Посвідки замало: як довести правоохоронцям, що ти журналіст - Накипіло
Мнения UK

Посвідки замало: як довести правоохоронцям, що ти журналіст

У квітні цього року на журналістів "Наших грошей” вдруге напали під час зйомок. Про обидва випадки медійники написали заяви у поліцію. Як зазначає журналістка Аліса Юрченко, яка була в знімальній групі обидва рази, поліція провадженнями не займається. По другому випадку навіть взяли до уваги те, що це було перешкоджанням журналістській діяльності.

Про напад та крадіжку планшета під час зйомок біля будинку народного депутата Ігоря Котвицького Аліса та оператор Рустам Рашидов повідомили поліцію без зволікань. Вони представили журналістські посвідки 24-го каналу, але згодом дізналися про те, що провадження відкрили тільки за статтею "Грабіж” . Згодом, представниці ІМІ стало відомо, що Нацполіція все ж робила запит до ПрАТ «Телерадіокомпанія Люкс», які є кінцевим бенефіціаром 24-го каналу. Ті відповіли, що журналістка та оператор в компанії не працюють.

«У нас інша, автономна модель виробництва. Ми заснували громадську організацію „Том 14“, маємо посвідчення 24-го каналу, бо виробляємо програму частково на їх технічній базі і на їх замовлення. Проте ми не в штаті 24-го», – пояснює відповідь від «Люксу» журналістка Аліса Юрченко.

За словами Юрченко, поліція після заяви до неї не зверталася. Ситуація дещо змінилася після того, як справу передали до прокуратури і запросили у неї докази та скани документів про професійну діяльність. Ймовірно, що тільки завдяки цьому до провадження по статті «Грабіж» через 4 місяці після відкриття додали статтю про перешкоджання журналістській діяльності. Це підтвердила заступниця начальниці відділу комунікації Нацполіції у Харківській області Оксана Калмикова.

Фотосканів більше ніж п'яти документів (які самі документи треба показати, правоохоронці не cказали, тому журналістка відправляла якомога більше), серед яких були міжнародна прес-карта, членська картка Нацспілки журналістів, дані її ФОПА та КВЕДИ, виявилося достатньо для того, щоб довести, що вона – журналістка.

Як розповідає представник ІМІ у Миколаївській області Андрій Лохматов, для поліції головний і фактично єдиний доказ роботи журналіста – це його трудова книжка.

«У поліції продовжують вважати, що журналістом можна працювати або за трудовою книжкою, або трудовим договором. А ось доказати, що в момент нападу чи іншої загрози ти працював над сюжетом чи статтею – інше нелегке завдання. Якщо перед вами хтось починає проявляти агресію, одразу ж попереджайте під відеозапис, що ви є журналістом. Так буде зрозуміло, що умисел кривдника – завдати шкоди медійнику», – розповідає Андрій.

Нині дві справи продовжують розслідувати, планшет, який викрали у медійників під час сутички, все ще знаходиться у поліції.

Схоже на те, що справою, яка пов’язана зі зйомкою біля будинку народного депутата, займатися не хочуть. Наразі журналістка відправила клопотання до Нацполіції та отримала відповідь про те, що документи візьмуть до розгляду і додаткових допитів. 

Натомість Максим Ратушний зазначає, що позиція ІМІ полягає в тому, що журналіст – це людина, яка займається журналістською діяльністю, тобто збирає інформацію з метою обробки та оприлюднення. "Визначаючи, хто такий журналіст, більше уваги треба приділяти ознакам самої журналістської діяльності, а не формальним ознакам статусу журналісту, таких, як посвідка чи наявність трудового договору”, – зазначив юрист.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова