«Громадянська журналістика дуже важлива для повноцінного розвитку регіонів, де вона дає фору місцевій традиційній журналістиці, — заявив 29 жовтня на панельній дискусії «Що таке громадянська журналістика» в рамках «Media Camp» експерт ІМІ Роман Кабачій. — Коли місцеві газети переповнені прес-релізами, т.зв. паркетом і джинсою, то читач природним чином цікавитиметься тими стартапами, які дають йому повніше розуміння проблем його міста».
«Media Camp», котрий відбувався 29-30 жовтня, був організований платформою культурних ініціатив «Ізоляція» та Академією «Deutsche Welle».
Роман Кабачій зазначив, що вбачає у громадянській журналістиці сьогодення ту ж роль, яку відігравали на початку 2000-х новостворені інтернет-ЗМІ.
«Якщо взяти Польщу, то в ній весь час свою суспільну роль виконували ТБ та друковані ЗМІ — газети, журнали, наклади яких балансували в рамках 400-250 тис. екземплярів; інтернет-ЗМІ розвинулися лише через глобалізаційні процеси та природне відмирання друку. У нас же інтернет-ЗМІ відразу стали свіжою альтернативою ТБ та друкованим медіа, які були підпорядковані Кучмі та Януковичу. Тепер цю роль перебирає на себе громадянська журналістика».
Експерт також зазначив, що відомі йому проекти, як харківське «Накипело», Сайт громади Приірпіння в смт Коцюбинське, «Маєш право знати» в Броварах, дрейфують в сторону класичних ЗМІ, при цьому вони весь час вчать активістів, як правильно збирати і подавати інформацію, не вдаючись у скрайню емоційність:
«Коли мені говорять, що відмирають комунальні ЗМІ і що це велика трагедія, то хай краще вони вмруть, ніж будуть у тому вигляді, як деякі з них перебувають — коли пишуть, який дитсадочок відвідав мер, чи перепощують нечитабельні прес-релізи та джинсу місцевих князьків. На їх місце прийде жива журналістика від активістів, їх лише треба навчити, як це робиться».
Кабачій нагадав, що ІМІ створило спеціальний майданчик «Ні корупції!» для тих місцевих активістів, котрі або ж не мають можливості друкувати власні розслідування у себе в регіоні, або ж побоюються це робити під власним іменем.
У дискусії також взяли участь Аксінья Куріна з ГО «Центр.UA», головний редактор Громадського радіо Кирило Лукеренко, Ярослав Белінський з Конгресу активістів культури. Модерував зустріч Валентин Пугачов (Український кризовий медіа-центр).
Після дискусії відбулася лекція Романа Кабачія «Взаємодія з владою та професійними ЗМІ. Журналістська етика та стандарти. Робота з джерелами інформації».
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин