Ментальне виснаження. Як розпізнати та чим допомогти - Накипіло
Події

Ментальне виснаження. Як розпізнати та чим допомогти

  • Наталя Завгородня
  • 10 Листопада 2022

Іноді буває так, що сил немає зовсім. Рутинні побутові справи, робочі завдання, звичні рішення викликають відчуття надзусиль. А найменші дрібниці переживаються, як щось складне та важке. Якщо таке відбувається періодично, мова йде про втому, що накопичується. Відпустка або повноцінні вихідні допоможуть. Якщо ж ви помітили, що такі прояви є частиною буденності — можливо, мова йде про ментальне виснаження.

 

Феномен ментального виснаження характеризується сильною та постійною емоційною та інтелектуальною втомою, яка паралізує звичне функціонування людини навіть за умови нормального фізичного стану. Перед тим, як діагностувати у себе ментальне виснаження, важливо упевнитися, що все добре з вашим тілом. Осінній check up у сімейного лікаря стане у пригоді. Якщо ви постійно відчуваєте втому, важливо перевірити рівень вітаміну D, рівень базових мікро- та макроелементів (цинку, заліза), стан гормонів щитоподібної залози, статевих гормонів, проаналізувати харчування. 

 

Упевнившись (обов’язково під контролем лікаря), що зі здоров’ям усе добре, а емоційних сил працювати та жити все одно немає, час замислитися над ментальним виснаженням. Цей феномен розвивається через надвисокі навантаження, довготривалий стрес, негаразди в особистому та професійному житті. 

 

Якщо це поєднується з великою кількістю завдань, активним робочим графіком, незбалансованим ритмом життя, ментальне виснаження не заставить на себе довго чекати. Формується замкнене коло: немає сил вирішувати проблеми та завдання, вони множаться, намагання щось зробити провокує ще більшу втрату сил та енергії. 

 

 

Підсумуємо: про ментальне виснаження слід думати, коли ви легко втомлюєтеся, коли навіть легке завдання та незначна проблема викликають неочікувано великі емоційні переживання. Також ви відчуваєте, що нічого не встигаєте, намагаєтеся відтягнути початок виконання завдання або звичної справи, не відчуваєте радості та задоволення. 

 

У довготривалій перспективі до цього може доєднуватися страх перед справами та проблемами у поєднанні з розладами сну, постійна втомлюваність, нехтування відповідальністю та песимістичний погляд у майбутнє. На жаль, для українців під час війни ментальне виснаження — феномен доволі актуальний і розповсюджений. 

 

Що робити, коли вас спіткало ментальне виснаження:

Пріоритезуйте та мінімізуйте: намагайтеся зменшити кількість рішень, які маєте прийняти в одиницю часу, за можливості — делегуйте, інколи відмовтеся від самої потреби прийняття рішення. Наприклад, нехай колеги обирають, що сьогодні їсти на обід. Вибір подарунків до свят відкладіть на кілька тижнів, з вибором кольору шпалер теж зачекайте. Дайте собі час перепочити від рішень.

Додайте у звичний розклад взаємодію з природою та тваринами. За можливості, робіть це регулярно. Відсторонене спостереження за навколишнім світом або активна взаємодія зі світом тварини — прекрасний спосіб відновлення.

Будьте реалістами, дозвольте собі програвати чи не займати перше місце. Ви точно не робот, і точно неідеальні. Іноді для збереження адаптивного психоемоційного стану найкраще, що можна зробити — це відмовитися від певної діяльності, її якості або швидкості виконання. Можна почати з простого: чекаючи друзів на вечерю, оберіть доставку готової їжі замість пильнувати на кухні протягом усього вечора.

У якості методик розслаблення та гармонізації життя намагайтеся обирати екологічні та безпечні для здоров’я. Замість алкоголю, психоактивних речовин, стресових видів спорту оберіть йогу, медитації, трав’яні чаї, прогулянки.

Замисліться, чи задоволені ви життям. Якщо б ви зустріли себе вісімнадцятирічного, що він або вона сказала би, коментуючи ваш стиль життя. Чи про це ви мріяли? Чи задоволені? Чи уявляєте себе в такому ж ритмі та стилі за п'ять років?

Іноді ментальне виснаження — найкращий сигнал, аби щось поміняти у житті. А іноді — навіть на всі 180 градусів.

 

Ментальне виснаження

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова