9 березня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

9 березня. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • porokhivnytsya.com.ua, Вінницький обласний краєзнавчий музей
  • 9 Березня 2023

9 березня 2022 року в Харкові: обстріли та спротив українців

Окупанти цього дня продовжували терор міста й області: житлових масивів на Салтівці, ринку в селищі Жуковського. Внаслідок артобстрілу зруйновано будівлю головного управління Нацполіції. Снаряди влучили у ТРЦ «Нікольський», пошкодили газогін на Салтівці. Третина міста залишилась без газу. Постраждали й інші об’єкти критичної інфраструктури: було кілька влучень в обленерго, в підстанції на ТЕЦ-5.

СБУ оприлюднила свідчення російського полоненого: він зізнався, що в них була команда захопити місто, окупувати основні дороги, перекрити виходи цивільних і зайняти Харків. Також росіяни мали дозвіл відкривати вогонь по мирному населенню і жителям міста. На захоплення Харкова їм дали три дні. Тим часом ЗСУ продовжили нищити ворогів, зокрема 93-тя ОМБр «Холодний Яр» знищила колону ворожої техніки. Деякі окупанти лишилися живими, повтікали, але їх зловили місцеві жителі.

Харків'яни святкували річницю народження Тараса Шевченка. На пам'ятник Кобзарю у місті одягнули прапор України.

MA1 2272


9 березня 1814 року народився Тарас Шевченко, поет, письменник і художник, пророк української нації

Шевченко був людиною універсальних обдарувань та інтересів: талановитий, живий, бунтівний геній. Його доля і творчість були присвячені українському народу. Поет мріяв, що його країна стане незалежною, а люди — щасливими. Українською стихією насичений «Кобзар», і джерело поетичного генія б'є з рідної землі.

Цікаво, шо за життя Шевченка більше цінували його як художника, а не як поета. Він працював у галузях станкового живопису, графіки, декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Він є автором понад тисячі мистецьких творів.

83468

Ім'я Тараса Шевченка як поета нині відоме в усьому світі: твори перекладені майже на всі мови світу. Тарас є символом незламності України та її волі. Ще після смерті Шевченка в народі казали, що Кобзар не помер і визволить українців з кріпацтва. Завжди його творчість піднімала бойовий дух нації: від часів Революції Гідності, і сьогодні, під час повномасштабного вторгнення росії. Його гасла, слова, думки дають натхнення українцям.

Ілюстрація: texty.org


9 березня 1886 року народився Георгій Нарбут, художник-графік, автор українських державних паперів 

Художник був захоплений українською ідеєю та створював символи нашої державності. Його авторству належать проекти Державного Герба і Печатки часів гетьмана Скоропадського. Нарбут створював ескізи військових мундирів армії України, розробив поштові марки УНР, які використовувались як дрібні гроші. Митець виконав цикл українських банкнот і державних цінних паперів, а ще — безліч грамот, листівок, упаковок, етикеток для українських товарів, та навіть зробив ескізи гральних карт.

100 років потому: як в Україні через книжки й виставки згадують Нарбута

У вересні 1917 року Георгій Нарбут став професором графіки Української академії мистецтв, а згодом її ректором. Коли більшовики забрали приміщення Академії, Нарбут проводив заняття у власній квартирі. Художник планував скласти абетку українською мовою — ще одного символу державності. Він вважав «Абетку» найважливішою серед свого доробку як графіка, у шрифтах використовував українські барочні художні мотиви. На жаль, завершити її Нарбуту не вдалося.

Ілюстрація: Читомо


9 березня 1921 року народився Олексій Берест, українець, який встановив прапор Перемоги на даху німецького Рейхстагу 30 квітня 1945 року

Берест був справжнім героєм, а історія його життя — велика несправедливість. Він воював з 1939 року в червоній армії, пройшов Другу світову проти німецьких загарбників, брав участь у боях за Польщу, за Берлін.

30 квітня 1945 року Олексій Берест воював у 150-й стрілецькій дивізії в битві за Рейхстаг. В офіційній радянській історіографії зазначено, що прапор Перемоги встановили сержанти Єгоров і Кантарія. Серед героїв був Олексій Берест, але цей факт приховали.

9 березня міг святкувати 100-річний ювілей Герой України з Сумщини Олексій  Берест

Доля Береста була драматичною: він довго боровся за справедливість, був репресований, відбував покарання у пермських таборах. Життя героя трагічно обірвалося: він врятував п'ятирічну дівчинку з-під поїзда, проте сам був збитий ним.

Ілюстрація: Суспільне Суми


8 березня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова