«Ми приймаємо всіх жінок»: як на Харківщині працюють гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу
Партнерські матеріали

«Ми приймаємо всіх жінок»: як на Харківщині працюють гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу

  • Юлія Напольська
  • Марина Ніколаєва
  • 28 Вересня 2023

Це партнерський матеріал

Незалежно від соціальних, економічних чи будь-яких інших обставин кожна жінка повинна мати право на доступ до гінекологічних послуг.

Через війну реалізувати це право жінкам складніше — російські військовослужбовці обстрілюють та грабують медичні установи, а лікарі виїжджають з деокупованих та прифронтових територій у більш безпечні регіони.

Задля того, щоб забезпечити доступність медичних послуг та їхню інклюзивність на Харківщині працюють гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення.

Як працюють гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу

Станом на сьогодні в Україні працюють 94 гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу UNFPA,  Фонду ООН у галузі народонаселення.

У таких кабінетах жінки можуть безоплатно, конфіденційно й інклюзивно отримати необхідні медичні та психологічні послуги, зокрема у випадках домашнього або гендерно зумовленого насильства.

Безбар’єрні кабінети працюють цілодобово на базі приймальних і гінекологічних відділень жіночих консультацій обласних, районних або місцевих лікарень, а також міських перинатальних центрів.

Усі кабінети обладнані сучасною медичною технікою, діагностичними наборами (або експрес тест-системами), лікарськими препаратами. Всім, що необхідно для захисту репродуктивного здоров’я жінки, профілактики ВІЛ, лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, та надання невідкладної допомоги постраждалим від насильства.

На Харківщині за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, у співпраці з Українським жіночим фондом і БФ «Здоров’я жінки та планування сім’ї» вже функціонує чотири таких кабінети:

    — в Ізюмській центральній міській лікарні Піщанської Богоматері; 
    — при Лозівському територіальному медичному об’єднанні;
    — на базі Богодухівської центральної районної лікарні;
    — у Чугуївській центральній лікарні імені Кононенка.

IMG 20230915 130637 151

Крісло медичного огляду у безбар’єрному гінекологічному кабінеті. Фото: Марина Ніколаєва

«Ми почали працювати на початку повномасштабної війни; відтоді й лікарі, і пацієнтки — усі стали іншими»

Про роботу одного з таких кабінетів у Чугуївській громаді розповіла виконувачка обов’язків завідувача акушерсько-гінекологічного відділення Чугуївської центральної лікарні Надія Алєксєєва.

«Ми почали працювати на початку повномасштабної війни; відтоді й лікарі, і пацієнтки — усі стали іншими. Наприклад, майже місяць тому, до нас звернулася жінка-переселенка з гінекологічною проблемою, на яку вона страждала цілий рік», — говорить вона.

За словами Надії Алєксєєвої, жінка розповіла лікарям, що її зґвалтували, тому вона мала психологічну травму, але коли поділилася цим зі спеціалістом, то навіть від цього їй уже стало легше. Працівники кабінету надали пацієнтці необхідну допомогу та оформили в стаціонар лікарні для подальшого лікування.

«Вона майже вилікувалась від гінекологічної хвороби та заспокоїлася психологічно, бо з нею працював і наш психолог», — зазначає медпрацівниця.

Також, пані Надія пригадує, як одного дня до кабінету приїхала вагітна й дуже налякана жінка з кровотечею. До цього вона ховалася від обстрілів у підвалі.

«Коли [пацієнткаред.] народила дитину, то вже потім сказала, що ця вагітність у неї після зґвалтування. І це такий біль», — говорить пані Надія.

Лікарка констатує, що жінкам, які, за їхніми словами, зазнали насилля з боку російських військовослужбовців, дуже складно впоратися наодинці. Надзвичайно важливо, щоб вони не замикалися в собі, могли знайти плече підтримки. Саме тому в кабінеті працює психолог.

Дуже важливим є також те, щоб під час звернення до лікаря з такою чутливою проблемою не було зайвих очей і зайвих бюрократичних  процедур.

У Чугуївській центральній лікарні кабінет розмістили дуже зручно — на першому поверсі, окремо від інших. Він має власний вхід, тож пацієнтки не перетинаються зі сторонніми людьми.

Поруч з кабінетом є душова й туалет. Також він обладнаний шафою з ліками й наборами першої допомоги.

За потреби можна пройти огляд, за результатами якого лікар визначає необхідність здачі аналізів та дообстеження. Якщо ситуація екстрена й потребує хірургічної допомоги або лікування в стаціонарі — пацієнток перенаправляють до відділення, яке розташоване поруч, адже там є всі належні для того умови.

Під час окупації багатьох районів Харківщини російські військовослужбовці розікрали медичне обладнання. Зокрема це сталося в Ізюмській і Балаклійській лікарнях, де тепер величезні проблеми, бо після відбудування самих лікарень туди треба буде завезти ще й сучасне обладнання.

У гінекологічному кабінеті безбар’єрного доступу проблем з обладнанням немає. Є ультразвуковий апарат і кардіотокограф для вагітних жінок.

IMG 20230915 130623 144

У кабінеті є усі необхідні ліки. Фото: Марина Ніколаєва

Про інклюзивність

Окремі перешкоди у доступі до отримання гінекологічних послуг мають маломобільні жінки та жінки з інвалідністю. Деякі з них жодного разу за життя не відвідували лікаря-гінеколога. Причин цьому декілька — відсутність спеціального обладнання в лікарнях, негативний досвід з отриманням відмов в консультуванні, а також фінансова неспроможність. Внаслідок бойових дій кількість людей з інвалідністю збільшується й забезпечення для них доступу до лікарських послуг є вкрай важливим. Адже мова про базове людське право — право на охорону здоров’я.

Окремі перешкоди у доступі до отримання гінекологічних послуг мають маломобільні жінки та жінки з інвалідністю. Деякі з них жодного разу за життя не відвідували лікаря-гінеколога. Причин цьому декілька — відсутність спеціального обладнання в лікарнях, негативний досвід з отриманням відмов в консультуванні, а також фінансова неспроможність. Внаслідок бойових дій кількість людей з інвалідністю збільшується й забезпечення для них доступу до лікарських послуг є вкрай важливим. Адже мова про базове людське право — право на охорону здоров’я.

Усі кабінети доступні для жінок з інвалідністю та маломобільних категорій населення. Вони оснащені безбар’єрним обладнанням, яке дає змогу жінкам із порушеннями опорно-рухового апарату звернутися до кабінету.

Йдеться, зокрема, про спеціальне крісло-трансформер, яке опускається вниз (до рівня колісного крісла) і піднімається вгору. Це дуже зручно, оскільки завдяки цьому жінка може без зайвих зусиль сісти на нього.

Безбар’єрність — це не тільки про зручне обладнання, а передусім про людей, особливо персонал. Усі працівники кабінету, знають, як допомогти пацієнткам з інвалідністю почуватися максимально комфортно при огляді.

IMG 20230915 130639 709

Крісло для огляду в гінекологічному кабінеті безбар’єрного доступу. Фото: Марина Ніколаєва

Яку роль відіграє довіра у роботі спеціалістів гінекологічного безбар'єрного доступу

Окрім цього медики також пройшли спеціальне навчання з медико-психологічної допомоги потерпілим від насильства. Це є важливим аспектом, адже жінки, які потерпають від насильства, рідко про це комусь розповідають. Їм може здаватися, що замість допомоги вони отримають тільки звинувачення. Або ж навпаки знецінення — адже домашнє насильство, на жаль, все ще є прийнятним для деяких людей.

Саме завдяки існуванню установ, куди вони можуть звернутися, такі жінки отримують шанс на вихід з кола насильства і своєчасну медичну та психологічну допомогу.

У кабінеті безбар’єрного доступу все починається з довіри між жінкою, яка звертається по допомогу, і лікарем. Бо в кожної пацієнтки своя доля і, відповідно, різний досвід. Однією з причин того, що жінка тривалий час не звертається за допомогою до спеціаліста, є страхи — що її засудять, що їй почнуть ставити незручні питання і просто порушуватимуть теми, які напряму не стосуються її сексуального та репродуктивного здоров’я. Не кожна готова їх подолати й прийти на огляд. Лікарі безбар’єрного гінекологічного кабінету роблять усе для того, щоб такий страх у пацієнток не виникав.

Відсутність довірливої атмосфери також може впливати на якість лікування — адже, навіть якщо пацієнтки звертаються за консультацією, та при цьому не розповідають лікарям всю інформацію про стан свого здоров’я, обрати оптимальний курс лікування є неможливим. Внаслідок цього втрачається найдорожче — час.

Про народжуваність

Багато вагітних жінок виїжджали за кордон, адже війна і хронічний стрес можуть стати на заваді сприятливого перебігу вагітності та народження здорової дитини. Звісно, ВПО та ті жінки, які виїхали в інші країни, перебувають під психоемоційним напруженням, що також має негативні наслідки. Тож систематичні обстеження і своєчасне звернення до лікарів при будь-яких скаргах на здоров’я є вкрай важливим для вагітних жінок.

Надія зазначає, що до гінекологічного кабінету звертається багато породіль з різних населених пунктів — це Балаклія, Ізюмський, Куп’янський, Шевченківський райони. Кабінет повністю обладнаний для прийому пологів, тож складнощів із прийомом породіль в лікарів немає.

«Це цілком зрозуміло: коли над головою літають ракети, то особливо не думаєш про своє здоров’я», лікарка про необхідність своєчасного звернення.

Увесь персонал та лікарі, які оперують у чугуївському кабінеті, працюють цілодобово. Відповідно, жінки з ургентними зверненнями, можуть отримати допомогу одразу, не чекаючи годин прийому.

Сьогодні, за словами пані Надії, основними відвідувачками чугуївського кабінету є юні дівчата. Найчастіше такі пацієнтки звертаються по консультації через порушення менструального циклу або ж із питаннями стосовно контрацепції. Окрім них, також приходять і жінки нерепродуктивного віку.

З початку повномасштабної війни часто приймали й жінок, які приїжджали з окупованих районів.

«На жаль, за цей рік звернулося дуже багато жінок із запущеними формами захворювань, як-от з онкологією чи кровотечами», — каже Надія Алєксєєва.

На думку медпрацівниці, пізнє звернення по допомогу має свої причини, і перш за все це те, що багато жінок виїжджали за кордон.

«Це цілком зрозуміло: коли над головою літають ракети, то особливо не думаєш про своє здоров’я. Здається, що нині просто не до цього, оскільки нагальною стає потреба просто вижити», — говорить медпрацівниця.

Утім, кожна хвороба згодом дається взнаки: найчастіше лише після того, як жінки виїжджають із зони бойових дій, вони починають звертати увагу на ті чи інші порушення здоров’я. І тоді зарадити може тільки кваліфікована допомога, адже задавнені форми захворювань часто переростають у серйозніші діагнози.

Лікарі радять відвідувати лікаря-гінеколога від 1 разу на рік і частіше (в залежності від віку). Навіть якщо вас нічого не турбує — профілактичні огляди важливі, адже на початкових стадіях симптоми у багатьох хвороб відсутні.

Лікування на ранній стадії швидше, легше та менш дискомфортне. А інколи і єдино можливе.

Як і де саме отримати допомогу

Детальну інформацію про роботу цього та інших гінекологічних кабінетів UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення можна отримати за номером 3033. Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні. Також корисну та необхідну інформацію можна знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.

IMG 20230915 130656 368

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова