«Великий радіаційний розкрут»: уже варто пити йодид калію чи ще рано - Накипіло
Картки

«Великий радіаційний розкрут»: уже варто пити йодид калію чи ще рано

Що сталося

Генштаб ЗСУ 4 липня попередив про можливу підготовку провокації на території ЗАЕС. Окупанти розмістили на зовнішній покрівлі третього та четвертого енергоблоків предмети, схожі на вибухівку.

Одразу після цього російські пропагандисти почали вкидати інформацію, що Україна планує влаштувати теракт на Запорізькій атомній електростанції.

Ми побували на лекції науковиць Олени Паренюк і Катерини Шаванової про радіаційну безпеку.

Олена Паренюк — кандидатка біологічних наук з радіобіології, працює в Інституті проблем безпеки АЕС НАН України. Вона два роки провела у Фукусімі, де вивчала, як радіонукліди впливають на бактерії в ґрунті.

Катерина Шаванова — кандидатка біологічних наук із генетики. Разом з Оленою та іншими радіобіологами вона досліджувала бактерії в ґрунтах на території Чорнобильської зони відчуження.

Яка нині ситуація на ЗАЕС


Станція зараз не виробляє електроенергію, але споживає її для охолодження палива. 

Нещодавно електростанцію вдалося вперше за чотири місяці під'єднати до резервної лінії електропередач напругою 330 кВ. Ця лінія потрібна на випадок, якщо основні лінії постачання перестануть працювати, аби реактори не опинилися без охолодження та інших важливих функцій ядерної безпеки.

Останній рівень захисту постачання енергії для охолодження ядерного палива — це дизель-генератори станції. За час окупації ЗАЕС їх вмикали вже сім разів.

П'ять із шести енергоблоків знаходяться у стадії «холодного зупину» — найбезпечнішому з усіх можливих. Температура реакторів — 70 градусів.


Якщо станція повністю від'єднається від зовнішнього постачання енергії, часу на попередження аварії буде більше, ніж для п'ятого енергоблоку, який все ще працює у стадії «гарячого зупину».

«Гарячий зупин» дозволяє росіянам шантажувати світ катастрофою — адже його можна швидко вивести на мінімально контрольовану потужність роботи. Якщо реактор у стані «холодного зупину» перестане охолоджуватись, велика аварія може початися через декілька днів, а якщо охолодження не матиме реактор в стані «гарячого зупину» — трохи більше за добу. 

Вода у ставку-охолоджувачі при електростанції наразі є: станом на 6 липня рівень води сягає 16,54 м. Цього достатньо для забезпечення потреб станції.

ЗАЕС — єдина станція в Україні, яка має власне сховище відпрацьованого ядерного палива. Поруч із ним восени минулого року росіяни незаконно побудували споруду невідомого призначення.

Якщо росіяни вчинять теракт, це буде другий Чорнобиль — чи гірше?

«Другого Чорнобилю», ймовірно, не буде: Запорізька АЕС, як інші атомні електростанції у всьому світі, має додаткові ступені захисту. 

Людство вчиться на своїх помилках. Після Чорнобилю та аварії на АЕС у Фукусімі вимоги до безпеки значно підвищилися. Понад те, чорнобильський реактор на момент аварії працював, а запорізькі знаходяться на різних стадіях зупину.

Водночас зпрогнозувати дії росіян та їхні наслідки складно. Не варто вірити мапам можливої небезпеки, які розповсюджують ЗМІ. Про реальний рівень небезпеки можна буде дізнатися тільки через певний час, якщо росіяни вчинять теракт. Ризики залежатимуть від того, як розповсюджуватимуться радіоактивні матеріали: у повітрі чи водою, а також від напрямку вітру. 

Іван Ковалець, доктор технічних наук Інституту проблем математичних машин та систем НАН України змоделював, як він каже, «консервативний прогноз» аварії. Вчений прогнозує, що у «випадку реальної аварійної ситуації наслідки можуть бути суттєво меншими»: зона обовʼязкової евакуації складатиме 20 кілометрів у напрямку вітру.


Так що, попити все ж калій йодид профілактично?

Калій йодид зменшує вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу та не дає накопичуватись у ній радіоізотопам йоду. Проте він не є чарівним щитом, який захистить весь організм від радіації. Приймати йодид калію (саме його, а не розведений з водою йод) варто лише після офіційних повідомлень влади. Адже багаторазове приймання цих пігулок може нанести шкоду здоров'ю.

Також не треба купувати побутові дозиметри. Не факт, що ви зможете правильно зчитати показники. До того ж вони реагують не на всі види радіоактивних елементів.

Краще підготувати собі сховище, в якому можна перечекати перші декілька діб після аварії. Варто подбати про респіратор, рукавички, воду та їжу, які можна споживати, не хвилюючись щодо впливу радіації на них. 

Якщо аварія чи теракт стануться, треба дочекатись офіційних повідомлень. Почувши сигнал тривоги, увімкніть радіо, телевізор чи Інтернет і виконуйте вказівки представників влади.


Працівники ДСНС, правоохоронці та місцева влада в Запорізькій області ще з червня проводять тренування і відпрацьовують сценарії на випадок можливої надзвичайної ситуації на Запорізькій атомній електростанції.

Матеріал створено у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Медіагрупи «Накипіло» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова