Музикотерапія: як вона працює? Досвід харківської дитячої лікарні - Накипіло
Партнерські матеріали

Музикотерапія: як вона працює? Досвід харківської дитячої лікарні

  • Альона Нагаєвщук
  • 11 Квітня 2023

Уявіть: як звучить сонце? Жовтогарячі промінчики, дзвінкі, мов струни, виблискують і розносять довкола теплу мелодію. Бринять і зігрівають.

А яка пісня личить вашому рідному місту? Запальна, як львівський джаз, зухвала, як харківський ска-панк чи романтична, як балади під гітару на березі Азовського моря? Подумки кожен почує щось своє. І, безперечно, сколихне в собі якісь відчуття.

Вивчати вплив музики на людський мозок почали ще у 1950-х роках. Дослідження продовжуються і нині. Вчені говорять, що музика здатна послабити негативні емоції та допомогти людям знизити рівень стресу і страху.

Як усе відбувається насправді — знають юні пацієнти Харківської міської клінічної дитячої лікарні №16. Уже десять років на базі закладу психологиня Владислава Андрущенко розвиває напрям арттерапії. Творча, дружня атмосфера, яку Влада створює із запрошеними митцями та музикантами, допомагає дітям адаптуватися до раптових змін у житті. Наприкінці минулого року тамтешні стіни наповнила музика. Відтоді музикотерапія тут — регулярна практика.

1 3

Психологиня Влада Андрущенко в обіймах терапевтичних песиків Хібукі

«Для дитини перебування в лікарні — кризова ситуація. Вона жила собі життя, і враз — усе змінилося. Вона цього не хотіла. Чи почалася війна, і довелося їхати в інше місто, залишити дім, друзів, школу. Для малечі це криза, треба якось пройти шлях адаптації, призвичаїтись до нового. Через творчість це вдається легше, — говорить Владислава Андрущенко.

Щодо творчих практик у лікарні — повна свобода дій. Від традиційного малювання до сучасної хібукі-терапії, коли дитина переносить на іграшку свої переживання і говорить нібито від її імені, — тут можна все. Лікарі прислухаються до побажань дітей, зважають на їхній настрій і самопочуття. Перш ніж познайомитися з дитиною, Влада спілкується з батьками. Лише коли дитина побачить довіру між дорослими, психологиня робить перший крок назустріч.

«Коли я почала запроваджувати в нашій лікарні арттерапію, то запропонувала власне те, чим сама живу. Я з дитинства дуже люблю малювати. Коли в мене з'явилася власна дитина, стала малювати разом із нею. Зараз моїй донечці 21 рік. Вона — мультидисциплінарна художниця, має фахову освіту та продовжує власну мистецьку практику. Для моєї сім'ї мистецтво — це частина життя. І я дуже радію, коли можу цю частинку своєї буденності перенести в роботу».

2 2

Після музично-терапевтичної інтерактивної вистави «Різдвяна казочка про Віслюка» для дітей відділення онкогематології разом із професоркою університету мистецтв Юлією Ніколаєвською та скрипалем Ігорем Чернявським

Особливо малеча радіє, коли приходять різні фахівці з майстеркласами. У лікарні працює державна установа «Школа супергероїв», яка запрошувала, наприклад, викладача академії дизайну Станіслава Остроуса. Він розповідав про художню фотографію. Також постійні гості — лікарняні клоуни з проєкту «Файні носи» від громадської організації «Харківський фонд психологічних досліджень». Завжди з нетерпінням діти чекають і на клоуна «Бардюріка».

Влада показує колекцію маленьких музичних інструментів у кабінеті. Каже, що мріяла про музичну терапію в лікарні та жартує, що ніби завчасно готувалася. Зазвичай люди з мандрівок привозять магнітики, а Влада дев'ять років збирає такі інструменти. Тож коли дізналася від професорки Харківського університету мистецтв Юлії Ніколаєвської про освітній табір Art therapy force за участі експерта з музикотерапії Найджела Осборна — відразу захотіла поїхати на навчання. Хоча раніше не чула про нього.

Найджел Осборн — професор музичних і гуманітарних наук Единбурзького університету. Як соціальний педагог він 20 років працював із дітьми у зонах воєнних конфліктів. Перебуваючи в Боснії та Герцеговині в період війни (1992–1995), Осборн винайшов методики використання музики у підтримці дітей, які пережили війну. Ідеї народились у ході роботи з боснійськими дітьми під час облоги Сараєво. 

Згодом досвід Осборна почали реалізовувати в інших гарячих точках: на Кавказі, Близькому Сході, у Східній Африці, Південно-Східній Азії та Індії. Фахівець стверджує, що завдяки простим вправам дитина може експериментувати з усім спектром звуків, обираючи ті, що найбільш приємні їй. Таким чином вона здатна покращити емоційний стан і навіть позбутися фобій.

3 2

Професор Найджел Осборн і психологиня Влада Андрущенко

У таборі Art therapy force, що відбувся влітку в Хорватії, Найджел розповів психологам і музикантам з України, як музика може стати своєрідним лікувальним інструментом. Говорили про вплив звуків на ритми серця, на дихання, як це допомагає дітям, які переживають через війну, хворобу чи інші кризові ситуації. У форматі освітнього ретріту учасники, які цікавляться арттерапевтичними методиками, поділилися власними напрацюваннями. Влада розказала про ігрову терапію і творчі заходи у харківській лікарні, і що теж прагне втілювати музичі практики з підопічними. Загалом подія об'єднала понад 100 учасників віком від 5 до 67 років.

Владислава Андрущенко:

«Восени на запрошення університету мистецтв у межах проєкту Art Therapy Force Найджел приїхав до Харкова. І до нашої лікарні з ними завітав. Відтоді у нас з'явилися музичні терапевти: Тігран Сагателян, Олена Пригункова та Вероніка Івоніна. Завдяки підтримці БФ “GLOBAL 2000 дітям України”, Оленка й Тігран працюють із дітьми у відділенні онкогематології, а Вероніка — у педіатрії. Там у нас перебувають дітки, яких забрали з несприятливих сімейних умов, або котрі залишилися без батьків».

Олена Пригункова, студентка Харківського національного університету мистецтв імені Котляревського:

«Тігран грає на гітарі, а я — на скрипці. Завдяки Владі в лікарні є великий арсенал шумових інструментів. Ми зазвичай приносимо ще щось цікаве з перкусії та того, що музиканти використовують у роботі. Діти щоразу так радіють! З ними дуже комфортно. Мінімум тричі на місяць у нас проходять заняття з музикотерапії. А ще постійно проводимо концерти з викладачами нашого університету».

4 2

Заняття з музичною терапевткою Веронікою Івоніною

 

5

Тігран Сагателян і Олена Пригункова на занятті у відділенні онкогематології

Перед заняттям музиканти завжди обговорюють із Владою певний алгоритм дій, дізнаються трохи про пацієнтів. Враховують стан, в якому перебуває дитина, її інтереси, характер, і продумують сюжет взаємодії.

Олена Пригункова:

«Наші зустрічі не схожі на звичайні уроки музики. Це гра, постійна імпровізація. Наприклад, на одному із занять ми ходили у гості до Гаррі Поттера. Диригентську паличку, яку ми принесли, зблизька діти ніколи не бачили. Це їх так захопило! Кожен міг побути диригентом і спробувати керувати оркестром із присутніх у кімнаті.

 

7

Музично-терапевтичний захід «У садах Школи Хогвардс»

Бувають і більш абстрактні сюжети, як-от пошук тепла. Коли ми шукали тепло, то починали з того, що видобували його зі власного тіла: терли долоні та думали, як ще можемо зігрітися. Потім підключили бодіперкашн (напрям у музиці, що розглядає тіло як музичний інструмент — ред.). Тут вже проявляється музикотерапія. Згодом у пошуках тепла мрійливо перемістилися до Ріо-де-Жанейро. Грали музичні композиції, які асоціюються у дітей із теплом. Потім взагалі відправились у космос — ближче до сонця, і там вигадували музику планет. А наприкінці подумки повернулись у своє затишне місце, де в кожного була власна музика».

6

Музичні терапевти Тігран Сагателян, Олена Пригункова та психологиня Влада Андрущенко

Особливості музичних інструментів, засоби виразності (темп, динаміка, тембр, лад), вокал чи навіть власне тіло як шумовий інструмент — це все надає широкі можливості працювати зі станом людини. Дати дітям потримати в руках інструменти, аби відчути, як вони резонують, теж важливо з терапевтичної точки зору.

Олена Пригункова:

«Заняття спрямовані на зміну психологічного стану дітей. Ми слідкуємо, як вони реагують на звуки. Розуміємо: дещо може бути фізіологічно обумовлено, все ж таки дитина на лікуванні. Контролюємо це і намагаємося підлаштовувати сюжет заняття так, щоб оминати неприємні відчуття. Помітили, що дитина трохи закрилася, — питаємо, чи турбує її щось. Трапляється, що достатньо змінити конкретну мелодію або припинити грати певний звук — і все стає добре. Головне — не зупинятися на негативі, а просто йти далі за сюжетом. Тоді й дитина перестає звертати на це увагу».

Після кожного заняття відбувається супервізія. Музиканти діляться із психологинею емоціями, розповідають, які виникали труднощі під час спілкування з дитиною. На питання, скільки вони з Тіграном та Веронікою провели таких занять — Олена губиться у відповіді. Каже, від моменту знайомства з Найджелом не припиняє цю практику.

Олена Пригункова:

«Для мене як композиторки це — можливість імпровізувати, писати твори та разом із дітьми досліджувати звук із нової точки зору. Під час занять ми вигадуємо різні мелодії, пісні. Пізніше я та мої колеги можемо використовувати їх для написання повноцінних творів, яким дуже радіють діти».

Проєкт Art therapy force: переосмислення мистецтва на користь здоров'ю 

Приїзди Найджела до харківської лікарні, заняття зі студентами, а також відвідини різних локацій у Харкові, Львові та інших містах стали можливими за ініціативи Art therapy force. Команда переосмислює функцію мистецтва як способу поліпшити психоемоційне здоров'я людей. Освітній ретріт-табір, про який згадувалося, не єдиний їх проєкт.

 

Загалом команда фокусуюється на кількох напрямках:

 

  • робота зі студентами творчих вишів у Харкові, Черкасах, Львові, Кропивницькому;

 

  • KIDS`S ART-RETREAT CAMP — табір арт-відновлення для дітей з прифронтових областей. Діти займаються танцями, музикою, театром, прикладним мистецтвом та арттерапією у супроводі міжнародних фахівців;

 

  • разом з Найджелом Осборном та дітьми військовослужбовців готують оперу про дитячі страхи;

 

  • працюють над стратегією запровадження академічної фахової освіти арттерапевтів в Україні.

 

Вероніка Склярова, ініціаторка та керівниця Art therapy force:

«У травні ми плануємо спільну зустріч з представниками Міністерства культури, Мінсоцполітики, Мінреінтеграції та Мінветеранів. Наша мета — побудувати єдину стратегію дій. Зараз всі проєкти доволі хаотичні. Якісь центри відкриваються у Харкові, у Чернівцях відбувається фестиваль арттерапії, але все дуже розрізнене. Нам важливо об'єднати зусилля, зробити ревізію того, що вже зроблено, і зрозуміти, як конструктивніше рухатись далі.

Важливим моментом також є загально прийняте вживання слів у цій галузі. Ми називаємо напрямок нашої діяльності “терапія творчістю”. Широко відомий термін “терапія” — це процес лікування, який має проводитись фаховими спеціалістами. Їх у нас, на жаль, мало. Тому наступний крок — це сертифікація для таких спеціалістів, вочевидь, разом з міністерствами. Важливо, щоб це було усвідомлено і прийнято на державному рівні».

Тим часом Влада тішиться, споглядаючи результати спільної з музикантами роботи. Це усмішки, радість в очах дітей. Життя в лікарні вирує на повну.

 

8

Організатори та учасники музичної програми «Теплий концерт» до Міжнародного дня дітей, які лікуються від раку

Владислава Андрущенко:

«Пригадую вислів лікаря та священика Антонія Сурожського: “зцілитися у нове життя”. Як на мене, ці слова найкраще описують простір, який хочеться створити у лікарні. Щоб це було місце зцілення, де можна зустріти нове життя. Чимало дітей у лікарні вперше побачили живу скрипку та цимбали. І насправді класно, що зараз у них є така можливість, попри те, де вони опинились. Їхнє життя не закінчується в лікарні, а починається нове, де з'являється жива музика, нові друзі, новий досвід подолання».


Віртуальний музей спогадів, або як платформа «Свідок» збирає свідчення українців про війну

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова