Системи накопичення енергії: кому і для чого вони потрібні - Накипіло
Партнерські матеріали

Системи накопичення енергії: кому і для чого вони потрібні

  • Діана Руда
  • 3 Лютого 2022

Спонсорський матеріал

Тренд на відновлювані джерела енергії (ВДЕ) став справжнім викликом для енергосистеми України. Він змушує вдосконалити правила, за якими працює енергетичний ринок. Вже протягом найближчих місяців ринок очікує на прийняття в цілому законопроєкту щодо розвитку систем накопичення енергії (СНЕ) №5436-д. Розповідаємо, що таке СНЕ, як вони допоможуть вирівняти графік навантаження енергосистеми та стимулюють розвиток ринку ВДЕ в Україні.

Які проблеми допоможуть вирішити системи накопичення?

Ринок ВДЕ так стрімко розвивається, що до 2026 року світові відновлювані потужності зростуть більш ніж на 60% від рівня 2020 року згідно з даними Міжнародної енергетичної агенції. Відновлювана енергетика дозволяє отримувати найдешевшу в історії людства електроенергію, не викидаючи при цьому у повітря парникові гази та токсичні речовини, які призводять до хвороб та підвищення смертності.

Разом із тим, відновлювана енергетика створює ризики порушення балансової надійності енергосистеми, оскільки має нестабільну та непрогнозовану генерацію.
З липня 2019 року на ринку електроенергії в Україні з’явилась нова складова — ринок допоміжних послуг. Цей інструмент дозволяє в реальному часі регулювати потужність в енергосистемі, підтримувати параметри надійності та якості електроенергії, а також відновлювати роботу енергосистеми у випадку аварії.

image2

Коли баланс виробництва і споживання електроенергії у системі потрібно відновити, «Укренерго» використовує ринок допоміжних послуг, який збільшує або зменшує потужність певних виробників електроенергії на потрібну величину.

Пік виробництва ВДЕ не співпадає з піком споживання, а різкі зміни в потужності призводять до погіршення якості електроенергії, зміни частоти, напруги та формують потребу у резерві потужності. СНЕ вирішують цю проблему. Вони слугують буфером, у якому зберігається надлишок виробленої енергії до того моменту, коли у ньому виникне потреба. Простими словами, системи накопичення виконують функції знайомого кожному Power Bank для телефону, але в більших масштабах.

Ще одна проблема, яку допоможуть вирішити СНЕ – це втрати енергії. Наразі держава втрачає в системі розподілу більше 50% електроенергії. У країнах Європейського Союзу цей показник значно нижчий завдяки, зокрема, ефективній роботі СНЕ.

Що змінить прийняття законопроєкту?

Для приватних домогосподарств та промислових підприємств СНЕ існують і зараз. Власники сонячних електростанцій, підприємств часто купують акумулятори, щоб зберігати надлишки виробленої енергії та бути незалежними від перебоїв у мережі. Також СНЕ були запроваджені в енергетиці в якості постачальника послуг по забезпеченню резервів потужності для системного оператора.

Однак на законодавчому рівні досі не врегульований статус систем акумулювання електроенергії як учасника ринку, що не дозволяло користуватись всіма перевагами цієї технології. Законопроєкт визначає, що здійснювати діяльність з накопичення енергії зможуть оператори системи накопичення енергії – ліцензовані фізичні та юридичні особи.

За допомогою систем накопичення відбувається більш легка інтеграція енергооб'єктів «зеленої» генерації в енергосистему України та забезпечується надійність виконання планового графіку видачі потужності в мережу, – вказано у пояснювальній записці до законопроєкту. Впровадженя цього механізму в Україні позитивно вплине на баланс в енергосистемі та розвиток розподіленої генерації, що дасть поштовх інтеграції до європейської енергетичної системи.

Як зміниться ринок ВДЕ із впровадженням систем накопичення?

Законодавче врегулювання статусу систем акумулювання електроенергії змінить правила гри для промислових просьюмерів (тих, хто одночасно споживає та виробляє електроенергію). Вже зараз бізнесу вигідно встановлювати об’єкти ВДЕ під власне споживання у зв’язку з високими тарифами на електроенергію, які постійно зростають. Прибутковіше буде мати власну генерацію із впровадженням систем накопичення, які дозволять більше використовувати потенціал станцій.
Важливо, що вартість самих систем накопичення стрімко зменшується. За останні три десятиріччя вони стали дешевшими на 97%.

image1

Динаміка цін на літій-іонні батареї за кВт-год. Джерело: Our wold in data.

«Враховуючи тарифи на ринку допоміжних послуг, впровадження систем накопичення економічно доцільне. Термін окупності власної сонячної електростанції для бізнесу із залученням системи накопичення становить до семи років. Крім того системи накопичення будуть встановлюватися тільки в місцях, де є споживання. Це означає розвиток розподіленої генерації і скорочення втрат у мережах», — зазначає Євген Бабак, керівник відділу промислових СЕС компанії «Атмосфера».

Прийняття закону про системи накопичення створить можливості для інтеграції нових потужностей ВДЕ. Сьогодні бізнеси здебільшого обирають сонячні електростанції невеликої потужності, яка обмежена рівнем споживання підприємства. Можливість накопичувати надлишки виробленої енергії зробить вигідними і масштабніші проєкти, що стане гарним стимулом для ринку і додатковою вигодою для власників станцій.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова