19 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

19 січня. Цей день в Україні та світі

Сьогодні у християн східного обряду — Водохрещення та Богоявлення

19 січня в церковному календарі — останнє свято різдвяно-новорічного циклу, Хрещення. Разом із Водохрещем віряни України святкують свято Богоявлення. Хоч їхня дата збігається, але це два різних свята. На думку православних і греко-католицьких християн, цього дня з'явилася Свята Трійця: Бог, Син і Святий Дух. Багато різних обрядів цього дня пішли ще з язичництва. Під час освячення води у водоймі вирубували ополонку у вигляді хреста, і нині є традиція купатись і пірнати в таку ополонку на Водохреща. Освячення води на Богоявлення відбувається і в католицьких храмах: там, крім води, священик святить ладан та крейду, бо свято пов'язується з поклонінням волхвів.

У цей день почалася Охматівська битва козацького війська з поляками

19 січня 1655 року почалася Охматівська битва козацького війська з поляками, відома також як Дрижипільська. У цей день коло фортеці Охматів українсько-московська і польсько-татарська армії зійшлися у бою. Битва на лютому морозі тривала кілька днів. Сторони втратили вбитими по 15 тисяч вояків. У козацькій традиції за місциною коло Охматова закріпилася назва «Дрижипіль», бо поле бою дрижало від холоду та вогню.

Союз українців у Великій Британії

19 січня 1946 року в Единбурзі був створений Союз українців у Великій Британії. Це найбільша українська громадська установа. Друга світова війна привела до країни значну кількість військових різних збройних сил. Українсько-канадські та польські воїни, представники ОУН та УПА, гетьманці та петлюрівці стали ядром Союзу. Були також переміщені особи та біженці. В 1949 році кількість членів СУБ сягнула 24 тисяч. Програма її діяльності передбачає підтримку української культури і традицій, друкування газет, книжок, заснування бібліотек, влаштування вистав, експозицій, курсів, конференцій, концертів. Ця діяльність доброчинна. Осередки СУБ є у 60 містах країни, виходить тижневик «Українська думка». 

6BEA4A52 184E 4570 A25C 3D8E81C41BA5 w1023 r1 s
Фото: учасники установчих зборів Союзу Українців у Великій Британії, Единбурґ, 18-19 січня 1946 року (світлина з Бібліотеки і Архіву імені Тараса Шевченка у Лондоні)

19 січня 2009 року «Нафтогаз України» та «Газпром» підписали дві угоди про купівлю, продаж і транзит російського газу

19 січня 2009 року «Нафтогаз України» та «Газпром» підписали дві 10-річні угоди про купівлю, продаж і транзит російського газу. Йому передувала «гаряча фаза» газового конфлікту, яка тягнулася ще з 2007 року. Перемовини з путіним вела прем'єр-міністерка Юлія Тимошенко, контракти були укладені, незважаючи на несхвалення уряду. З приводу цього Віктор Ющенко звернувся до правоохоронних органів, які відкрили кримінальне провадження. У подальшому це використала команда Януковича для кримінального переслідування Тимошенко як лідерки опозиції та її ув'язнення. Недоладність контрактів призвела до Харківських угод 2010 року щодо продовження перебування Чорноморського флоту рф у Криму в обмін на газові знижки. Також наслідком стало посилення енергетичної залежності України від росії та цінового тягаря для промисловості. Цього вдалося юридично позбутися лише у грудні 2017 року. 

timoshenko i putin
Фото: prm.ua

Вогнехреща

19 січня 2014 року в Києві на вулиці Грушевського розпочалося збройне повстання проти режиму Януковича, яке увійшло в історію як Вогнехреща. Не маючи змоги подолати протест на Майдані, 16 січня Верховна Рада з порушенням процедури прийняла «Диктаторські закони», що звужували права українців, обмежували свободу зібрання та свободу слова. Проводилися масові репресії протестуючих. Обурення народу привело до жорсткого протистояння з міліцією та внутрішніми військами. Бійців «Беркута» закидали камінням, петардами, «коктейлями Молотова»; у відповідь ті застосовували спецзасоби, водомети, а згодом і вогнепальну зброю. Події 19 січня 2013 року на вулиці Грушевського знаменували перехід до силового протистояння із владою. Воно тривало місяць і закінчилося втечею Януковича з України. 
original 2

Фото: Дмитро Серебряков

Суспільне мовлення

19 січня 2017 року в Україні офіційно з'явилося Суспільне мовлення. Воно створене, аби працювати на інтереси громади, а не обслуговувати владу. Була зареєстрована Національна суспільна телерадіокомпанія України. До неї входять телеканали «Перший», «Суспільне Культура», «Суспільне Новини», «Українське радіо», «Радіо Промінь» і «Радіо Культура», 24 регіональні філії, діджитал-платформи, інтернет-ЗМІ «Суспільне Новини» та «Суспільне Спорт». НСТУ не зобов'язана висвітлювати діяльність органів держави, місцевого самоврядування, посадових осіб. Забороняється втручання влади з метою цензури, контролю та впливу на зміст інформації. Своєю місією журналісти вважають захист свободи, надання людям достовірної інформації про Україну та світ, зміцнення суспільної довіри, розвиток української мови та культури.

19 січня 1912 року народився Ярослав Семенович Стецько — український політик і вояк, активіст ОУН

19 січня 1912 року народився Ярослав Семенович Стецько — український політик і вояк, активіст ОУН, ідеолог українського націоналізму. Все життя Стецько боровся за незалежність України: з польськими, німецькими та радянськими пригноблювачами. За революційну діяльність зазнав репресій, сидів у польській тюрмі. Згодом став близьким соратником Степана Бандери. Разом із Бандерою був автором Акту відновлення Української Держави, який проголосили 30 червня 1941 року. За відмову на ультиматум Гітлера відкликати цей Акт Стецька кинули до концтабору Заксенхаузен, де він до 1944 року перебував у бункері смерті. Втік з-під нагляду гестапо, дорогою до американської окупаційної зони був тяжко поранений. Після війни керував Проводом ОУН(б), був лідером всесвітнього антикомуністичного руху. У 1946 році Ярослав Стецько очолив Антибільшовицький блок народів, президентом якого був до кінця життя. 

87118bfb15564c415136cf8ce002afc3 L
Фото: ukrnationalism.com

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова