Стрес. Як зарадити собі й іншим - Накипіло
Що далі?

Стрес. Як зарадити собі й іншим

  • Вікторія Пліс
  • 19 Березня 2022

Психіка людини може прилаштовуватись до будь-яких умов. Навіть до війни. В умовах постійної активації нервової системи у людей знижується пильність, розвивається стрес.

Що відбувається з людиною?


1. Спочатку людина знаходиться у стані тривоги. Повністю мобілізується до зустрічі із загрозою і таким чином набуває досвіду. Цей процес триває до тижня. 

2. Потім проходить процес адаптації.  Коли ми вже навчилися справлятись із ситуацією, контролюємо поведінку. Цей період приблизно до двох тижнів.

3. Остання стадія стресу — виснаження. Після тривалого перебування в інтенсивній напрузі людина виснажується. Вона може ухвалювати небезпечні рішення, захворіти, отримати розлади сну й ментального здоровʼя. 

Як це виглядає?

2022 03 19 19.07.40

Важливо відстежувати, на якій фазі знаходитеся ви чи ваші рідні. Якщо вже на останній стадії та вам стає гірше обов’язково потрібна допомога спеціаліста. Стрес, що перевищує критичний рівень і шкідливо впливає на організм, називають дистресом. Може призводити до хвороб і не тільки.

Що відбувається в стані стресу?

У стані стресу мозок дає такі команди організму: 
бий (агресія, емоційність, імпульсивність), біжи (хаотичність дій), завмри (не спроможність ухвалювати рішення, долати труднощі,  зупинка усіх реакцій та інстинктів).

2022 03 19 19.08.54


Якщо в перші дні війни, почувши сирену, люди шукали укриття, йшли до сховища, а на цій стадії можуть ігнорувати сповіщення, залишатися в небезпеці — «хай буде, що буде».

Що вам допоможе?

Ритуали. Не забувайте їсти, пити, спати, слідкуйте за особистою гігієною.

Інформаційна гігієна. Оберіть собі декілька джерел інформації, найкраще, щоб вони були перевіреними та надійними. Не читайте новини цілодобово й з усіх джерел.

Знайдіть безпечне (хоча б частково) місце. Якщо у вас нема сил ходити у бомбосховища, можливо, настав час евакуюватися. 

Активність. Якщо у вас є можливість, виходьте на вулицю, робіть фізичні вправи. 

Знайдіть спосіб бути корисним під час війни. Можна волонтерити, готувати їжу, працювати й донатити, допомогати рідним. Займіть себе!

Говоріть із друзями, знайомими. Зараз важко всім, поділіться своїми переживаннями. Не тримайте сльози. Якщо у вас нікого нема, є безкоштовні служби психологічної допомоги онлайн  tellme.com.ua, @friend_first_aid_bot

Не звинувачуйте. Ані тих, хто залишився, ані тих, хто поїхав. Поважайте вибір інших. 

Медитуйте або моліться. Візуалізуйте, як ви повернетеся додому, як ви будете святкувати перемогу, де саме. 

Усі поради в одній картці

2022 03 19 19.08.26

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова