День пам’яті та примирення - Накипіло
Що далі?

День пам’яті та примирення

  • Вікторія Пліс
  • Світлана Дмітрієва
  • 8 Травня 2022

Як сталося, що День пам’яті та примирення для декого перетворився на День Перемоги? Чому, коли весь світ згадує загиблих, масові вбивства, руйнування та біль, інші вдягають у військову форму своїх діточок, саджають їх у танки та весело гуляють?

Чому 8, а не 9 травня?

7 травня 1945 року був підписаний Акт про капітуляцію німецьких збройних сил. Він набув чинності 8 травня о 23:01. З такої нагоди того дня у багатьох містах Європи та США провели святкування. 

Але на вимогу СРСР 8 травня 1945 року о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським) у передмісті німецької столиці Карлсгорсті підписали ще один Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини. Він був аналогічний документу, підписаному в Реймсі, та підтвердив час припинення вогню: 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським). 

День Перемоги у СРСР та в країнах, які були ним окуповані, відзначали 9 травня. Таким чином СРСР відокремився від інших союзників, приписуючи Перемогу собі.

Чому нацизм, а не фашизм?

Ідеологією гітлерівської Німеччині був нацизм, проте радянська пропаганда стверджувала, що переможено фашизм. Бо в загарбників панувала Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини, а СРСР якраз намагався збудувати соціалізм. Звісно, очільники радянської держави не хотіли, щоби соціалістичний лад асоціювали з нацизмом, тож уникали вживання цього терміну.

Чому червоний мак, а не георгіївська стрічка?

Георгіївська стрічка заборонена в Україні з червня 2015 року як символ сепаратизму та бойовиків, керованих Росією. Саме з цією стрічку росіяни прийшли вбивати українців.

Квітка маку стала символом Дня пам’яті та примирення у 2014 році. ЇЇ графічне зображення має подвійний зміст: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого — кривавий слід від кулі.

Українці на власному, страшному досвіді побачили, як працює пропаганда, як сильно вона впливає на свідомість людей та наскільки глибоко нею просякнуте все життя росіян. Як вона викривлює факти, змінює назви, викликає емоції та спонукає до агресії. Як Гітлер зміг таке зробити з народом Німеччини, так путін це зробив з росіянами. Людство обурювалося: як міг трапиться Голокост? Але наразі роботу механізму ненависті кожен може бачити на власні очі.

Тож 9 травня — радянська маніпуляція, що спотворює реальність. Це дата, яка викривляє факти, присвоює Перемогу лише совєтам, романтизує трагедію завдяки агітаційним компаніям на кшталт «Безсмертного полку». Але ми повинні пам’ятати, що саме СРСР почав цю страшну війну разом із Німеччиною. 

А 9 травня українці відсвяткують разом з європейцями День Європи. Свято бере початок від проголошення Декларації Шумана, яка була оприлюднена 9 травня 1950 року та вважається початком єдиної Європи. 

 

Нікіта Тітов 8 Травня

Нікіта Тітов

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова