Чому досі не працює ленд-ліз? - Накипіло
Події

Чому досі не працює ленд-ліз?

9 травня 2022 року президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України. Попри це, 11 місяців по тому Сполучені Штати все ще не поставляють техніку й обладнання за цим законом. У чому причина?

За Актом про ленд-ліз президент США може уповноважити уряд у 2022 і 2023 фінансових роках надавати в борг або в оренду засоби оборони для України. Акт спростив бюрократію взяття військової техніки у Штатів в оренду чи борг.

Підписання закону про ленд-ліз для України. Фото: White House

Але ленд-ліз і досі не вступив в дію — бо зараз допомога Україні проходить через процедуру Presidential Drawdown Authority (PDA), за якою обладнання поступає безпосередньо з американських військових запасів.

«Використання президентських повноважень щодо процедури PDA для надання військової допомоги є цінним інструментом зовнішньої політики США в кризових ситуаціях. Це дозволяє швидко доставляти оборонні вироби та послуги із запасів Міністерства оборони до іноземних країн і міжнародних організацій для реагування на непередбачені надзвичайні ситуації. Така допомога може почати надходити протягом кількох днів чи навіть годин після затвердження», — заявив Держдеп США.

Також допомога в Україну надходить у рамках Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), за якою замовляють виготовлення озброєння в оборонних компаній, а також за програмою Foreign Military Financing.

Танк, переданий за ленд-лізом для СРСР, Фото: Міністерство інформації Великобританії

Інструмент ленд-лізу застосовувався двічі у світовій історії: вперше — під час Другої світової, вдруге — під час російсько-української війни.

Попри заперечення офіційними радянськими особами ролі американської допомоги, вона була суттєвою. Крім зброї, американці поставили союзникам машини, сталь, алюміній та навіть їжу на загальну суму в 50 мільярдів доларів.

Після війни американці звернулися до союзників із пропозицією повернути військову техніку, що вціліла, та сплатити борги за поставлене в рамках ленд-лізу цивільне устаткування.

Борг Великої Британії склав 4,33 мільярда доларів, срср — 2,7 мільярда доларів. Радянський союз відмовився виплачувати гроші, і лише після багаторічних перемовин погодився сплатити 722 мільйона доларів. Велика Британія та росія як правонаступниця срср розплатилися з боргами за ленд-ліз у 2006 році.

Робота HIMARS на передовій в Україні. Фото: The Wall Street Journal 


PDA та USAI вигідніші для України за ленд-ліз, бо за цими програмами техніка надається безкоштовно, і нічого повертати не потрібно. Ленд-ліз передбачає повернення невикористаної техніки та компенсацію за втрачене майно.

«Наразі ми ставимо пріоритетом безпекову допомогу для України, за яку їм пізніше не потрібно буде повертати кошти», — заявили у Білому домі на запит «Голосу Америки».

Прийнятий акт є швидше рамковим. Він не деталізує механізми поставок, а є механізмом забезпечення поставок зброї Україні, навіть якщо Конгрес США перестане підтримувати інші варіанти допомоги.

Водночас Макс Бергманн, директор Стюарт-Центру та Центру стратегічних і міжнародних студій, констатує, що Конгресу може стати складніше швидко виділяти гроші на допомогу Україні через те, що демократи більше не контролюють Палату представників.

Бергман пропонує кілька альтернатив, які може використати керівництво США для вирішення проблеми. Зокрема це перерозподіл оборонного бюджету або надання Україні можливості забирати надлишки військового обладнання за програмою Excess Defense Articles.

Тож до використання ленд-ліза у Штатів є великий набір методів передачі військової допомоги Україні, за які, як запевняє Білий дім, «пізніше не потрібно буде повертати кошти».

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

    ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

    Оперативні та перевірені новини з Харкова