Що робити, якщо ви стали жертвою домашнього насильства? - Накипіло
Картки

Що робити, якщо ви стали жертвою домашнього насильства?

  • Олексій Харитонов, Тетяна Лузгарева
  • 30 Вересня 2020

Щорічно в Україні реєструють понад сотні тисяч звернень громадян щодо домашнього насилля. Часто ми не усвідомлюємо, наскільки серйозним та небезпечним може бути вплив або психологічний тиск близьких людей. Ми поговорили з адвокатом, партнером юридичної компанії ILF Олексієм Харитоновим та помічницею адвоката Тетяною Лузгаревою, куди звертатись у випадку домашнього насильства та як зрозуміти, чи це воно.

 
1

Що говорить закон?

Домашнє насилля — це систематичні дії або бездіяльність щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншого члена сім'ї чи близького родича. Домашнє насилля може бути фізичним, психологічним і економічним. Сексуальне насильство щодо подружжя та інших близьких осіб кваліфікується за окремою статтею. 
 
2

А що змінилося останнім часом у законі?

Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти в подружжі, то тепер розширене коло осіб. Це може бути колишній чоловік/дружина, партнери в громадянському шлюбі (спільне проживання без реєстрації), наречені. Кривдниками можуть бути визнані: батьки, діти, дід, баба, онуки, прадід, прабаба, праонуки, прийомні батьки, прийомні діти, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні та двоюрідні брати, сестри, опікуни й інші родичі — дядько, тітка, племінники, двоюрідні дідусі, бабусі та онуки.
 
3

Які бувають види насильства?

Фізичне насилля: ляпаси, штовхання, незаконне позбавлення волі, заподіяння тілесних ушкоджень. Сексуальне — будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи. Йдеться не лише про статевий акт, а й про сексуальні домагання без проникнення в тіло. Психологічне насильство може включати словесні образи, погрози, свідоме ігнорування потреб близьких людей. Є ще економічне — умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, можливості користуватися ними. Економічне насильство важко припинити, оскільки жертва позбавлена ресурсів для самостійного життя та залежна від допомоги сторонніх.
 
4

Куди дзвонити і йти?

Спочатку дзвонити до поліції за номером 102. Окрым того, звернутися на гарячу лінію — 116-123. Це можна зробити в будь-який час доби безкоштовно. Переглянути контакти всіх центрів надання притулку та безоплатної правової допомоги можна за посиланням. Якщо відсутня можливість скористатися телефоном, отримати допомогу можна онлайн на сайті.
 
5

Яке покарання передбачено законом за скоєння домашнього насильства?

Кривдника можуть притягнути до адміністративної та цивільно-правової відповідальності. А з січня 2019 року — і до кримінальної. Кримінальний кодекс України передбачає за домашнє насильство покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років, або позбавлення волі на строк до 2 років.
 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова