Медведчук – топовий ньюсмейкер харківських новин, Блок Світличної — топовий замовник джинси - Накипіло
img

Олена Лептуга

  • Ігор Лептуга
  • 30 Травня 2021

У жовтні 2021 року у Харкові пройдуть вибори мера. Кандидати вже почали потроху розгойдуватися. Але всіх їх обійшов Віктор Медведчук, згадки про нього й ОПЗЖ  в онлайн-ЗМІ кількісно випередили навіть джинсу Блоку Світличної «Разом».У травні ІМІ досліджував представництва політичних сил в новинах регіональних медіа, зокрема політичну джинсу. У полі зору п’ять місцевих медіа — Об'єктив, SQ, 057.ua, Вечерний Харьков, ВГороде.Харьков. Загалом проаналізовано 825 новин. Тільки у 15 з них (1,8%) містяться згадки політсил. Всього ж у новинах політичні сили згадувалися  19 разів.

Лідером по згадках в новинах є ОПЗЖ — про цю партію журналісти написали 10 разів, тобто 52,6% від усіх згадок. Медійники писали, в основному, про арешт Віктора Медведчука (Об’єктив п’ять разів, а 057.ua — тричі). Ще один матеріал Об’єктиву стосувався святкування 9 травня, у ньому був перелік представників руху, що взяли участь у покладанні квітів. Соціологічне дослідження щодо ймовірних переможців мерських перегонів містить згадки крім ОПЗЖ, ще й «Слуги народу»: 

Snimok ekrana 2021 05 30 v 19.10.32

ВГороде.Харьков

До речі, партія «Слуга народу» розділила друге місце за згадками з місцевим Блоком Світличної «Разом» — в обох по чотири згадки в новинах (або 21%). Двічі журналісти були щодо «слуг» нейтральними (ВГороде.Харьков, Об'єктив), а двічі джинсували проти: «Скандал в ХОГА: глава области выделила землю бабушке экс-мужа, владеющей элитным авто — СМИ» (Вечерний Харьков) і «В сети выложили фильмо визите нардепов на «красную зону» в Харькове (ВИДЕО)» (Вечерний Харьков).

Що стосується Блоку Світличної «Разом», то всі згадки про нього мають ознаки замовності й усі опубліковані у виданні «Вечерний Харьков». Журналісти у двох з чотирьох текстів контрагітаційно описували скандал навколо виділених очільницею області земель, а ще одна стаття є справжньою маніпуляцією — «Политологи: самую разумную и объединяющую позицию по 9 мая показала только Светличная». Матеріал грунтується на двох компліментарних цитатах політологів і не містить альтернативної позиції. Популістськи виглядає в цьому контексті вислів про те,  що «политики все чаще и все бессердечней и циничней используют историю своего народа, чтобы «перетянуть» на свою сторону и тем самым разделить», адже далі — «именно поэтому и импонирует объединяющая позиция Светличной, которая призвала не разделять нашу общую историю, нашу память и нашу победу». Гасла «Никто не может быть забыт и ничто не должно быть забыто!» тільки підкреслюють замовний характер тексту.

Отже, моніторинг виявив агітацію за Блок Світличної «Разом», чорний піар проти «Слуги народу» і нейтральні матеріали про ОПЗЖ. 18 із 19 згадок стосувалися політики, один текст (про святкування 9 травня) — соціалки. Єдиним порушником журналістських стандартів щодо використання політичної джинси виявився «Вечерний Харьков». 

Олена Лептуга, регіональна представниця Інституту масової інформації в Харківській області


Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.  

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова