Платформа Svidok.org збирає свідчення щодо екоциду росії проти України - Накипіло
Партнерські матеріали

Платформа Svidok.org збирає свідчення щодо екоциду росії проти України

Онлайн-платформа Svidok.org — головне сховище спогадів українців про війну — розпочинає всеукраїнський збір свідчень воєнних злочинів росіян проти довкілля на території України. 

Це масштабна міжнародна кампанія Благодійного фонду AI for Good та ініціативи Sunflower Collective для привернення уваги до екоциду. Свідчення наших людей стануть експонатами виставок у Європі та США та масштабної онлайн-кампанії за кордоном. Усі зібрані докази воєнних злочинів передадуть правоохоронцям для притягнення винних до відповідальності.

photo 2024 02 26 18 18 52

Представники платформи закликають українців розповісти про знищення чи нанесення шкоди довкіллю, свідками яких вони стали. А це зокрема:

— забруднення повітря чи водойм;
— забруднення українських територій мінами та снарядами;
— загроза зникнення сотень видів тварин і рослин через втрату середовища проживання;
— вбивство тварин;
— масова загибель дельфінів та інших представників флори й фауни внаслідок бойових дій у Чорному морі;
— атаки на нафтопереробні заводи;
— підрив дамби Нової Каховки;
— підняття у повітря радіоактивного пилу в Чорнобильській зоні відчуження;
— напади чи захоплення на АЕС;
— екологічна катастрофа на птахофермі на Херсонщині.

Це можна зробити з допомогою Telegram-боту @SvidokNoteBot, або на сайті Svidok.org, пройшовши швидку реєстрацію. До тексту можна додати фото й відео. Наразі вже зафіксовано десятки таких свідчень. 

«Гидотна мить. Ми з дітьми втратили все, чим жили. У дітей — зрив, ми про кожну ниточку дбали з ними разом. Ми з дітьми роками створювали свій Рай, в якому було ВСЕ!!! Врятувати не встигли: вивозили тварин та одиноких літніх сусідок», — пригадує жителька Херсонщини.

«Поле, засіяне озимою пшеницею, знаходиться одразу за кладовищем. Строк збору культури пропущений, бо тоді ішли бої. Але жодна людина навіть ступити на це поле, не те щоб переконати: воно всіяне різними видами снарядів», — розповідає мешканка Балаклії. 

«Наше селище знаходиться поблизу міста Мерефа, а точніше, у 500 метрах від нафтопереробного заводу. В 3:30, десь у цей час, 26 травня прилетіли дрони, і нафтопереробний завод був обстріляний ракетами. Вибухів було три.

Після ударів з-за лісу, що розділяє селище і завод, виднілися зарево та стовп диму діаметром не менше 10 метрів. Уся сажа, нафта, пил та інші продукти згоряння, що піднімалися, одразу з дощем осіли на наше селище. Наслідки на фото, і це тільки приклади, адже таке в кожному дворі», — йдеться у свідченнях жителя села Утківка на Харківщині.

Свідчення передані до Офісу Генпрокурора та долучені до досудових розслідувань.

Соціальна неприбуткова платформа Svidok.org — головне сховище спогадів українців про війну. Її створили українські IT-фахівці за підтримки американського Благодійного фонду AI for Good Foundation. 

«Мета проєкту – створити історичний музей спогадів, аби все пережите нами не було марним і ніколи не повторилося знову. А також — аби посприяти розголошенню звірств, здійснених військовими росії. Тому свідчення щодо воєнних злочинів ми одразу передаємо Міжнародному кримінальному суду», — розповіла директорка з контенту та комунікацій «Свідка» Олена Кук.


Загалом вже майже дві з половиною тисячі людей долучились до платформи.

(фото із свідчення жительки Херсона)

Директорка з комунікації проєкту наголошує: платформа має кілька рівнів захисту, що дозволяє зберігати анонімність дописувачам. Розробники закрили особисті дані користувачів із міркувань безпеки. Тільки розслідувачі можуть із ними контактувати: через спеціальний акаунт, і лише з дозволу людини. Додатково створили механізм фіксації спогадів для українців, які перебувають на тимчасово окупованій території. 

«Якщо людина перебуває на окупованій території, вона може поставити спеціальну помітку. Допис опублікують тільки тоді, коли їй вже нічого не загрожуватиме», — пояснила менеджерка з технічних питань Юлія Токарчукова.
Платформа надійно захищена від кібератак. А сервери, що зберігають спогади, фізично розташовані в Німеччині та США, тож росіяни не можуть атакувати їх і стерти дописи.

«Часто дописи українців у соцмережах блокують, або вони губляться у потоці інформації. До прикладу, зараз складно знайти деякі знамениті фото й відео 24 лютого, не кажучи вже про 2014 рік. А все це вкрай важливо зберегти, аби росія не змогла маніпулювати фактами, і все, що ми пережили, не було марним. Саме тому ми хочемо зберегти історію кожного українця на надійному порталі Svidok.org», — каже Олена Кук.
На платформі постійно реєструються іноземні журналісти. Є там медійники з авторитетних видань: The Times, The Economist, Le Monde. Вони також можуть сконтактуватись з українцями через спеціальний захищений аккаунт і використати свідчення у своїх матеріалах.



ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова