Як у Харківському Політеху готують айтішників: проєктне навчання та фокус на англійську мову - Накипіло
Партнерські матеріали

Як у Харківському Політеху готують айтішників: проєктне навчання та фокус на англійську мову

  • Годлевський Михайло, доктор технічних наук
  • ХПІ
  • 1 Лютого

Розповідаємо про програму підготовки ІТ-фахівців в інституті комп'ютерних наук та інформаційних технологій НТУ «ХПІ».

ІТ — одна з найбільш затребуваних сфер на сучасному ринку праці, тож багато хто хоче освоїти спеціальності цієї галузі. Останніми роками ІТ-компанії почали вимагати від претендентів на вакансію фундаментальні знання, які можна отримати саме в навчальному закладі, а не на онлайн-курсах. 

Оскільки провідним трендом зараз є системи штучного інтелекту, ІТ-бізнес вимагає кадрів із професійною підготовкою, які здатні працювати в цьому напрямку. 

Одним із провідних центрів підготовки ІТ-фахівців у Харкові є навчально-науковий інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій (КНІТ) НТУ «ХПІ». Його очолює доктор технічних наук, професор Михайло Дмитрович Годлевський.

Інститут КНІТ професійно готує кадри для галузі знань 12 «Інформаційні технології» на базі таких кафедр:

— програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління;

— комп'ютерної інженерії та програмування;

— системного аналізу та інформаційних технологій;

— стратегічного управління;

— кібербезпеки;

— комп'ютерної математики та аналізу даних;

— інформаційних систем та технологій;

— мультимедійних та інтернет-технологій і систем.

Кафедри, де інформаційні технології використовують для обслуговування різних галузей промисловості, увійшли до складу інших підрозділів НТУ «ХПІ».

Місія інституту — робити з випускників вільних людей, яких робота сама шукає та знаходить у будь-якій точці світу. Високий рівень підготовки студентів забезпечують ефективні педагогічні технології, які є вагомими конкурентними перевагами.

Проєктне навчання

Із 2019 року студенти КНІТ мають можливість отримувати необхідні для роботи знання та навички, виконуючи реальні проєкти у рамках програми «Інноваційний кампус».

Це — перший і наразі єдиний проєкт в Україні на базі державного вишу, який об'єднує IT-навчання, школу підприємництва та коворкінг.

Сильна мовна підготовка та навчання англійською

Високий рівень англійської — важливий skill для ІТ-фахівця. Студенти інституту КНІТ опановують його протягом усього навчання. Тож навіть ті, хто прийшов зі слабкими знаннями, до 4 курсу виходять на рівень В2.

Важлива перевага: пари ведуть викладачі кафедри іноземних мов, які знають професійну термінологію, тому навчають студентів із урахуванням ІТ-специфіки.

Ще одна унікальна особливість інституту КНІТ — можливість вивчати весь цикл дисциплін англійською мовою, яка реалізована на спеціальностях «інженерія програмного забезпечення», «комп'ютерні науки», «комп'ютерна інженерія», «кібербезпека».

Дуальна форма освіти для магістратури

Щоби магістри могли поєднувати навчання та роботу, кафедри інституту запровадили дуальну форму навчання. Навчальний розклад побудований таким чином, що пари проходять вранці та по суботах, а решту часу студент може працювати, проходити стажування чи займатися практичними проєктами.

Це хороша альтернатива заочній формі, яку багато представників МОН вважають застарілою.

Академічна мобільність студентів і програми подвійних дипломів

Кафедри інституту активно займаються міжнародною роботою, завдяки чому студенти мають можливість паралельно навчатися у НТУ «ХПІ» та в європейських вишах. 

Активними партнерами НТУ «ХПІ» є Школа економіки та менеджменту в публічному адмініструванні в Братиславі, Рейнсько-Вестфальський технічний університет Аахена, Магдебурзький університет імені Отто фон Геріке, Альпійсько-адріатичний університет та інші провідні ЗВО.

На кафедрах інституту діють договори співробітництва, які дозволяють студентам після завершення навчання отримати одразу дві дипломи: Харківського Політеху та вишу-партнера. Доступні декілька форматів навчання: як із виїздом за кордон, так і паралельного здобування освіти в дистанційному режимі з будь-якої точки світу. 

Стажування у провідних ІТ-компаніях та неформальні методи освіти

Щоби стати хорошим айтішником, мало мати теоретичний фундамент, отримані знання потрібно обов'язково застосовувати на практиці. Студенти інституту проходять стажування у провідних ІТ-компаніях Харкова та України: NIX, EPAM, Telesens, Sigma, фірми Харківського ІТ-кластера тощо.

Ще один бонус альтернативних методів здобуття освіти — можливість зарахувати сертифікат проходження курсу від ІТ-компанії за відповідний предмет навчального плану. 

Данило Степанов, магістрант кафедри ПІІТУ:

«Навчаючись на другому курсі, дізнався про можливість стажування в компанії NIX Solutions. Я одразу подумав, що це саме для мене, і вже можу сказати впевнено: я не помилився. Моє стажування проходило в офісі компанії поруч з експертами-розробниками. Досвідченні ментори та прогресивний вміст практики дали мені найважливіше для кожного студента — досвід реальної праці, за який я дуже вдячний». 

Однією з останніх ініціатив МОН, яка обговорюється, є зміна підходу до вступу абітурієнтів. Якщо зараз під час вступу випускники подають заяву на конкретну освітню програму, то вже наступного року вони зможуть обрати загальний напрямок, а зі спеціалізацією визначитися після першого чи другого курсу. 

Якщо таке рішення буде ухвалено, студентам варто звернути увагу на КНІТ НТУ «ХПІ», де представлені всі спеціальності галузі знань 12  «Інформаційні технології»:

— 121 «інженерія програмного забезпечення»;

— 122 «комп'ютерні науки»;

— 123 «комп'ютерна інженерія»;

— 124 «системний аналіз»;

— 125 «кібербезпека»

— 126 «інформаційні технології».

Таке різноманіття дає змогу абітурієнтам проставити пріоритети в межах одного ЗВО та гарантовано вступити на бюджет, а вже потім обрати траєкторію навчання, яка найбільш відповідає їхнім професійним цілям.

Спеціальність 122 «комп'ютерні науки» представлена двома освітніми програмами. Одна з них сфокусована на інтелектуальних системах, а інша — на штучному інтелекті та управлінні проєктами.

У свою чергу, спеціальність 123 «комп'ютерна інженерія» спрямована на підготовку фахівців в галузі прикладної комп'ютерної інженерії та у сфері сучасного програмування, мобільних пристроїв і комп'ютерних ігор.

Крім спеціальностей 12 галузі, кафедри КНІТ ведуть підготовку за низкою інших, пов'язаних з інформаційними технологіями та їхньому ефективному використанні в сучасному бізнесі:

— 113 «прикладна математика»;

— 186 «видавництво та поліграфія»;

— 256 «національна безпека»;

— 257 «управління інформаційною безпекою».

Навчальні плани складені таким чином, аби студенти отримали максимум потрібних знань з інформаційних технологій, комп'ютерної математики та англійської мови. Зміст планів регулярно оновлюється, щоби вони відповідали запитам компаній-роботодавців.

Декілька освітніх програм інституту вже пройшли європейську акредитацію, тож дипломи про освіту матимуть більшу вагу на міжнародному просторі.

Завдяки якісному рівню викладання та активному застосуванню новітніх технологій, випускники КНІТ легко знаходять роботу за фахом. Вони працюють не лише в провідних українських компанія, але й у міжнародних концернах: Google, Facebook, NVIDIA та у багатьох інших.

Автор статті — Годлевський Михайло Дмитрович, доктор технічних наук, професор, директор ННІ комп'ютерних наук та інформаційних технологій НТУ «ХПІ».

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова