«Джинса» Терехова, Добкіна і курсів бухгалтерів: тижневий огляд маніпуляцій в Харківських медіа INFOCRIME Kharkiv - Накипіло
Події

«Джинса» Терехова, Добкіна і курсів бухгалтерів: тижневий огляд маніпуляцій в Харківських медіа INFOCRIME Kharkiv

З 14 по 18 червня аналітики проєкту INFOCRIME Kharkiv перевірили 2554 новини, публікацій і відеосюжетів ЗМІ Харкова, а також дописів харківських політиків у соцмережах і зафіксували 71 публікацію з ознаками маніпуляцій.

Resurs 1 100

Політична «джинса»: рекордсмен тижня знову Ігор Терехов

Більш ніж половина публікацій з ознаками маніпуляцій (39 зі 71) цього тижня були присвячені місцевій політиці. З них в 18 матеріалах основним «героєм» був секретар міськради та потенційний кандидат на посаду мера Харкова Ігор Терехов.

В матеріалі Status Quo «Харьковская мэрия обещает раздать предпринимателям по 2000 гривен» наводять цитату Ігоря Терехова, де він каже про виділення грошей підприємцям, як вже погоджений факт. Але проєкту цього рішення ще навіть не має на сайті Міського реєстру актів, а голосувати за нього планують на наступній пленарній сесії міськради, дата якої ще не визначена.

Також Терехов став героєм інших публікацій з ознаками «джинси» в цьому виданні: наприклад про вшанування пам'яті Геннадія Кернеса, а також про створення муніципальної екстреної допомоги. Матеріали будуються на цитатах секретаря міськради про те, як він турбується про добробут містян. При цьому в текстах не згадуються деталі, які можуть бути сприйняті менш позитивно — наприклад суми коштів, виділені з бюджету міста на той чи інший проєкт, або те, що реалізація всіх цих позитивних змін в місті —  прямий обов’язок міської влади.

Окремо зазначимо, що на сайті Status Quo прізвище Ігоря Терехова виділяють червоним кольором, під час моніторингу, аналітики INFOCRIME Kharkiv, не зафіксували окремі виділення інших осіб.

Матеріали з ознаками «Джинси» на користь Ігоря Терехова зустрічалися і в інших виданнях. Так медіа «Город Х» опублікували комплементарні коментарі політолога відносно Терехова в матеріалі «Харьков продолжает политику Кернеса – политолог». Той самий матеріал опублікувало медіа «Мой Харьков».

Матеріали з ознаками замовності публікувались і на користь «Блоку Світличної “Разом”». Так в статті медіа «Вечерний Харьков» «Украинский фотограф запечатлел Светличную в Верховной Раде и задал провакационный вопрос» йдеться про повернення Юлії Світличної до Верховної Ради після народження дитини та припущення про її балотування на виборах мера Харкова. Це ж медіа опублікувало привітання від Юлії Світличної до Зеєва Елькіна, який очолив декілька міністерств в Ізраїлі.

В матеріалах видання Status Quo та «Город Х» аналітики побачили «джинсу» на користь партії Слуга Народа. Медіа опублікували статті з однаковою назвою «Детство — это круто: в центре Харькова «Слуга Народа» и «Зе-Молодежка» устроили квест для школьников». 

Матеріал з ознаками «джинси» на користь потенційного кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна «В Харькове запустили коммуникационный проект “Добкин хаб”» опублікувало видання «Вечерний Харьков».

Застосунки для охорони, банки та навчальні центри — немаркована реклама в харківських медіа

Другою за популярністю темою маніпуляцій і «джинси» була немаркована реклама бізнесу, їй були присвячені 22 матеріали.

На користь «Мегабанку» опублікували «джинсу» видання Status Quo. В статті розповідають про літні акції банку на кредити.

Персональна кнопка охорони Safor Security «джинсувала» у медіа 057.ua. Рекламна стаття починається з наведення «Індексу злочинності в Європі». Де емоційно подано, що Україна знаходиться на третьому місці.

Snimok ekrana 2021 06 25 v 12.26.35

Відкриття нового бару в Харкові також прорекламувалось без відповідної позначки в виданні «Мой Харьков». В тексті описуються особливості і переваги бару, що буде у нього в меню і надаються цитати одного з засновників.

Курси бухгалтерів «Промінь» розмістили немарковану рекламу на сайті Status Quo. Рекламу подають через статистику професії бухгалтера міського центру зайнятості.

Перебільшення і думки замість фактів

Медіа «АТН» випустили статтю с заголовком «Харьковчане против езды на электросамокатах в парковых зонах». В матеріалі йде мова про петицію на сайті міськради, на якій просять заборонити їздити на електросамокатах в парках Харкова. На момент моніторингу петицію підписало всього 37 людей. Для розгляду петиції міською радою необхідно зібрати 5 000 підписів.

В матеріалі «Вечернего Харькова» «В Харькове серьезные пробки: жители города винят местную власть» розповідається про затори в місті. Але посилаються на допис в Телеграм-каналі однієї користувачки, видаючи її думку, за думку харків’ян.

Новинний портал «Город Х» опублікував статтю «Жители Харькова временно остались без газа». З заголовку здається, що все місто залишилося без постачання газу, але насправді газу не було в декількох десятків домів у Немишлянському районі.

*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Status Quo, «ВГороде», «057.ua», «Вечерний Харьков», «Об`єктив», «АТН» «Город Х», «Мой Харьков», Newsroom, Kharkiv.Today), усі матеріали чотирьох телеканалів – «7 канал» (програма «Харьковские известия»), Simon, «АТН», UA.Харків, а також сторінки в Фейсбуці нардепа Олександра Фельдмана, нардепки Юлії Світличної, депутата міськради Андрія Лесика, екс-нардепа і потенційоного кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна, секретаря міськради і потенційоного кандидата в мери Харкова Ігоря Терехова, депутата міськради Анатолія Родзинського, екс-нардепа і потенційоного кандидата в мери Харкова Євгенія Мураєва, депутата міськради Дмитра Булаха, бізнесмена, блогера і екс-кандидата в мери Юрія Сапронова. Період моніторингу – 14-20 червня 2021 року.

Читайте більше новин про маніпуляції, фейки і «джинсу» в харківському медіапросторі на нашій сторінці у Facebook: 


“Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”

 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова