«Ми руйнуємо стереотипи»: як тренується найдоросліша кіберспортивна команда України - Накипіло
Історії

«Ми руйнуємо стереотипи»: як тренується найдоросліша кіберспортивна команда України

  • Анна М’ясникова
  • Ageless Shooters/Facebook
  • 16 Липня 2021

Комп’ютери, навушники, постріли та стратегії: у такому режимі живуть останні два роки учасники Ageless Shooters. Це перша в Україні кіберспортивна команда з комп’ютерної гри Counter-Strike: Global Offensive. Середній вік учасниць та учасників — 60 років. Тричі на тиждень вони відточують ігрові скіли з тренером, а потім додатково збираються та закріплюють навички. «Накипіло» поспілкувалося з двома гравцями команди та дізналося, як вони долучилися до кіберспорту.


Тетяна Бірюкова 
(нік TASKOR)


004

«Коли одягаєш навушники, сідаєш за клавіатуру та дивишся в монітор — вже відчуваєш присутність там, у грі. А після — ще деякий час приходиш у себе. Від цієї гри отримуєш такий заряд енергії, що хочеться пробувати ще й ще»

Тетяні Бірюковій — 61 рік, у минулому вона бухгалтерка. Сім років тому жінка вийшла на пенсію та почала цікавитися речами, на які раніше не вистачало часу. Тетяна займалася йогою, фітнесом, рукоділлям, вчилася робити штучні квіти, багато читала, ходила на екскурсії та подорожувала. Проте більшість захоплень минали швидко. Якось жінці на очі трапилося оголошення, що набирається геймерська група у віці 55+ для гри у Counter-Strike.

«Я уявлення не мала, що це за відеогра: до того знала лише “Цивілізацію” (відеогру-стратегію — ред.), та швидко в неї награлася. Мені стало цікаво, що це за геймерська група така. Вирішила спробувати. Прийшла на тестування, мене посадили за комп'ютер і дали завдання настріляти найбільшу кількість ботів за певний час. Виходячи з комп'ютерного клубу, я не знала, що відбуватиметься далі, але мені дуже хотілося потрапити до команди», — згадує кіберспортсменка.

Спочатку Тетяна приховувала нове захоплення навіть від доньки. Жінка зізнається: боялася негативної реакції на нове хобі. Пенсіонерка потайки ходила на тренування. А розповіла про все рідним та знайомим уже після шоу-матчу на Comic Con Ukraine, коли про команду заговорили у ЗМІ.

«Донька з її чоловіком живуть за кордоном. Коли я надіслала відео про команду, вони із захопленням відреагували. Тепер підтримують мене, чоловік доньки навіть казав, що зіграє зі мною в Counter-Strike», — посміхається жінка.

До захоплення кіберспортом Тетяна не розуміла, що може бути цікавого в шутерах (так званих іграх-«стрілялках»), а зараз не уявляє без них життя. 

«Віртуальна реальність вражає. Коли одягаєш навушники, сідаєш за клавіатуру та дивишся в монітор — відчуваєш присутність там, у грі. А після — ще деякий час приходиш у себе. Ця гра емоційна, від неї отримуєш такий заряд енергії, що хочеться пробувати ще й ще», — ділиться героїня.

0003
Нікнейм Тетяни походить від її імені та одного з прізвищ. Жінка називає себе скоріше геймеркою, аніж кіберспортсменкою, бо команда поки не змагається на великих міжнародних турнірах.

Геймерка зізнається: кіберспорт допоміг пережити локдауни, особливо взимку. Коли ставало сумно або псувався настрій, поринала в улюблену гру. Однак надмірної залежності пані Тетяна уникає та грає у Counter-Strike не більше трьох годин на день. 

«Повинна бути рівновага між комп'ютерними іграми та фізичним навантаженням, тому взимку виходила на прогулянки в ліс. Як потеплішало, ходжу пішки, катаюся на велосипеді чи пораюся на дачі», — розповідає жінка.


Олег Перетяка 
(нік UKR.OP)


002

«Пенсія — лише новий етап життя. На мою думку, є захопливіші речі, якими можна займатися в нашому віці, аніж просто сидіти на лавочці та перемелювати кістки сусідам, грати в доміно або дивитися телевізор»

Колишнього луганця Олега Перетяку сміливо можна назвати «людина-швейцарський ніж». За 62 роки він змінив декілька професій. Чоловік закінчив Військово-медичну академію, працював психіатром, служив на Північному флоті СРСР, був чиновником у медичній сфері на місцевому рівні, потім — доцентом Луганського національного університету імені Т. Г. Шевченка. Він також як фрилансер проводив журналістські розслідування, деякі з них відзначили призовими місцями на 15-ти національних і на одному міжнародному професійних конкурсах.

Олег активно підтримував київський Майдан, був серед організаторів Євромайдану в Луганську. Після захоплення влади в місті прибічниками Росії чоловіку стало небезпечно залишатися вдома, тож він переїхав до Києва, а згодом перевіз жінку й матір. У столиці він продовжив журналістську діяльність і допомагав переселенцям у відстоюванні їхніх прав. А ще в Олега є двоє дорослих синів, шестирічний онук та маленька онука.

У 60 років чоловік вийшов на пенсію за віком, проте й на пенсії його життя не стало спокійнішим. Олег захопився кіберспортом. Понад те, він записався на танці, відвідував театри та різноманітні концерти. Наразі серйозно зацікавився плаванням, і у складі команди літніх плавців «Пливи до мети» готується до міжнародних змагань OceanMan на озері Орта в Італії. 

А нещодавно Олег почав ходити на кастинги та отримувати невеличкі ролі в серіалах та фільмах. Одна з таких — священник у серіалі «Кріпосна».

Ще Олег веде фанатську Facebook-сторінку команди — Ageless Shooters Fans. Там можна почитати про будні гравців.

«Пенсія — це лише новий етап, який не менш цікавий за попереднє життя. На мою думку, є захопливіші речі, якими можна займатися в нашому віці, аніж просто сидіти на лавочці та перемелювати кістки сусідам, грати в доміно або дивитися телевізор», — підкреслює чоловік.

218434667 1149185538903213 6493128062946391791 n
Олег Перетяка з сином та онуком.

Раніше Олег не вітав захоплення синів комп'ютерними іграми, вважав це дурницями. Тепер він упевнений: кіберспорт є цікавим та навіть корисним для людей будь-якого віку. Сини підтримують нове хобі батька, а часом не проти й позмагатися з ним у комп'ютерних іграх.

«Кіберспорт тою чи іншою мірою дозволяє тренувати мізки.Тут залучається мікромоторика, адже потрібно слідкувати за екраном та швидко приймати рішення: кинути гранату або стріляти, сховатися чи рухатися вперед. Я вважаю, що людям, які займаються кіберспортом або геймінгом, не страшні деменція та інші вікові розлади», — впевнений чоловік.


«Молодь дивується, що бабусі грають»


Команда Ageless Shooters (або «Стрілки поза віком») з’явилася у 2019 році. Компанія Lenovo та благодійний фонд «Життєлюб» влаштували набір гравців 55+ років, яких готували до турніру зі швецькою командою літніх людей Silver Snipers. Змагання закінчилися на користь українців. 

Постало питання про подальшу долю команди. Компанія-спонсор вирішила не розпускати «Стрілків» і надалі забезпечила гравців тренером та місцем для тренувань на базі одного з київських комп’ютерних клубів.

У складі Ageless Shooters — семеро людей: дві жінки та п’ятеро чоловіків. Хоча жінок менше, вони вміннями та навичками не поступаються іншим гравцям.

005
Повний склад команди Ageless Shooters

«Ми руйнуємо стереотипи, що кіберспортом займаються лише чоловіки, та доводимо, що жінки можуть грати не гірше. У нас із Тетяною (ще однією учасницею команди — ред.) хороші показники. Але це чомусь дивує молодь. Коли ми виходимо грати онлайн, і молоді суперники дізнаються, що з ними пенсіонерки, бабусі змагаються — не вірять. Бувало, писали: “Ти приколюєшся”, “А ну, швидко кажи рік народження”. А коли пересвідчувалися у нашому віці — сприймали цей факт із захопленням», — розповідає Тетяна Бірюкова.

За два роки «Стрілки поза віком» сходилися у віртуальних боях і з молодими геймерами, і зі студентами, і з учасниками АТО на реабілітації, і з двома літніми командами зі Швеції та ровесниками-кіберспортсменами з Норвегії. Деякі матчі закінчувалися перемогою, інші — поразкою. Однак останнє лише мотивує їх до нових перемог.

«Але ми завжди гідно тримаємося та віримо, що великий успіх нас чекає ще попереду», — додає Олег Перетяка.

Кіберспортсмени мріють, що в Україні з’явиться якомога більше команд з Counter-Strike, у яких задіяні учасники пенсійного віку.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова