Протокол №2. Як обрати експерта - Накипіло
Накипіло.освіта

Протокол №2. Як обрати експерта

  • Олена Лептуга
  • Віктор Пічугін
  • 11 Жовтня 2022

 

Під час війни у медіапросторі зʼявилося доволі багато експертів з цілої низки питань — від військових дій до енергетики і економіки. Однак, попри гучні імена і звання, вони часто не надають компетентних і достовірних коментарів. В цьому протоколі ми розглянемо можливий алгоритм дій журналіста для оцінки компентентності спікера.

Вибір експерта.


Перш за все — експерт має бути дотичним до сфери, яку коментує і розбиратися в ній. Він може або мати профільну освіту і бути науковим співробітником учбового закладу, може практикувати, або працювати в сфері, дотичній до теми, яку він коментує.

Важливо памʼятати, що експерти, які є діючими працівниками, можуть викривляти чи приховувати частину інформації, щоб виставити свого роботодавця в більш вигідному світлі.

 

Компетентний спікер має не тільки працювати в профільній структурі, але й безпосередньо стикатися з темою, яку коментує. Для прикладу працівник сервісного центру МВС може коментувати тему переоформлення машин, але навряд чи буде найкращим вибором для коментарів по темі крадіжок дорогоцінностей.

 

Експерти, які вийшли на пенсію чи у відставку, можуть бути висококомпетентними через великий досвід. Варто зауважити, що якщо людина давно не працювала у сфері, яку коментує, вона може не знати останніх трендів чи тенденцій, але добре розбиратися у core процесах і явищах.

Досвід експерта має бути підтвердженим не тільки його словами.


Аналіз бекграунду.

Перед тим, як використовувати коментар експерта в матеріалі, слід перевірити його біографію. Шукайте корупційні скандали, звинувачення у некомпетентності, раптові звільнення без пояснення причин.

 

Звісно далеко не в усіх сферах можна знайти людину з незаплямованою репутацію, а іноді і колишні злочинці можуть виступити компетентними спікерами. В таких випадках краще обирати тих, хто вже спокутував свої правопорушення і поніс законну відповідальність.

 

Також варто проаналізувати попередні висловлювання експерта — наскільки точними були його прогнози щодо визначних подій, чи не просував він сумнівні наративи чи певну політичну ідеологію чи рух.

 

Важливість і конкретність коментаря

 

Коментарі експерта мають бути конкретними і заснованими на фактах, а не на припущеннях, а його судження або сам експерт, або журналіст чи редактор мають відокремити  від фактів.

 

Якісні експерти, зазвичай, не категоричні у своїх судженнях і не називають один варіант розвитку подій єдино вірним і гарантованим. Вони окреслюють можливі шляхи розвитку ситуації (часто — від оптимістичного до песимістичного) і розповідають, які події і як впливатимуть на ці шляхи.

Ініціативу реалізовано медіагрупою «Накипіло» у межах проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні», що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України за фінансової підтримки Швеції. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова