2 лютого. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

2 лютого. Цей день в Україні та світі

2 лютого. Цей день в Україні та світі 

Ця традиція походить зі США, там у цей день люди збираються спостерігати за бабаком, який виходить зі своєї домівки. А іноді не виходить, і тоді тваринку спеціально будять. Усім цікаво: чи побачить бабак свою тінь, бо так нібито можна спрогнозувати погоду. Якщо день похмурий, і тіні немає — зима незабаром скінчиться, весна буде ранньою. Якщо ж день сонячний, бабак бачить тінь і ховається у нору, — буде ще шість тижнів зими.

Це свято стало популярним у світі завдяки однойменному фільму. В Україні День бабака святкують на Харківщині. Головний герой — бабак Тимко, мешканець біологічної станції Харківського університету імені Каразіна. Минулого року 24 лютого віщун Тимко та інші бабаки біостанції опинилися в окупації. У вересні село звільнили, тож сьогодні Тимко надасть нам прогноз. 

2 лютого 1901 року — день народження Валер’яна Підмогильного, визначного митця Розстріляного Відродження

За його творами легко уявити 20-ті роки ХХ сторіччя, бо він умів відбити сучасність із блискучою достовірністю. У 1928 році вийшов роман «Місто», написаний у стилістиці модерна. «Місто» є першим урбаністичним твором в українській літературі, з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. Твір випередив свій час, він став ніби предтечею екзистенціалізму як літературної течії.

Валер'ян Підмогильний: Сходини в небо… Частина 2.

Валер'ян Підмогильний переклав українською Мопассана, Стендаля, Вольтера, Дідро, Меріме, Флобера, Гюґо. У 1934 році митця заарештували, звинуватили в участі у терористичній організації та доправили до Соловецького табору. Навіть там у нелюдських умовах він продовжував писати. З листопада 1937 року Підмогильного розстріляли разом із великою групою української творчої інтелігенції в урочищі Сандармох у Карелії.

Ілюстрація: Дніпро Культура

2 лютого 1845 року народився Іван Павлович Пулюй

Це український фізик та електротехнік, винахідник, перекладач Біблії українською мовою, автор 50 наукових праць. Іван Пулюй провів фундаментальні дослідження природи та властивостей Х-променів. У 1896 році він опублікував статтю та кілька якісних фотографій, зроблених з допомогою Х-променів. Але приписують це відкриття  німцю Вільгельму Рентгену, який у грудні 1895 року опублікував статтю «Про новий тип променів».

Однак за 14 років перед тим уже існувала «лампа Пулюя», що випромінювала ці промені. Вчений був першим, хто почав використовувати Х-промені в медичній діагностиці. Саме Пулюй уперше зробив світлину людського скелету, тож рентгенівські апарати справедливіше було б іменувати «пулюївськими».

2 лютого 1812 року народився Євген Павлович Гребінка, український поет і байкар

Романс на слова Гребінки «Очи черные, очи страстные» надбав світову славу.

Більшість байок Гребінки корінням сягають у народну творчість і побудовані на зіставленні двох моралей — панської і народної. Значну роль відіграв Гребінка у житті та творчому становленні Тараса Григоровича Шевченка. Він брав участь у викупі Шевченка з кріпацтва, а також допоміг уперше надрукувати у 1840 році «Кобзар».

Полтавщина готується до 200-річчя Євгена Гребінки / Полтавщина


30 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова