Забудова Саржиного яру: обвинувачення та пояснення
Події

Забудова Саржиного яру: обвинувачення та пояснення

Забудова Саржиного яру стала темою суспільної дискусії після публікації Харківського антикорупційного центру. Активісти з'ясували, що на початку серпня комунальне підприємство “Харківзеленбуд” оголосило багатомільйонний тендер на розробку проєктної документації майбутнього багатофункціонального центру в Саржиному Яру.

Аукціон відбудеться 11 серпня. ​​Строк виконання робіт — 31 грудня 2024 року, очікування вартість — 7 518 934 грн. У додатку до тендерної документації в системі “Prozorro” зазначається, що генеральний підрядник визначиться за результатами процедури закупівлі, а джерелом майбутнього фінансування зазначено місцевий бюджет. 

Prozoorrr

За даними ХАЦ, узгодити будівництво цього центру депутати планували на сесії у липні, але питання зняли через суспільний резонанс. А за тиждень до оголошення тендеру з'явилася інформація що центр запропонували побудувати за гроші держави.

Кабінет міністрів України оприлюднив постанову про виділення коштів із фонду ліквідації наслідків збройної агресії. А саме 3 556 018 076 грн Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури на нову бюджетну програму для будівництва та відновлення об’єктів інфраструктури, житлового та громадського призначення тощо.

У тексті постанови зазначається, що одержувачами бюджетних коштів є державні підприємства та організації, які належать до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури. А у переліку проєктів, що додаються до постанови, є шість об’єктів у Харківській області на загальну суму 543 795 862 грн. Серед них — і проєкт із назвою “Нове будівництво міського багатофункціонального центру по пр. Науки (в районі станції метро “Ботанічний сад”) в м. Харків”. 

У Харківській міськраді ХАЦ підтвердили, що мова йде про об’єкт у Саржиному Яру і що нова будівля перебуватиме в її власності.

Зазначається, що проєкт планують реалізувати протягом 2023—2025 років за 180 млн грн.  Для порівняння — реконструкція Саржиного Яру коштувала 281 млн грн. Гроші на це давали з міського бюджету.

Архітекторка, керівниця архітектурної студії SBM Studio Ольга Клейтман запевняє, що загальна площа земельної ділянки у Саржиному Яру, що виділена під будівництво, — 1,7 гектара, це 10% території парку. 

За проєктом площа чотириповерхового комплексу становитиме 10 тис. кв. м (з них 8,7 тис. кв. м — офісні приміщення). 

Iar1

Iar2 1

Згідно з тендерною документацією, будівля складатиметься з:

  • двох конференц-залів (на 400-500 та 200-250 місць відповідно); 
  • пресцентру; 
  • офісних приміщень класу ”А” (за міжнародною класифікацією, найпрестижніші приміщення, що розташовуються в нових офісних комплексах і бізнес-центрах в центрі міста — ХАЦ); 
  • коворкінгу; 
  • закладу харчування; 
  • технічних приміщень; 
  • закритого паркінгу для службових автомобілів на 10-20 машиномісць. 

Крім того, із комплексу планують створити перехід до павільйону станції метро “Ботанічний сад”. Обіцяють також облаштувати укриття.

Проєкт майбутнього офісного центру в Саржиному Яру, стверджує Ольга Клейтман, з’явився ще до повномасштабної війни, їм займалася компанія “Авантаж”.

“До конструкторів, які працюють в SBM Studio, звернулися за розробкою конструкції для цього проєкту, — запевняє архітекторка. — Поки тендера щодо визначення, хто будуватиме це, не було. Вони [“Авантаж”] ще не виграли тендер, щоб будувати [цей об’єкт], і ми зараз не можемо називати їх майбутніми забудовниками. Вони пушать цей проєкт, зацікавлені в цьому питанні, а чому зацікавлені — можемо тільки здогадуватися”. 

13 липня Клейтман в етері радіо “Накипіло” оприлюднила інформацію про проєкт. Проте в “Авантажі”, каже архітекторка, висловили незадоволення тим, що вона публічно озвучила інформацію про заплановане будівництво. 

“Коли відмінили розгляд цієї історії на сесії [міськради], директор “Авантажу” зателефонував мені і сказав, що я повинна була запитати в нього дозвіл, щоб про це розповідати, — стверджує Клейтман.

Проте в даному випадку я думаю, що це відповідальність міської ради, більше нікого. Будівельник завжди буде зацікавлений в тому, щоб щось будувати. Це приватний капітал і їхнє право. А от право міської влади — не давати їм таке робити. Але вони роблять навпаки”. 

Архітекторка вважає проєкт недоречним не лише тому, що він забере зелений простір у містян, а й тому, що навколо велика кількість непотрібних офісних приміщень.

Інформація про забудову в Саржиному парку викликала чималу дискусію у суспільстві. У мерії взяли чотириденну паузу та після чого пояснили: офісний центр будують для школярів та на замовлення Президента. Так в місті розв'язують проблему з укриттями для офлайн навчання. Далі пряма мова Юрія Сидоренко, директор Департаменту у справах інформації та зв'язків з громадськістю.

«Щодо будівництва багатофункціонального центру на пр. Науки.

Під час однієї з робочих поїздок до Харкова Президент України Володимир Зеленський дав доручення створити безпечний простір. Адже глава держави вбачає в такому проєкті насамперед можливість захисту дітей та цивільного населення від агресії оскаженілого сусіда. Проєктом там передбачене бомбосховище, в якому зможуть знайти прихисток сотні й сотні людей, адже три чверті центру знаходитиметься під землею. Також це приміщення можна буде використовувати як великий освітній простір, де у безпечних умовах зможуть навчатися до семисот школярів або студентів.

Зведення будівлі фінансуватиме виключно держава, витрата міських грошей на саме будівництво не передбачається. Зараз Кабмін виділив субвенцію на перший етап робіт. Місто профінансує тільки проєктну документацію. Проєкт має відповідати усім державним будівельним нормам, які стосуються бомбосховищ. Так, щоб багатофункціональний центр міг витримати ракетний удар.

Жоден клаптик території Саржиного Яру не постраждає. Будівництво відбуватиметься у санітарній зоні (на фото), що прилягає до проспекту Науки і не є частиною Саржиного Яру.
Також додам, що будівництво у самому Яру неможливе взагалі, закон цього не дозволяє категорично.

До кінця цього року планується закінчити усі технічні узгодження і дати старт будівельним роботам, — зауважив Сидоренко

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова