Писательница и переводчица Люба-Параскевия Стрынадюк стала первой участницей Харьковской литературной резиденции. Львовянка будет здесь жить и работать над произведением о Гнате Хоткевиче и его Гуцульском театре.
Заявки на участие в проекте подали одиннадцать украинских прозаиков. Жюри в составе Сергея Жадана, Галины Крук, Ивана Андрусяка, Оли Гнатюк и Андрея Куркова тайным голосованием практически единогласно выбрали победительницу.
«Було дуже складно із коротким терміном, коли ми мали лише місяць на збирання заявок. Звичайно, сьогодні письменники планують своє життя набагато наперед. У них є участь у фестивалях, закордонних резиденціях», — говорит Татьяна Терен, координаторка проекта, исполнительная директорка Украинского представительства Международного ПЕН-клуба.
«Мотивацією було те, що Люба хоче писати про Гната Хоткевича. Мені здається, ця постать недооцінена, ще не відкрита й не прийнята навіть харків’янами. Я сподіваюсь, що завдяки твору Люби-Параскевії ми відриємо для себе Гната Хоткевича», — полагает Татьяна Пилипчук, кураторка резиденции, сотрудница Харьковского ЛитМузея.
В Харькове Люба впервые. В городе девушка меньше недели, и за это время немного изучила исторический центр, запланировала поездку в поместье Хоткевича.
«В архівах літмузею є дуже цінні для мене матеріали, також недалеко від Харкова є помешкання — садиба Хоткевича — куди я планую поїхати зі своєю кураторкою Тетяною Пилипчук. Якщо говорили про твір, буду писати про зв'язок Гната Хоткевича з Гуцульським театром (його започаткування, діяльність, гастролі). Другий етап — планую в стилі літературного репортажу тематизувати мою працю над твором, моє перебування тут. І, якщо вдастся, буде третій етап — уявний діалог між мною та Гнатом Хоткевичем», — делится идеями писательница.
Один из членов жюри писатель Сергей Жадан говорит, что подобные проекты существуют по всему миру и помогают развенчивать стереотипы о странах и людях.
«Для митця це можливість попрацювати в зручних умовах, для сторони, яка приймає — це можливість показати те, що в них є. У всьому світі це розуміють, тому система літературних й загальномистецьких резиденцій у багатьох країнах розвинена. Харківщина — цікавий регіон, про який ми часто маємо дещо викривлене уявлення. Зараз той час, коли ми відкриваємо для себе цілі регіони, а відкривати їх ефективніше саме через культуру».
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин