6 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

6 січня. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Вільне радіо
  • 6 Січня 2023
today

6 січня християни східного обряду святкують Святвечір. За легендою, в цей день на небі з'явилася Віфлеємська зірка, яка повідомила людям про народження Спасителя і Сина Божого. На Святвечір віряни відвідують храми, сповідаються у гріхах, розігрують сцену народження Христа у різдвяних вертепах і виставах. Діти та молодь на Святвечір ходять колядувати. Увечері родини збираються на святкування, у хаті ставлять Дідуха. За традицією, на Святвечір на столі повинно бути 12 страв, за кількістю апостолів, і обов'язково — кутя та узвар. Кутя має символічний зміст, вона є знаком вічності, вшанування предків. Узвар символізує очищення тіла та душі. 

6 січня 1846 року в Переяславі у маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Григорович Шевченко написав свій славнозвісний «Заповіт».

Фото: pixabay

6 січня 2019 року Православна церква України отримала томос про автокефалію. Вселенський патріарх Варфоломій у Стамбулі урочисто вручив його главі Православної церкви України митрополиту Епіфанію. Томос офіційно затвердив канонічний автокефальний статус ПЦУ як однієї з 15 помісних православних церков світу.

Шлях до незалежної української помісної Церкви був складним і тривалим. Перша спроба здійснена ще 100 років тому за часів Гетьманату і Директорії, але цьому завадила більшовицька влада. Інші кроки були за часів незалежної України, проте багато років москві вдавалося блокувати процес. Та нарешті незалежність української церкви від рпц оформлена остаточно.

6 січня в світі — День підтримки дітей-сиріт війни. Він присвячений нелегкій долі малюків, які через військові дії залишилися сиротами. Головна мета — привернути увагу суспільства. На жаль, ця дата актуальна і для України, де жорстока руйнівна війна йде з 2014 року. Діти через втрату батьків не лише переживають величезне горе, а й опиняються у скрутних умовах, їм необхідна увага й підтримка.

Сьогодні відзначають Йоль — стародавнє свято германських народів, пов'язане із зимовим сонцестоянням. У сучасних скандинавських та англомовних країнах стародавній Йоль злився з християнським Різдвом та став синонімом його назви. За традиціями Йоль близький до нашої Коляди.

Ще цікаве сьогоднішнє свято — Маленьке Різдво, або в ірландських християн — Жіноче Різдво. Жінки всієї країни, залишаючи хатню роботу та дітей на чоловіків, збираються з подругами, йдуть до пабів і розважаються.

Фото: pixabay

Зиновій-Богдан Хмельницький народився 6 січня 1596 року. Полководець, воїн і дипломат, провідник Національно-визвольних змагань 1648—57 років. Це перший з козацьких ватажків з офіційним титулом гетьмана. Величні перемоги війська під його проводом дали можливість вибороти Українській державі фактичну незалежність. Гетьманство Богдана Хмельницького знаменувало появу (хоч і ненадовго) суверенної України з усіма атрибутами політичної та економічної влади, були визначені її кордони у межах давніх українських земель.

Аби вистояти в боротьбі з Річчю Посполитою та Османською імперією, Хмельницький підписав з москвою Переяславські домовленості у 1654 році щодо військової допомоги. Проте гетьман не передбачив, що московити вважатимуть українські землі «своїми», насаджуючи власних воєвод і порядки. Десять гетьманів після Хмельницького безуспішно намагалися позбутися влади москви.


Фото: Моя Україна

6 січня 1898 року народився Володимир Миколайович Сосюра, ліричний український поет, талановитий письменник і перекладач. Поет одночасно був і воїном: бунчужним 3-го Гайдамацького полку Армії УНР. Він входив до новаторських літературних організацій — «Плуг», «Гарт», «ВАПЛІТЕ», написав понад 40 збірок віршів, поеми, романи, просякнуті любов'ю до України.

Його у 1934 року виключили зі Спілки письменників «за націоналістичні ухили», а за чудову поезію «Любіть Україну» звинуватили у «буржуазному націоналізмі». Сосюра працював військовим кореспондентом, на радіо, його внесок в українську культуру — вагомий і різноманітний. Він увійшов у історію як найщиріший лірик сторіччя, співець кохання, природи й усього прекрасного, вільного і терпкого смаку життя.

Фото: УкрЛіб

6 січня 1938 року народився Василь Семенович Стус, великий український письменник і поет-шістдесятник, перекладач, публіцист, прозаїк, літературний критик. Творчість Стус поєднував із політичною діяльністю: він був правозахисником, членом Української Гельсінської групи, борцем за незалежність України. Василь Семенович — найактивніший в українському дисидентському русі, учасник багатьох акцій протесту. За переконання та творчість він зазнав репресій з боку радянщини, його літературні здобутки були заборонені та частково знищені, а самого Стуса засудили до тривалого ув'язнення, де він і загинув.

«Фактично мене засудили за прагнення до національної справедливості. Моя любов до рідного народу, моя стурбованість кризовим станом української культури були кваліфіковані як націоналізм».


Архівне фото

6 січня 1939 року народився Валерій Васильович Лобановський. Це видатний український футболіст та футбольний тренер, багаторічний наставник Сонцесяйного «Динамо» (Київ), на чолі якого здобував міжнародні трофеї. Як гравець прославився виконанням «сухого листа» з кутового удару: Лобановський пускав м'яч по крутій траєкторії, і м'яч опускався за спиною воротаря. Цей удар довгий час ніхто не міг повторити.

Лобановський був тренером збірної срср, став віцечемпіоном Європи 1988 року, згодом тренував і збірну України. Лобановський — один із найтитулованіших тренерів в історії футбол, його ім'я знають у всьому світі. Вагомим є вплив Лобановського на розуміння футболу, на філософію гри. В Україні поширений жарт про легендарні «конспекти Лобановського»: нібито, здобувши методики футбольного метра, його учні отримують ключ до перемог.

Фото: UA-Футбол

5 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова