Блог психологіні, експертки проєкту «Крила» Оксани Садовнікової.
Це партнерський матеріал.
Жінка, яка хоче почати власну справу або влаштуватися на роботу, має спершу подолати внутрішні страхи та навчитися протистояти суспільним міфам. В Україні досі є стереотип, що жінці краще реалізуватися в сім'ї, а чоловіку — обов'язково в роботі.
За різними даними, жінки, окрім основної роботи, у середньому приблизно 30 годин на тиждень займаються домашніми справами. Чоловіки — приблизно 14 годин. Попри це, жінки також ведуть бізнес чи ходять на роботу, а ще — займаються соціальним життям.
Проте бажання реалізувати себе, приносити користь та створювати щось — нормальний запит кожної людини, спосіб підтримати свою зрілість, відповідальність, дорослість. Для жінки це засіб заявити про себе й задовольнити потребу в розвитку.
Мама, яка чогось досягає в житті, — добрий приклад дітям. Є люди, в яких у дитинстві не було прикладу в сім’ї, коли хтось був успішним. Тому в дорослому віці їм набагато важче ставити цілі та йти до мети: адже всередині немає навіть елементарного розуміння, як це робити.
Найбільший страх жінок, які хочуть професійно реалізуватися, — що вже занадто пізно: вчитися, влаштовуватися на роботу, займатися власною справою.
Найчастіше цей страх виникає після 40-ка років.
Насправді після 40-ка варто займатися самореалізацією та розвитком. У цьому віці жінка усвідомлює, чого хоче насправді, та здатна робити те, до чого дійсно лежить душа. Сімейне питання зазвичай вирішене, діти виросли та стали самостійні — тож з’являється багато часу, який можна присвятити собі, облаштувати життя за власними правилами.
Боятися, що після 40-ка років ви вже нікому не потрібні, означає годувати невпевненість та страх. В Україні є багато можливостей для навчання, коли навіть не треба виходити з дому. А ще — багато професійних курсів, які за короткий час дозволять освоїти нову справу. Головне — бажання, мотивація та впевненість. Усі ці три складові кожна жінка може знайти всередині.
Як експертка проєкту «Крила», що підтримує жінок у працевлаштуванні, я вивчаю: що говорять чоловіки та жінки про своє ставлення до того, щоби жінка працювала. І в цих думках звучать типові острахи.
Сором чи боязкість стати помітним, заявити про себе. Внутрішнє неприйняття себе — як правило, наслідок радянського мислення та травм. Тоді вважалося, що всі мають бути однаковими, а виділятися — небезпечно.
Страх невдачі. Несприйняття помилок і надмірна відповідальність. Єдиний варіант боротися з цим страхом — робити те, чого ми боїмося. Інакше він буде керувати життям і не дозволятиме реалізувати те, що дійсно хочеться.
Свій бізнес — лише для крутих та просунутих людей. «Марія може, бо в неї успішні батьки, а в мене немає, тому нічого не вийде». Коли ми так думаємо, стаємо заручниками хибних уявлень та шаблонів. Насправді досягнути успіху може кожен і кожна.
Страх конкуренції на робочому місці. Здорова самооцінка, опора на свої навички, готовність вчитися та відкритість новому дають розуміння: усі ми різні, та для кожного знайдеться своє місце.
Страх, що вийде неідеально. Людина прагне ідеальної картинки, яка мало має зв’язку з реальністю. Внутрішній перфекціонізм може гальмувати початок власної справи.
Де ж знайти впевненість, щоби професійно реалізуватися? Насамперед жінка має зрозуміти, що стоїть за її невпевненістю. Адже причин може бути багато: «я не впораюсь», «я погана», «щоби чогось досягти, треба робити все ідеально».
Невпевненість у собі — це відсутність внутрішньої опори. Якщо опори немає, людина завжди шукатиме підтримку ззовні: у партнері, батьках, друзях, родичах, матеріальних речах. Ці зовнішні опори — нестійкі, в будь-який момент можуть провалитися.
Справлятися з невпевненістю можна по-різному. Наприклад, хтось намагатиметься робити все максимально ідеально, а хтось нічого не буде робити взагалі, щоби не помилитися.
Людина інколи може не розуміти, чого хоче насправді. Може бути не готовою брати на себе відповідальність. Невпевненість часто ховається у відсутності навичок: людина не знає, як вчинити, і зупиняється. Низька самооцінка, недостатній самоконтроль і самодисципліна теж можуть стати на заваді.
Чинником невпевненості може бути все, що завгодно. І тому важливо знайти справжню причину і працювати з нею: зрозуміти, що справді важливо, чого б хотілося, визначити власні цінності та на них спиратися. Тобто будувати міцну опору всередині себе.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Крила» (Жінки залучені: шлях до зростання та економічної безпеки). Програму втілює організація Пакт за підтримки Уряду Канади. Мета проєкту — підготувати жінок із сільських місцевостей до успішного працевлаштування або відкриття власної справи. 2 800 жінок у рамках проєкту отримають навчання, менторську підтримку та доступ до фінансування. Проєкт «Крила» реалізується у Київській, Харківській, Львівській та Полтавській областях у 2021–2025 роках.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин