Поезія в навушниках: 10 поетів, яких можна почути в аудіо зараз - Накипіло
Події

Поезія в навушниках: 10 поетів, яких можна почути в аудіо зараз

  • chytomo.com
  • 12 Квітня 2020

Журналістка Читомо Катерина Гладка зібрала список поетів та поеток, чию поезію можна «прочитати» у форматі аудіо, або навіть послухати у пісенному варіанті.

Для когось поезія давно втратила актуальність і лишається чимось «олдскульним», а для когось вона стає потужним рупором дійсності чи майданчиком для живих емоцій. А як відомо аудіальне сприйняття часто відкриває додаткові сенси.

Оксана Забужко & Сестри Тельнюк

Oksana Zabuzhko Sestry Telniuk

Музичний дует Сестри Тельнюк давно дружили із письменницею Оксаною Забужко, тож не дивно, що у 2012-му це вилилось у спільний музично-поетичний проєкт. Сестри записали альбом «Дорога зі скла», він містить поезії Оксани Забужко, Галини Тельнюк та Райнер Марії Рільке (у перекладі Юрія Андруховича). Кілька треків з альбому записані під час концерту у Київській академічній майстерні театрального мистецтва «Сузір’я» 27 червня 2012 року студією звукозапису «Комора». Багато відомих композиторів та культурних діячів залишили свої схвальні відгуки про цю програму, зокрема Валентин Сильвестров: «Геніальне відчуття поезії та розуміння музики! Це – безперечно талановито». Також сестринський дует створював і окремі пісні на тексти Оксани Забужко.

Voloshyna & Bushiko

Voloshyna Bushiko

Творчий дует поетки Катерини Волошиної та Костянтина Бушинського склався давно. Разом вони записали 4 альбоми та відіграли десятки сольних виступів. Тонка поезія та сміливі акустичні експерименти сподобаються усім поціновувачам гарного слова і звуку. Дует працював як з текстами Катерини, так і з класиками на кшталт Бродського.

Їх часто можна почути на різноманітних фестивалях та на менших майданчиках Подолу, де вони вже давно стали частиною міського творчого середовища.

Жадан і Собаки

Zhadan i Sobaky

Мабуть, тандем Сергія Жадана і гурту «Собаки» став одним із найбільш популярних у наш час. А склалася творча кооперація ще в далекому 2007. Тоді вийшов альбом-компіляція «Хор монгольських міліціонерів», для якого різні виконавці записали треки на вірші Сергія Жадана. «Собаки в космосі» опинилися серед учасників, так і почалася співпраця. Наразі Жадан і «Собаки» записали 5 альбомів і провели декілька турів Україною. У 2014 внаслідок тісної співпраці із поетом, гурт отримав назву «Жадан і собаки». Завдяки роковому звучанню тексти Сергія Жадана набули додаткових сенсів та ритму. Гурт часто гастролює Донеччиною та Луганщиною.

Катерина Гладка & Дмитро Демченко

Kateryna Hladka Dmytro Demchenko

Дует київської поетки Катерини Гладкої та дніпровського композитора Дмитра Демченка склався після фестивалю DniPRO ГогольFest, що відбувся восени 2019-го у Дніпрі. Тоді зародилася ідея створити спільний проєкт. Так в грудні 2019 з’явився альбом електропоезії «Вихід вгору» (Exit up). Поєднання глибокої поезії та космічних звуків пропонують слухачеві помандрувати вглиб своєї свідомості й звільнитися.

Антон Слєпаков «Стишение обстоятельств»

Anton Sliepakov Styshenye obstoiatelstv

Фронтмен гурту «Вагоновожатые» Антон Слєпаков ось вже багато років закохує у свою творчість слухачів з різних міст. Та окрім спільних альбомів з гуртом, Антон має ще свій сольний проєкт – «Стишение обстоятельств». Елетропоезія тут більш інтимна, фігурує багато знайомих назв та деталей. За словами самого автора, ця поезія є більш персоніфікованою. Так що на усіх фанатів Антона чекає чергова доза урбаністичних віршів. У проєкті взяли участь Євген Федоров (Tequillajazz, Zorge), Олег Каданов («Оркестр Че»), композитор Антон Байбаков (гурт Shanti People, iiiii eyes) спільно з Фаготом, Стас Кононов (гітарист Сергія Бабкіна) та інші. Разом з аудіоальбомом є і паперова збірка поезії  (артбук) видана S.Art.Foundation та проілюстрована художницею Аліною Гаєвою.

Послухати альбом можназа цим посиланням.

Юрій Андрухович і Karbido

Iurii Andrukhovych i Karbido

Кооперація польського гурту Karbido та українського письменника Юрія Андруховича свого часу була справжнім вибухом. За допомогою слова і звуку вони досліджували міста, людей, пам’ять час і різні стани. Записувалися від Дрогобича до Гонконгу. Разом випустили 5 альбомів — «Самогон» (2006, 2008), «Цинамон» (2009), «Абсент» (2012) і «Atlas Estremo» (2015) і «Літографії» (2018). Андрухович та Karbido підкорили своєю творчістю десятки міст та країн.

На слухачів чекає щось на кшталт смакування якісного міцного напою. Добре настояна поезія, ритміка, мелодика.

Юрій Іздрик, Григорій Семенчук та «Drumтиатр»

Izdryk ta Hryhorii Semenchuk Drumtyatr

У 2010 Юрій Іздрик поповнив рух літературно-музичних проєктів та разом із музикантом Григорієм Семенчуком створив «Drumтиатр». Іздрик не лише читає поезію, а й грає на бас-гітарі. Медитативний, протяжний стиль читання Іздрика поєднується із різними стилями музики, що створює цілісну поетичну подорож. Все це стає можливим завдяки певному ритму і незвичному звучанню деяких інструментів: етнічних ударних, електронних звуків та переходів. Все це створює ефект психоделічності, але саме цього творці й прагнули досягнути. Тому, хто хоче пірнути у відвертий монолог Іздрика, присвячується.

Для поціновувачів класики

Живий голос Василя Стуса

Zhyvyi holos Vasylia Stusa e1584706740288

Аудіозбірку із голосом Стуса, який сам читає свою поезію, записав його друг Леонід Селезненко наприкінці 60-х.  У 2004-му записи відреставрували й видали на диску. В збірку, окрім Василя Стуса, додався голос його сина Дмитра, а також Сестер Тельнюк, Галини Стефанової та Сергія Мороза.  Усі митці активно залучали вірші Стуса до свого концертного репертуару.

У світ Василя Стуса дано зайти не кожному, в цей обшир потрібен ключ, налаштованість і заглиблення.

Голос Василя Симоненка

Holos Vasylia Symonenka

Унікальний у своєму слові український поет Василь Симоненко, який, на жаль, пішов з життя дуже молодим, лишив по собі тонкі та психологічні вірші. Частина аудіозаписів з голосом Симоненка, які були видані Фондом «Справедлива країна» та Національною Радіокомпанією України у 2008 році.

Богдан Ступка читає класиків

Bohdan Stupka chytaie klasykiv

Богдан Ступка, окрім своєї глибоко професійної акторської діяльності, часто любив читати поезію. Читати так, що дихання перехоплювало. І попри те, що Богдана Ступки вже давно немає з нами фізично, його проникливе прочитання Тараса Шевченка, Ліни Костенко лишається. Особливо актуально до 90-ліття Ліни Василівни.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова