Покрокова інструкція: як не дозволити фейкам забрати твій мозок - Накипіло
Медійний форум

Покрокова інструкція: як не дозволити фейкам забрати твій мозок

Пам'ятаєте розп'ятого хлопчину в Слов'янську, бандероснігурів та літри крові російський малят, випитої жорстокими львів'янами?

Зараз це спростовано та викликає неприховану посмішку, виглядає абсолютно абсурдно, але в свій час ці історії добряче зіграли на розпал міжнаціональної ворожнечі та затуманення мізків.

Що робити, аби не дати зманіпулювати тобою? Читайте далі в інструкції.

Порада №1

Споживайте інформацію тільки з перевірених надійних джерел, в іншому випадку перевірте її хоча б з двох, а в ідеалі, з трьох джерел.

19aa647d37b478dcc3b60

Порада №2

Чітко перевіряйте першоджерело інформації. Перейшовши через ряд посилань, знайдіть той, який «злив» інформацію. Дуже часто для таких цілей створюються окремі ресурси з кількома сторінками, одна з яких з фейком, який добряче роздують потім інші ЗМІ за наявної потреби. Також дуже часто подібні сайти використовують для компромату або очернення репутації політичних функціонерів.

Порада №3

Подумайте, якщо ця інформація з’явилась, хто за цим стоїть та з якою метою це викинув її.

«Обов’язково ставте собі запитання: “Кому це вигідно?” Ми не завжди маємо відповідь. Але саме запитання і те, що ми можемо висунути власні 2-3 варіанти припущень, це вже стимулює у вас критичне мислення», — медіаексперт Андрій Куликов.

Порада №4

Не сприймайте інформацію за заголовками, переходьте за лінком та ознайомлюйтесь матеріалами. Маніпулятивні заголовки — чи не найбільший гріх українських ЗМІ. Наприклад, не вникнувши в новину із заголовком «Помер президент». Ви можете подумки побажати землі пухом Петру Олексійовичу, так і ніколи не дізнавшись, що помер колишній президент Ізраїлю Шимон Перес.

Russian Bobsledder Who Wore “I Don’t Do Doping” Shirt Gets Busted For Doping

Порада №5

Не довіряйте надмірному емоційному забарвленню тексту. Чим більш гіперболізовано описана ситуація, історія, тим більша ймовірність, що це написано не журналістом, а маніпулятором.

Як казав Геббельс: «Дайте мені медіа і я з будь якого народу зроблю стадо свиней».

Так от, слухайте мудрих людей, таких, як у наступному аудіо, щоб не бути стати тим омріяним для влади стадом свиней. Будьте мудрі та виховуйте в собі медіагігієну на не нижчому рівні, ніж чистоту тіла.

Для вас корисні тези, від двох медіаексперток Ірини Земляної (представниці ІМІ) та Олени Лептуги (головної редакторки медіагрупи «Накипіло»).

DSC_1014


Материал создан участниками Всеукраинского молодежного медийного форума.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо

X