Протокол №4. Як має виглядати новина - Накипіло
Накипіло.освіта

Протокол №4. Як має виглядати новина

  • Олена Лептуга
  • Віктор Пічугін
  • 20 Жовтня 2022

 

Коли інформації багато, іноді буває важко вирішити – чи достатньо зібрано фактів і думок для публікації новини. Цей протокол — для того, щоб журналістам було легше знайти баланс між оперативністю публікації новини і її точністю і повнотою.

 

Заголовок і лід

 

У заголовок має бути винесено головне з новини — що відбулося, де відбулося і хто був учасником події. Сюди і в лід варто виносити найголовніше і найсвіжіше з інформприводу.

Краще, якщо заголовок не буде складатися виключно з цитати учасників чи їх оцінок подій, а міститиме факти про подію.

У ліді заголовок має розкриватися деталями і доповнюватися фактами, що розкриватимуть подію з різних сторін.

 

Якщо ви, як журналіст, не знаєте точне значення слова чи цифру — краще їх не наводити. Наприклад якщо мер вирішив закупити для міськради курвіметри і ви не змогли знайти деталі того, що це за прибор і для чого він потрібен працівникам міськради, краще не передруковувати прес-реліз напряму. Ваші читачі, йомовірно, не будуть шукати значення слів, які ви не розтлумачили.

 

Також треба уникати узагальнень в заголовку і ліду. Наприклад в новині про петицію не слід писати «Харківʼяни просять облаштувати підземний перехід на проспекті Героїв Харкова». Ви не можете знати, чи всі жителі міста хочуть облаштувати цей перехід і чи тільки харківʼяни підписали петицію.

 

Деталі і бекграунд


Насичуйте новину деталями — коментарями всіх сторін процесу, описом обставин в яких відбувались події, тощо. Це додасть тексту не тільки повноти, але й підвищить його цінність в очах читачів.

 

Описуйте не тільки саму подію, але й її можливі наслідки і вплив на аудиторію. Звʼяжіться з профільними експертами і запитайте у них думку щодо того, чому ситуація, описана в вашій новині виникла, та як вона змінить хід подій у майбутньому.

 

Подивіться на розвиток ситуації до події, яку ви описуєте, знайдіть деталі біографії головних дійових осіб. Ретельно і грамотно описаний бекграунд дає читачу можливість краще зрозуміти причинно-наслідкові звʼязки у події, а з короткої новини на пару абзаців він отримує повноцінну історію.

Ініціативу реалізовано медіагрупою «Накипіло» у межах проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні», що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України за фінансової підтримки Швеції. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова