Сообщение о том, что обвиняемых в вооруженном конфликте на Алексеевке отпустили из-под стражи, вызвало сперва недоверие, а потом возмущение у журналистов Харькова.
Тяжелое ранение представителя «Схидного корпуса», баррикада в детском саду спального района, изъятое оружие (четыре помповых ружья, автомат и травматические пистолет) никак не предполагали такое решение правоохранителей. Тем более, что произошедший 17 февраля инцидент квалифицировался Нацполицией как покушение на убийство (ст. 15 ч. 115) и хулиганство, совершенное с применением огнестрельного или холодного оружия (ч. 4 ст. 296) Уголовного кодекса Украины.
Путаница в количестве задержанных началась уже на следующий день. 17 февраля, по информации Главного управления Национальной полиции в Харьковской области на месте происшествия были задержаны 9 человек. 18 февраля в ГУ НП в Харьковской области подтвердили информацию об 11 задержанных. В тот же день Следственное управление ГУ НП в Харьковской области сообщило о пяти задержанных. По состоянию на 21 февраля ни один из участников конфликта не задержан.
57 харьковских журналистов подписали открытое обращение к министру внутренних дел Арсену Авакову, главе Национальной полиции Украины Сергей Князеву, начальнику Главного управления Национальной полиции в Харьковской области Анатолию Дмитриеву, Генеральному прокурору Украины Юрию Луценко и Уполномоченному Верховной Рады по правам человека Валерии Лутковской.
«Ми, журналісти, які підписалися під зверненням, кваліфікуємо дії Головного управління Національної поліції в Харківській області як умисне замовчування суспільно важливої інформації і наступ на свободу слова, що суперечить озвученій головою МВС позиції „Служити і захищати“», — говорится в обращении.
Журналисты, среди которых и представители медиапроекта «Накипело», требуют проведения пресс-конференции руководства харьковской полиции.
Полный текст обращения приводим ниже.
Відкрите звернення
Увечері 17 лютого в житловому масиві в м. Харкові сталося зіткнення двох груп громадян із застосуванням вогнепальної зброї і подальшим проникненням частини з учасників конфлікту до комунального дошкільного навчального закладу — дитячого садка поруч з житловими будинками на пр. Перемоги.
В результаті конфлікту тяжко поранено одного з учасників подій, пошкоджено дошкільний навчальний заклад, в якому навчається більше 200 дітей.
За інформацією Головного управління Національної поліції в Харківській області від 17 лютого, на місці пригоди було затримано 9 осіб. 18 лютого в ГУ НП в Харківській області підтвердили інформацію щодо 11 затриманих. Того ж дня Слідче управління ГУ НП в Харківській області повідомило про п’ятьох затриманих за ст. 208 УПК, а також вилучену зброю — зокрема, чотири помпові рушниці, автомат, травматичні пістолети. Станом на 21 лютого, коли термін визначення запобіжного терміну підозрюваним сплив, з власних джерел нам стало відомо, що жоден з учасників конфлікту не затриманий, а кримінальну справу намагаються «зам’яти».
Відділ комунікації Головного управління Національної поліції в Харківській області надав три коментарі щодо цієї резонансної події. Перший — на місці злочину, коли журналістам надали можливість поставити кілька питань начальнику Слідчого управління ГУ НП в Харківській області Володимиру Тимошку за фактом події (він просто констатував, що сталося), та ще два — через сайт обласного управління з додаванням відеокоментарів уповноважених осіб, які були записані відділом комунікації ГУ НП в Харківській області.
В жодному з них немає відповідей на питання, які протягом трьох діб журналісти Харкова ставили представникам відділу комунікації ГУ НП в Харківській області. Численні запити журналістів телефоном, через офіційний канал відділу комунікації у Viber щодо можливості проведення прес-конференції чи брифінгу з приводу надзвичайної події завершилися відмовами. Відтак:
- Достеменно невідомо, представники яких організацій (рухів, груп) приймали участь у озброєному зіткненні посеред житлового масиву.
- Чи є у справі офіційно потерпілі?
- Чи пред’явлені підозри учасникам події? Скільком?
- Чи серед них учасники обох сторін конфлікту?
- Який запобіжний захід визначено підозрюваним?
- Які версії причин конфлікту розглядає слідство?
- Чи призначена експертиза щодо збитків, нанесених комунальному дошкільному закладу тощо.
Натомість сайтами і соцмережами ширяться чутки і версії, без жодних підтверджень або спростувань.
Ми, журналісти, які підписалися під зверненням, кваліфікуємо дії Головного управління Національної поліції в Харківській області як умисне замовчування суспільно важливої інформації і наступ на свободу слова, що суперечить озвученій головою МВС позиції «Служити і захищати».
Ми не вперше стикаємося з відсутністю оперативних коментарів з боку Головного управління Національної поліції в Харківській області. Як правило, ми отримуємо вже записані відділом комунікації короткі інтерв'ю, які часто не містять повної інформації. За таких обставин журналісти не мають змоги поставити питання-уточнення компетентній особі. Визнаємо, що кожен випадок залежить від різних обставин. Втім, тенденцію до записів таких коментарів вважаємо загрозливою для свободи слова і просимо керівництво Головного управління Національної поліції в Харківській області сприяти в отриманні вичерпної інформації під час брифінгів і прес-конференцій. Остання велика прес-конференція керівництва ГУ НП в Харківській області відбулася у 2014 році.
Ми розуміємо фактор таємниці слідства. Втім, на нашу думку, резонанс події, що сталася 17 лютого в м. Харкові, нині вимагає особливої прозорості з боку поліції. До того ж, деякі питання (як, наприклад, щодо визначення запобіжного заходу) не потребують висвітлення особистих даних учасників подій.
Відсутність вичерпної офіційної інформації створює підґрунтя для поширення викривленої і неправдивої інформації, знижує рівень довіри до правоохоронних органів, підвищує напруження у суспільстві в фактично прифронтовому регіоні.
Звертаємо Вашу увагу, що йдеться не про побутовий конфлікт чи сварку, а озброєне зіткнення посеред житлового масиву мирного міста майже із захопленням об’єкту — дитячого садка.
18 лютого на сторінці у Facebook голова МВС Арсен Аваков пообіцяв, що поліція надасть детальний звіт за фактом події. За даними, які ми отримуємо з різних джерел, слідство вже може надати відповідний звіт — щодо основних вищезгаданих питань.
Вимагаємо проведення прес-конференції начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області Анатолія Дмитрієва, а також начальника Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області Володимира Тимошка або його заступника Андрія Шарніна.
ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин