за старі схеми.

Попри всі жахи, це час неймовірних можливостей. З точки зору бізнесу, думаю, ми невдовзі побачимо дуже цікаві моделі взаємозв'язків між тими, хто його творить. Головне – не боятися. Так. як раніше. вже не буде. І це дуже натхненно!

Коли карантин завершиться, будемо обійматися зі всією командою та реалізовувати все, що намріяли за період карантину.

78314848 2173777972928811 7557562601664675840 o


Попередні випуски: Випуск 5, Випуск 4, Випуск 3, Випуск 2, Випуск 1

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова