У Харкові не сталося ядерного вибуху, але стався екоцид: висновки виїзного засідання Верховної Ради  - Накипіло
Події

У Харкові не сталося ядерного вибуху, але стався екоцид: висновки виїзного засідання Верховної Ради 

Виїзне засідання Комітету ВР України з питань екологічної політики та природокористування відбулося сьогодні у Харкові. 

Збитки, які завдала росія під час повномасштабного вторгнення, на Харківщині складають понад 100 мільярдів гривень. Таку суму назвали наприкінці року в Харківській прокуратурі. Наразі  нарахували уже понад 200 мільярдів, і ця сума зростає. 

За словами керівника Харківської обласної прокуратури Олександра Фільчакова, знищено сотні гектарів лісів Харківщини, засмічено та забруднено тисячі квадратних кілометрів земель, зокрема мінами та тілами загиблих росіян. Окупантами пошкоджено території природно-заповідного фонду. Агресивні військові дії становлять загрозу усій екосистемі регіону.

hurtozhytok 10.03.2022

Лише на диво у Харкові не сталася ядерна катастрофа. Загарбники у перші тижні повномасштабного вторгнення гатили всіма видами озброєння по Національному науковому центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розміщена єдина у світі наукова ядерна установка «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів. 

«У разі пошкодження установки зона радіаційного ураження могла охопити території в радіусі до десяти кілометрів від Інституту та охоплювати 14 населених пунктів, де проживає 640 тисяч мирних громадян»,  — підкреслив Олександр Фільчаков. 

За цим фактом слідчим відділом УСБУ в Харківській області проводиться розслідування у кримінальному провадженні щодо порушення законів та звичаїв війни та за фактом екоциду. Проведено 67 оглядів, 265 допитів, призначено понад 80 експертиз за фактами екологічних злочинів, порушено понад 50 справ. Зокрема: 

  • за фактом знищення Оскільського водосховища та ландшафтного парку «Червонооскільський» на території Ізюмського та Куп'янського районів, що завдало понад три мільярди гривень збитків. Ці об'єкти мали надважливу роль у функціонуванні екологічної системи, бо входили до «Смарагдової» екологічної мережі, яка поширюється на територію Європи;
  • за фактами обстрілів нафтобаз у Богодухівському, Ізюмському та Чугуївському районах області. Через горіння заподіяна непоправна шкода атмосферному повітрю та встановлені збитки на суму понад 100 мільйонів гривень;
  • за фактом пошкодження території та знищення понад 300 рідкісних тварин та птахів у ландшафтному парку «Фельдман-Екопарк». Найтрагічніше, що загинули волонтери, серед яких 15-річний юнак. 

FE

Мер Харкова Ігор Терехов зазначив, що обстрілами у Харкові було пошкоджено понад 5,5 тисячі об’єктів. Ці руйнування призвели до накопичення будівельного сміття: залишків матеріалів, пластику та скла. Заховання основної маси відходів здійснюється на Дергачівському полігоні, робота якого через обстріли була відновлена лише у вересні 2022 року. Зараз на полігоні працює дробильна машина для перероблення будівельного сміття, але її потужності не вистачає. 

Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування ВРУ Олег Бондаренко зазначив, що Харків і область мають стати зразком зеленого відновлення для всіх постраждалих міст і областей.

«Торік було ухвалено новий, європейського зразка закон щодо поводження з відходами. Відповідно до нього маємо створити у Харкові прогресивну модель управління відходами: сортування, створення інфраструктури. І йти до того, аби на полігони потрапляли лише ті відходи, які не можна переробити.

Крім того, внаслідок бойових дій у повітрі та на землі утворюється безліч шкідливих речовин. Ми законодавчо працюємо над, щоби запровадити цілісний моніторинг навколишнього середовища. Усі ці питання сьогодні актуальні для Харківщини. Хочу наголосити, що ми повністю підтримуємо зелене відновлення області. Впевнений, що Харків має стати прикладом», — підкреслив Олег Бондаренко.

Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Гречаник наголосив, що ворог обов'язково понесе відповідальність за руйнування.

Основним завданням на 2023 рік залишається відновлення роботи критичної інфраструктури. Важливе питання — очищення сільськогосподарських угідь, аби фермери могли працювати. Від 8 березня розпочалося очищення ліній електропередач Слов'янськ — Зміїв, повідомили у ДСНС.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова