Тренінги “Ні — корупції” у Харкові: де шукати теми й докази та як не зневіритися у розслідуваннях - Накипіло
Форум

Тренінги “Ні — корупції” у Харкові: де шукати теми й докази та як не зневіритися у розслідуваннях

У Харкові відбувся тренінг для блогерів, журналістів та активістів про боротьбу з місцевою корупцією. Експерти та експертки поділилися практичними навичками та дали вичерпний план дій для тих, хто тільки розпочинає робити журналістські слідства.

Для тих, хто цікавиться таким жанром як розслідувальна журналістика, учасниця тренінгів підготувала короткий конспект на теми

  • карта реєстрів та реалії в їх користуванні від журналістки Надії Бабинської;
  • підказки та теми для розслідувань від Тараса Случика, експерта Інституту політичної освіти;
  • майстер-клас та грандіозна місія розслідувань, про яку розповів розслідувач телепроекту «Слідство.Інфо» Дмитро Гнап.

Міцна дружба журналіста з реєстрами: Надія Бабинська про бази даних, з якими гугл не допоможе

Нинішній курс на прозорість країни відкриває доступ до більш ніж двох десятків реєстрів та баз даних. З їх допомогою медійникам та активістам можна прослідкувати зв'язки та знайти докази корупції, й так само не пропустити схеми, за якими обкрадають громади.

Корисна добірка реєстрів та сайтів від розслідувальниці та регіональної представниці ІМІ у Чернівцях Надії Бабинської. Бази даних та сайти, де доцільно шукати інформацію зокрема про чиновників, їх сім’ї та майно:

Електронні та оцифровані декларації (https://public.nazk.gov.ua/,

http://declarations.com.ua/, http://www.cvk.gov.ua/)

Кабінет електронних сервісів (зокрема зробити запит про нерухоме майно або про інше)

Реєстр транспортних засобів

Реєстр судових рішень

Інформація щодо розгляду судових справ

Реєстр юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань

«Жителі України» (неофіційний проект)

Реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення

Реєстр осіб, до яких застосовано люстрацію

Хто є хто в Україні (неофіційний проект)

Реєстри та сайти, де можна віднайти матеріали для статей, пов’язані з підприємствами

https://prozorro.gov.ua/

https://www.prozorro.sale/

Youcontrol

Дані фондового ринку

Веб-портал держзакупівель

Дізнатися про розрахунки та заборгованості бізнес-партнера можна на сайті фіскальної служби

Більше про землі та нерухому власність:

Кадастрова карта

Гисфайлы

Багатофункціональні:

Бот Відкритих даних у месенджерах

Відкрита база даних закупівель Z texty

Порівняти суми та економії на закупівлях (аналітика)

До речі, Надія порадила мануал (інструкцію) про роботу з Прозорро, який можна завантажити тут.

А ресурс 007 може допомогти у пошуку та візуалізації даних з відкритих джерел про використання державою бюджетних коштів

Про завдання розслідувальної журналістики місцевого рівня або як з паркету зробити класний матеріал, – Тарас Случик, ІПО

Рішення, яке приймають у місцевій раді, читають усі (журналісти). Але до голосування депутатів корупційні схема описують у рішеннях виконкому. Побачити щось цікаве для розслідування можна в цільових програмах соціально-економічного розвитку, котрі спочатку описуються чиновники виконавчого комітету ради. У цих же програмах можна наперед побачити цікаві теми для розслідувань, бо вони містять плани роботи міської влади. Виконком також самостійно приймає велику кількість рішень, часто це господарські питання, котрі так само, як нічим непримітні розпорядження міського голови, можуть містити свавільне привласнення коштів громади.

Теми для статей шукай у рішеннях на сайті міської ради. Нагадуємо, що за законом «Про доступ до публічної інформації» проекти мають оприлюднювати за 20 робочих днів до розгляду, а рішення не пізніше 5 днів після прийняття.

Таке масове свято від «Свободи» до дня родини  журналістка з Івано-Франківська побачила у програмі заходів з додатка до розпорядження міського голови. родинне свято бюджет свобода

У радниках та помічниках міського голови (тобто патронатної служби) часто записані майбутні службовці органів місцевого самоврядування, держслужбовці та представники виконавчої влади. Причому такі, що отримуватимуть ці посади БЕЗ конкурсу. Адже за законом «Про службу в органах місцевого самоврядування» з патронатної служби перевід на державну службу відбувається БЕЗ конкурсу. Докладніше про схему у сюжеті.

З чого вийде матеріал? Запитати імена майбутніх зіркових чиновників, повісити на стінку і трохи почекати.

Засідання комісій депутатів – місце вільного обговорення та роздумів. Часто саме на таких засіданнях звучать відверті зізнання та позиції, що потім перемінюються. Відвідувати їх або дивитись протоколи засідань, які мають бути оприлюднені на сайтірекомендується для пошуку конкретних випадків корупції (у разі відсутності протоколів – вимагайте їх згідно зі ст. 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»).

В ідеальному світі людина з певною владою, у якої є конфлікт інтересів, виходить з приміщення та не бере участь у прийнятті рішення. А от на іншому кінці проводу під час конфлікту інтересів люди, що мають зацікавленість, у кращому випадку тиснуть «утримався» (пояснити, чому це в корені неправильно, можна за допомогою ст. 35 ЗУ «Про запобігання корупції»). І про це варто говорити, бо це резонанс і це – свавілля.

У виділеннях з бюджету по 199 тисяч на закупівлі (та на виконання робіт по 1 млн 499 грн) дуже часто ховається корупція. У цих допорогових закупівлях однозначно знайдуться і хороші журналістські теми для матеріалів. Так само варто досліджувати  публічні закупівлі, які проводяться за переговорними процедурам. Користуватися: http://spending.gov.ua/ https://prozorro.gov.ua/

Для допитливих: книга «Як ошукати місцеву владу» від ІПО – безкоштовне завантаження тут

Щоб не допустити присвоєння приміщення з власності громади, можна також моніторити приватників зі специфічним видом діяльності, які за ст. 9 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» мають право отримати нерухомість з комунальної власності спочатку в оренду, а потім у власність.

Слайди з презентації Тараса Случика.

случик корупція приміщення

«За минулий рік після наших розслідувань відкрили 8 кримінальних проваджень», – Дмитро Гнап

Керівник журналістської розслідувальної передачі «Слідство. Інфо», яка в тому числі розповіла українцям про офшори Петра Порошенка за мотивами «Panama papers», поділився практичними порадами та далекоглядним поглядом на боротьбу з корупцією.

«Розслідувальники як ніхто мають хорошу пам’ять. Порошенко обіцяв зупинити офшори. Але сам вже на посаді очільника країни створив офшорну компанію. Чому Іловайський котел в сюжеті? Тому що Порошенко — головнокомандуючий, який замість повної уваги до подій на сході займався тим, аби не сплачувати ні військовий збір, ні інші податки».

Робота розслідувальників та новинарів дуже взаємопов'язана. Але новинарі, здебільшого, мають коротку історичну пам'ять. А більшість кримінальних та корупційних журналістських розслідувань починаються з новини у стрічці.

Якщо говорити про склад готового матеріалу про розслідування, то це: 3-4 герої, 2-3 назви компаній та 2-3 цифри. Інша інформація може лишатися «в рукаві». Для хорошого матеріалу приходиться «killing your babies» (букв. з англ. «вбити власних дітей») – тобто не перевантажити сюжет та писати простіше, нерідко вирізаючи баласт.

Зливи інформації — це завжди добре. Чи підуть вони далі в роботу – ще питання. Тобто після витоку треба: 1. Перевірити на достовірність 2. Дати право висловитися тому, проти кого злив.

«Влада, яку ми отримали після Майдану, не краде так як при Януковичі. Вони видумують більш вишукані схеми. І все ж оточення Порошенко — це політичні трупи, вони також потраплять в небуття або в тюрми».

«Хоч зневіри і багато, з професією журналістів-антикорупційників впадати у відчай не варто. Як би не було сумно, перемоги стаються. Наприклад, після виходів матеріалів „Слідства.Інфо“ у 2016 році відкрито 8 кримінальних проваджень. Зі зневірою треба боротися, бо війна з корупцією схожа на спорт – результатів досягаєш з роками, а ще з неймовірними та регулярними зусиллями. Втеча Януковича довела, що усі старання не марні».

«Звісно, хотілося б результатів за рік. Але вибору нема –  треба лишатися реалістом та не зупинятися»

Дмитро Гнап Харків

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House та МЗС Норвегії.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова