Як зафіксувати військовий злочин, аби відео стало доказом у суді - Накипіло
Що далі?

Як зафіксувати військовий злочин, аби відео стало доказом у суді

  • Аліка Піхтерева
  • 26 Березня 2022

Якщо ви стали свідком правопорушення (зараз доречніше говорити про військові злочини окупантів), знаходячись на безпечній відстані та не в полі ворожого зору — можете зафіксувати те, що бачите на камеру, аби потім юристам було легше довести провину зловмисника. 

Розповідаємо, як зробити відеоматеріал максимально ефективним, на основі рекомендацій Міжнародної організації із захисту прав людини WITNESS.

Методичку можна переглянути тут.

Що треба знати перед тим, як дістати телефон?

Аби притягнути винного до відповідальності, юристи користуються формулою «Що? Хто? Як?». В ідеалі ваш запис має містити чіткі відповіді на них: «Яке правопорушення відбувається?», «Хто скоює злочин?», «Як він це робить?».

З тим, як виглядає відповідь на питання «що і як відбувається» ніби все ясно. А от відповіддю на питання «хто» може бути не лише персона, яка скоює злочин, а й номерні знаки її автівки, або уніформа, напис на бейджі тощо.      

Коли варто діставати камеру?

Якщо ми говоримо про злочини в умовах війни, важливо фіксувати примусове виселення людей, катування, зґвалтування, побиття, вбивства мирних мешканців, обстріли лікарень, шкіл, житлових будинків тощо.

Що варто враховувати при підготовці до зйомки?

Знищіть конфіденційну особисту інформацію та контакти на вашому пристрою на той випадок, якщо його конфіскують. Встановіть правильні дату, час та GPS локацію. Займіть безпечну відстань. Обміркуйте ракурси і плани заздалегідь.

Особливості знімального процесу

1. Усе має зніматися одним кадром. Якщо так склалося, що відео довелося перервати, розпочинайте наступне з того ж кадру та ракурсу, на якому ви зупинилися.
2. Камеру тримаємо горизонтально.
3. Кожен план тримаємо не менше 10 секунд.
4. Різких рухів не робимо.
5. Робимо різномані плани: крупний, широкий, середній. Крупні — докази поранень, обличчя злочинців, зброя, розпізнавальні знаки, документи. На середніх планах має бути зрозуміло розміщення доказів.

Також важливо, якщо дозволяє ситуація, зробити кадри згори та дуже повільний 360-градусний огляд для пояснення контексту і розуміння того, що відбувається поза кадром.  Як маєте штатив або інші прилади для сталості картинки, будь ласка, використовуйте їх. Але не геройствуйте: знімаємо тільки там, де безпечно.

Чи треба щось казати під час фільмування?

Треба. Як включили камеру — представтеся, надайте контактні дані, назвіть час та місце зйомки. Або зніміть будь-що, що вказує на дату, час і розташування (годинник, першу сторінку газети, дорожні знаки, орієнтири чи географічні прикмети).

Якщо поруч із вами теж є свідки злочину — назвіть їхні імена та контакти теж. Для зручності вкажіть, яким чином знімаєте сцену — із півночі на південь, згори тощо. Стисло та без емоцій поясніть, що ви фіксуєте. Завершіть, вказавши час закінчення зйомки.

Знімати чи допомагати постраждалим?

У підручниках з журналістики є така порада: зняти загальний кадр місця злочину. Не вимикаючи, поставити камеру на підвищення. Надати допомогу. Продовжити зйомку доказів злочину.

Як передати інформацію правоохоронцям?


Не поспішайте скидати відео в пабліки. Але спершу подбайте про те, аби матеріал був дубльований на кількох носіях. Як можете передати дані особисто правоохоронцям (на флешці, наприклад) — це прекрасно, зробіть так. Якщо задля цього треба скористатися інтернетом — ось пошта, на яку слід відправляти матеріали: [email protected]. Тут збирають докази про воєнні злочини росії для передачі до Гааги.

Чи варто якось підготувати матеріал перед надсиланням?


Не монтуйте відео! Скидайте все, як є. Але задокументуйте передання за формою:
Я, _____________________, підтверджую, що передав 
оригінал файлу мого відео, яке документує 
_______________________ (кому – назва організації) на запит 
______________________. 
_____________ Підпис 
_____________ Дата
 
Важливий нюанс:

Окрім того, що ви проговорите під час відео, заповните заявку, варто надати супровідну інформацію. Робити її радять за такою формою:

1. Дата і час написання документа.

2. Дата, час і місце знімання.

3. Імена і контактна інформація: оператора; людей, яких ви знімали; інших осіб, які були присутні на місці й можуть дати свідчення про злочин.

4. Фактаж, що показано у відео. Не треба писати оціночні судження, бо потім на підставі цього документ можуть не визнати доказом!

5. Інформацію про безпеку чи застереження щодо безпеки в момент знімання.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова