Поліцейський зупиняє машину та хоче її перевірити. Що законно, а що — ні? - Накипіло
Події

Поліцейський зупиняє машину та хоче її перевірити. Що законно, а що — ні?

 • Олексій Харитонов, Катерина Сосненко, Анна М'ясникова
 • Діана Руда
 • 8 Жовтня 2020

Мабуть, кожного водія хоча би раз зупиняла поліція. Можливо, людина дійсно порушила правила дорожнього руху, однак бувають випадки, коли такі зупинки є безпідставними, а отже — незаконними. 

Як діяти в ситуації, коли правила дорожнього руху водій не порушував, проте поліція все ж зупинила авто? У чому різниця між поверхневою перевіркою та обшуком транспортного засобу? На ці питання відповіли адвокат, партнер юридичної компанії ILF Олексій Харитонов та молодша юристка організації Катерина Сосненко.

 
1

У яких випадках зупинка авто законна?

Діяльність поліцейських врегульована Законом «Про Національну поліцію». Відповідно до статті 35, правоохоронець може зупинити транспорт в обмежених випадках.
У яких саме? (натисніть на текст, щоб розгорнути)
 1. Порушені Правила дорожнього руху чи є технічні несправності автівки.
 2. Є підстави вважати, що водій або пасажири причетні до ДТП, кримінального, адміністративного правопорушення, або до цього причетна машина чи її вантаж.
 3. Авто перебуває в розшуку.
 4. Водій чи пасажири є або можуть бути свідками ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, та потрібно їх опитати.
 5. Потрібна допомога водія іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським.
 6. Треба залучити водія як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП.
 7. Є рішення про обмеження чи заборону руху.
 8. Вантаж ненадійно закріплений на машині, і це створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху.
 9. Немає спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв на транспорті.
 10. Потрібно перевірити, чи є документи на володіння, користування або розпорядження машиною, яка зареєстрована в іншій країні.
 
2

Які дії водія після зупинки машини?

Після зупинки правоохоронець зобов’язаний пояснити її підстави. Якщо правоохоронець їх не називає, а одразу вимагає водійське посвідчення та/або техпаспорт, водій має законне право відмовити.

 
3

Чи може поліцейський обшукувати чи перевіряти авто?

Так, але доступ до автомобіля він має в обмежених випадках. Якщо поліцейський не пояснює підставу для проведення перевірки, його дії вважаються незаконними. Тож надавати доступ до багажнику або салону автівки для огляду водію необов’язково.

Якщо ж поліцейський пояснив підстави для перевірки, і вони обґрунтовані, водій має дотримуватися його вимог. У разі відмови правоохоронець може скласти протокол про адміністративне правопорушення (ст. 185 КУпАП). Покарання за статтею — штраф у розмірі від восьми до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (136—255 гривень).

 
4

Коли проводиться поверхнева перевірка?

Поліцейський візуально оглядає салон або багажник транспорту, якщо:

 • у машині знаходиться правопорушник або людина, яку незаконно утримують;
 • у транспорті є річ, обіг якої заборонено, або вона може загрожувати життю чи здоров’ю людини;
 • на цьому транспорті здійснено правопорушення;
 • машина знаходиться в місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, і для його запобігання необхідно перевірити авто.
 
5

А коли — обшук?

Він застосовується до підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, тільки якщо є відповідна ухвала слідчого судді.
 

6

Як проводиться поверхнева перевірка?

Поліцейський візуально оглядає салон або багажник машини з можливим застосуванням спеціальних приладів (металошукача).  Правоохоронець має право вимагати дістати річ або предмет, що викликає підозру. Самостійно діставати речі він не має права. Водій сам відкриває багажник, капот, двері салону автомобіля для проведення такої перевірки.
 

7

Чи має поліцейський складати протокол поверхневої перевірки або залучати понятих для її проведення?

Це не потрібно. Поверхнева перевірка не передбачає особливого втручання поліцейського в особисті речі та особисте життя автомобіліста. 
 
Однак слід зауважити, що найкращим «понятим» для водія в такому випадку буде якісний відеозапис. Водій має законне право здійснювати відео- , аудіо- , фотозйомку під час проведення перевірки. Якщо правоохоронець порушить процедуру її проведення, відеозапис може бути вагомим доказом для визнання дій поліцейського незаконними .
 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова