Карлівка знаходиться в 20 кілометрах від Донецька. Хто їздив у Піски, крайню контрольовану Україною точку перед окупованою територією, обов’язково проїжджав це селище.
Карлівка відома тим, що 23 травня 2014 року тут відбулося перше зіткнення добровольців батальйону «Донбас» із бойовиками «ДНР». Тоді загинуло п’ятеро українських солдат, а один з лідерів російських терористів Ігор Безлер заявив, що всі полонені військові були розстріляні. На виїзді з села вбік Пісок стоїть пам’ятний знак на честь донбасівців.
Це вже частина нашої української історії, сумна частина. І ця сторінка ще не перегорнута. Війна продовжується. А раз так, то продовжується військове життя, яке формує свою інфраструктуру там, де її не було до цього. В Карлівці волонтерська ініціатива «Тризуб дентал» уже п’ять років якісно лікує зуби нашим військовим.
«Чому Тризуб? П’ять років тому виїхали на пересувному стоматкабінеті три чоловіка: я і два лікаря, — розповідає Ігор Ященко, координатор та адміністратор клініки «Тризуб Дентал». — Щоб було зрозуміло, я не стоматолог. Я лише організатор та відповідаю за ті гроші та ресурси, що народ України довірив оцим прекрасним стоматологам».
Врешті ці прекрасні три чоловіки практично на передовій організували стоматологічний кабінет. Він існує на пожертви народу України, а лікарі працюють виключно як волонтери.
Розташований кабінет на першому поверсі двоповерхового котеджу, який в народі просто називають #домік. Неподалік від траси Піски. Також на першому поверсі кухня та санвузол. На другому — склад медпрепаратів та дві кімнати з двоярусними ліжками, де можуть відпочивати лікарі та медперсонал.
Безкоштовно тут обслуговують не тільки українських солдат, але й місцевих жителів. За останні роки вдалося налагодити якісну комунікацію між усіма медичними службами військових частин і приймати бійців фактично зі всього фронту. Карлівка має вдале логістичне розташування, а сама клініка знаходиться дорогою військового шпиталю, тож медики обов’язково проїжджають повз #домік. Дорога всім відома, тут проходить багато шляхів з передової і це місце легко знайти.
Але якщо в бійців є проблеми із зубами, їхати аж у Карлівку необов’язково. У розпорядженні «Тризубу» є два пересувні кабінети. Довгий залізний кунг, за солдатською звичкою всьому давати власні імена, зветься Крокодил. Крокодил має сучасне обладнання та можливість приймати пацієнтів у полі автономно. На момент нашої зйомки він якраз повернувся із Зайцевого. Ще одна потужна «тварина» зветься Слоном. І цей пересувний стоматкабінет оснащений ще крутіше за Крокодила, бо має не тільки повністю обладнане стоматкрісло, а й польовий комп’ютерний томограф.
«На цю машину ми збирали ресурси два роки. Це лікувально-діагностичний комплекс. Ми були на великій конференції (ми з військовими стоматологами плотно спілкуємось), і коли вони показували, якою має бути модель, якою має бути (військова) стоматологія, ми побачили все те, що зробили тут, у Карлівці. Але ми зробили це інтуїтивно, ми не їздили в Німеччину, не вивчали чийсь досвід. Просто ось так воно може працювати, а інакше — ні», — розповідає Ігор.
Логіка — основна рушійна сила організації різних процесів на війні. В обставинах, коли мають відсікатись усі зайві рухи, залишається тільки те, що допомагає розв’язати проблему. І саме логікою керувалися волонтери-стоматологи, коли вирішили створити власне… радіо.
Хто їздить у зону проведення військової операції, прекрасно знає, що вибір FM-станцій тут, м’яко кажучи, не надихає. Натомість багато станцій з контентом, який аж ніяк не налаштовує на патріотичний лад. Крім російських радіо, що якісно добивають далеко на українську територію, є кілька сумнівних станцій невизнаних республік. Цю проблему держава намагається вирішити кілька років, але поки що україномовний радіопростір тут не дуже активний. Тож, недовго думаючи, стоматологи в Карлівці, щоб було зручно й ефективно працювати, створили власне радіо «Тризуб FM».
«З ранку до вечора лікарі працюють, їм потрібен якийсь фон. Спочатку щось включали з мобільних телефонів, потім притягнули радіоприймач, але там або Новоросія, або російський шансон. З десятка виловлених радіо не знайшли жодного українського. Так було 15, 16, 17-й роки. І наші волонтери привезли нам антену та передавач. Є в нас такий Вася, божевільний у гарному сенсі слова, запропонував цю антену вище встановити — і на окуповану територію добивати, і щоб лікарям було, під що працювати», — пояснює Ігор Ященко.
На мікрофон, пульт та інші нескладні технічні деталі також назбирали «миром».
Усе це розмістили на другому поверсі #доміку, між медичним складом та кімнатами для відпочинку медперсоналу. Прямо тут ліжко, на якому сидять запрошені в ефір гості та спить в ефірних перервах діджей. Радіорубку втиснули в маленьку кімнатку, але це не заважає «Тризубу» голосно мовити та дратувати окупантів.
І тепер #домік не тільки місце перетину лікарів і пацієнтів з хворими зубами, а й музикантів, акторів, поетів, активістів та волонтерів.
«Частота? Дуже просто! Їду машиною з магнітолою під Піски, шукаю вільну хвилю. Тиць, тиць. Є? Є! Поставили, пішли працювати!», — розповідає Ігор.
Тут вже пана Ігоря є сенс назвати головним діджеем «Тризуб FM». Між розмовою з нами, записами військових на стоматологічний прийом він встигає запускати ефірні стріми та спілкуватися з гостями. Наш приїзд співпав з діджейською вахтою на «Тризубі» поета та письменника Сергія Жадана, який заїхав перший раз випадково, прочитав в ефірі вірш, а за місяц вже приїхав на два тижні, для того щоб вести ефіри та запрошувати гостей. Цього дня на радіо гостювали поети Артем Полежака та Євгенія Чуприна, режисер Олег Сенцов та програміст Єгор Соболєв, акторка Лариса Руснак та группа «Лінія Маннергейма». Телефоном ввечері відбулася розмова Жадана з Юрієм Андруховичем про легендарну львівську групу «Мертвий півень», а наступного дня інтерв'ювали через онлайн експрезидента Петра Порошенка.
Не сумно там, егеж?!
«Ми з Ігорем почали активно залучати фейсбук-аудиторію. Робимо стріми, авторські програми, запрошуємо багатьох людей, відповідно, аудиторія різко і широко почала розростатись, — розповідає Сергій Жадан. — Чому це важливо? Знаєш, коли ми почали це робити, ми зовсім не були впевнені, що це буде комусь цікаво. Думав, ну буде невеличка кількість людей, і раптом я побачив величезну кількість, яка нас слухає, передає інформацію, пише питання, люди, які коментують, які з чимось не згодні, і головне, які дякують».
«Я приїхав сюди до друзів, не тільки на радіо. Задачі у мене тут —познайомитися з новими людьми, побачити старих. Подивитися на все, зрозуміти для себе. Я роблю все, що можу. У даному випадку в мене є голос, і хтось може до нього дослухатись. Я намагаюсь донести до людей свою точку зору та показати, у чому проблеми. Зрозуміло, що для когось моє слово нічого не означає, але для когось — це важливо», говорить Олег Сенцов, який приїхав до Карлівки та взяв участь у розмові про майбутнє України в прямому ефірі «Тризубу»
Звісно ж, радіо регулярно глушать. Зараз уже третя частота, на якій працює «піратський» «Тризуб». Ігор Ященко розповів про ситуацію, коли передавач просто спалили: підібрали частоту та ввели його в резонанс. Передавач, який працює зараз, подарував зубним діджеям «Радіо Roks». Поки працює.
А на першому поверсі не зупиняється прийом бійців та лікування їхніх зубних проблем. У «Тризуб Дентал» немає вихідних. Зазвичай на тижневу вахту заходять по двоє лікарів, але ми потрапили на перезмінку і в цю неділю Олександр Коломієць відпрацьовував один з двома медсестрами.
«Я з Полтавської області. Раніше працював стоматологом у державній клініці, після медичної реформи оформив свій ФОП та працюю у власному кабінеті. І їжджу сюди.
Чому? Ну щоб хоч щось зробити! Що я можу ще зробити для звільнення України від агрессора?!»
Ну так! Просто кожний робить те, що може.
Оперативні та перевірені новини з Харкова