Уже занадто пізно? Де жінці знайти впевненість, щоби реалізуватися в роботі - Накипіло
Партнерські матеріали

Уже занадто пізно? Де жінці знайти впевненість, щоби реалізуватися в роботі

  • Оксана Садовнікова
  • Ігор Лептуга
  • 6 Листопада 2021

Блог психологіні, експертки проєкту «Крила» Оксани Садовнікової.

Це партнерський матеріал.


Жінка, яка хоче почати власну справу або влаштуватися на роботу, має спершу подолати внутрішні страхи та навчитися протистояти суспільним міфам. В Україні досі є стереотип, що жінці краще реалізуватися в сім'ї, а чоловіку — обов'язково в роботі.

За різними даними, жінки, окрім основної роботи, у середньому приблизно 30 годин на тиждень займаються домашніми справами. Чоловіки — приблизно 14 годин. Попри це, жінки також ведуть бізнес чи ходять на роботу, а ще — займаються соціальним життям.

Проте бажання реалізувати себе, приносити користь та створювати щось — нормальний запит кожної людини, спосіб підтримати свою зрілість, відповідальність, дорослість. Для жінки це засіб заявити про себе й задовольнити потребу в розвитку.

Мама, яка чогось досягає в житті, — добрий приклад дітям. Є люди, в яких у дитинстві не було прикладу в сім’ї, коли хтось був успішним. Тому в дорослому віці їм набагато важче ставити цілі та йти до мети: адже всередині немає навіть елементарного розуміння, як це робити.

Найбільший страх жінок, які хочуть професійно реалізуватися, — що вже занадто пізно: вчитися, влаштовуватися на роботу, займатися власною справою. 

Найчастіше цей страх виникає після 40-ка років.

Насправді після 40-ка варто займатися самореалізацією та розвитком. У цьому віці жінка усвідомлює, чого хоче насправді, та здатна робити те, до чого дійсно лежить душа. Сімейне питання зазвичай вирішене, діти виросли та стали самостійні — тож з’являється багато часу, який можна присвятити собі, облаштувати життя за власними правилами.

Боятися, що після 40-ка років ви вже нікому не потрібні, означає годувати невпевненість та страх. В Україні є багато можливостей для навчання, коли навіть не треба виходити з дому. А ще — багато професійних курсів, які за короткий час дозволять освоїти нову справу. Головне — бажання, мотивація та впевненість. Усі ці три складові кожна жінка може знайти всередині.

Як експертка проєкту «Крила», що підтримує жінок у працевлаштуванні, я вивчаю: що говорять чоловіки та жінки про своє ставлення до того, щоби жінка працювала. І в цих думках звучать типові острахи.

Сором чи боязкість стати помітним, заявити про себе. Внутрішнє неприйняття себе — як правило, наслідок радянського мислення та травм. Тоді вважалося, що всі мають бути однаковими, а виділятися — небезпечно.

Страх невдачі. Несприйняття помилок і надмірна відповідальність. Єдиний варіант боротися з цим страхом — робити те, чого ми боїмося. Інакше він буде керувати життям і не дозволятиме реалізувати те, що дійсно хочеться.

Свій бізнес — лише для крутих та просунутих людей. «Марія може, бо в неї успішні батьки, а в мене немає, тому нічого не вийде». Коли ми так думаємо, стаємо заручниками хибних уявлень та шаблонів. Насправді досягнути успіху може кожен і кожна.

Страх конкуренції на робочому місці. Здорова самооцінка, опора на свої навички, готовність вчитися та відкритість новому дають розуміння: усі ми різні, та для кожного знайдеться своє місце.

Страх, що вийде неідеально. Людина прагне ідеальної картинки, яка мало має зв’язку з реальністю. Внутрішній перфекціонізм може гальмувати початок власної справи.

Де ж знайти впевненість, щоби професійно реалізуватися? Насамперед жінка має зрозуміти, що стоїть за її невпевненістю. Адже причин може бути багато: «я не впораюсь», «я погана», «щоби чогось досягти, треба робити все ідеально».

Невпевненість у собі — це відсутність внутрішньої опори. Якщо опори немає, людина завжди шукатиме підтримку ззовні: у партнері, батьках, друзях, родичах, матеріальних речах. Ці зовнішні опори — нестійкі, в будь-який момент можуть провалитися.

Справлятися з невпевненістю можна по-різному. Наприклад, хтось намагатиметься робити все максимально ідеально, а хтось нічого не буде робити взагалі, щоби не помилитися. 

Людина інколи може не розуміти, чого хоче насправді. Може бути не готовою брати на себе відповідальність. Невпевненість часто ховається у відсутності навичок: людина не знає, як вчинити, і зупиняється. Низька самооцінка, недостатній самоконтроль і самодисципліна теж можуть стати на заваді.

Чинником невпевненості може бути все, що завгодно. І тому важливо знайти справжню причину і працювати з нею: зрозуміти, що справді важливо, чого б хотілося, визначити власні цінності та на них спиратися. Тобто будувати міцну опору всередині себе.


Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Крила» (Жінки залучені: шлях до зростання та економічної безпеки). Програму втілює організація Пакт за підтримки Уряду Канади. Мета проєкту — підготувати жінок із сільських місцевостей до успішного працевлаштування або відкриття власної справи. 2 800 жінок у рамках проєкту отримають навчання, менторську підтримку та доступ до фінансування. Проєкт «Крила» реалізується у Київській, Харківській, Львівській та Полтавській областях у 2021–2025 роках.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова