План «Б»: як мейкери з Харкова допомагають лікарям боротися з COVID-19 | Накипело
Події

План «Б»: як мейкери з Харкова допомагають лікарям боротися з COVID-19

  • Виктор Пичугин
  • Владислав Лященко
  • 16 Травня
  • 1569

Кожен п'ятий інфікований COVID-19 в Україні — медик. Із самого початку пандемії лікарі з усіх кінців країни повідомляли журналістам і писали в соцмережах про критичну нестачу засобів захисту. Це не винятково українська проблема: респіраторів і захисних костюмів недостатньо й у лікарів у Франції, Іспанії та США.

 

Допомога прийшла з офісів і майстерень: інженери та мейкери почали думати, як захистити медперсонал. У березні знайомий додав мене до Telegram-чату, де зо два десятки лікарів та інженерів обговорювали, чи можна дезінфікувати одноразові маски антисептиками або ультрафіолетом. Через тиждень чат виріс до сотні учасників. У ньому з'явилися креслення респіраторів і обговорення: як пристосувати маски дайверів для медичних потреб.

Засновник студії 3D-друку Easy 3D Print Максим Пастух пригадує, що спочатку спробували змоделювати маски для себе. Знайомі лікарі попросили пару штук і для них. Так студія почала виробляти маски для персоналу харківських лікарень.

 

Мейкери вивчили креслення на іноземних сайтах, перепробували безліч моделей, вибрали одну й допрацювали. Корпус маски друкується кілька годин на 3D-принтері. Потім до нього прикріплюють гумки-ущільнювачі та ставлять п'ятишаровий фільтр зі спанбонду — нетканого матеріалу, який використовується в хірургічних масках.

 

«Передали 20 масок у офтальмологічну лікарню імені Гіршмана, стільки ж — у радіологію в Помірках, ще десять — харківському педіатрові Пенькову. Плануємо зробити ще 50—100 масок для медиків», — говорить Максим Пастух.

 

У підвалі харківської майстерні Garage Hub панує стереотипний інженерний хаос. Скрізь розкладені розібрані респіратори, шматки пластику та захисні щитки, а на столі стоїть десятилітрова пляшка зі спиртом. Маркером на ній написано «Не пий, бо здохнеш, не гаси пожежу, бо згориш».

 

Раніше за столами в Garage Hub сиділи мейкери та інженери, втілюючи власні технічні проєкти. З початком пандемії коронавірусу публічна майстерня сфокусувалася на засобах захисту для лікарів.

 

«Коли почалася історія з коронавірусом, ми подивилися на досвід інших країн, глянули, що було в Італії, коли пішла жара. Виявилося, що існуючі ланцюжки поставок медичних апаратів, засобів захисту або запчастин перервані: наприклад, через те, що Китай повністю закрився та зупинилися виробництва. Ми побачили, що в умовах дефіциту медзасобів спільноти ентузіастів та інженерів змогли згуртуватися, щоби замінити відсутнє приладдя», — описує мотивацію колег співзасновник Garage Hub Роман Видро.

 

Резиденти майстерні вирішили проектувати й створювати речі, необхідні українським лікарям, — починаючи від пристроїв на зразок дерев'яного безконтактного диспенсера для антисептика й гачків, якими можна знімати рукавички та відкривати двері,  та закінчуючи PAPR-маскою.

PAPR — це маска з примусовою подачею повітря. Хлопці з Garage Hub любовно називають її «скафандром». Верх зроблений із герметичного клейончастого шолома, що захищає людину від найдрібніших частинок коронавірусу. До шолома підведений фільтр, який примусово закачує всередину чисте повітря.

 

«Перший прототип був зроблений зі сміттєвого пакету. Перед тим як почати, ми консультувалися з лікарями, і вони нам сказали: "Так, нам це потрібно, нам дійсно цього не вистачає". У процесі розробки ми носили модель маски в інфекційну лікарню, і кожен раз чули від медиків, що вони хочуть це протестувати», — ділиться подробицями Роман Видро.

 

Перші готові екземпляри PAPR мейкери передали на тестування в Харківський регіональний перинатальний центр, у Харківську обласну дитячу інфекційну лікарню №8 та до Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні №22.

 

Ще Garage Hub переробив маски для снорклінгу на повнолицеві респіратори та передав моргу Обласної інфекційної лікарні. Частину деталей надрукували на 3D-принтері, частину — взяли з інших масок.

 

«Мені подзвонив волонтер Андрій Полішоп із Help Army, попросив якийсь захист для моргу обласної інфекціонки. Я подивився, які моделі є в нас у Garage Hub, вибрав не надто великий бюджет. Написав у Twitter пост про збір грошей на маски та пішов в душ. Коли вийшов, потрібну суму вже зібрали», — розповідає Юрек Якубов, засновник майстерні «Маленький гараж» і резидент Garage Hub.

 

Інструкції, розміщені на закордонних сайтах, часто непридатні для українських реалій: наприклад, через різницю між метричною та національними системами мір. Тому, крім створення потрібних медикам пристроїв, Garage Hub запустив платформу «Як». Там збирають адаптовані креслення для тих, хто хоче допомогти українській сфері охорони здоров'я впоратися зі COVID-19.

 

Понад те, мейкери викладають на сайт інструкції для виготовлення нестандартних пристроїв за запитами українських медиків: гачків для зняття рукавичок або меблів для зручної організації робочого простору.

 

«Звичайно, усі речі, які ми пропонуємо на нашому сайті, не сертифіковані, тому що цей процес може тривати роками. Ви навряд чи побачите на "Як" інструкцію зі створення дефібрилятора в домашніх умовах, тому що ціна помилки дуже висока. Все, що викладається на yak.today, — свого роду план "Б". Якщо можна купити сертифіковане й готове, купуйте. Якщо цього немає, і лікарі змушені робити костюми хімзахисту зі сміттєвих пакетів, — краще ми, мейкери, підключимося до цього процесу, щоби засоби захисту були в кожного», — пояснює Роман Видро.

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

У разі масових заворушень на вулицях міста ми вас повідомимо