5 березня. Цей день в історії України - Накипіло
Події

5 березня. Цей день в історії України

  • Тетяна Ямпольська
  • r/Ukraine_UA. Reddit
  • 5 Березня

5 березня 2022 року російська авіація знищила «Уніфехт» 

Цього дня тривали жорстокі бої на Харківщині, та деякі підрозділи ЗСУ перейшли до контрнаступу. Тікаючи, росіяни кинули приблизно 30 танків, машин та бензовозів. Саме місто та область загарбники весь день обстрілювали. Їхня авіація бомбила спорткомплекс ХНУ «Уніфехт», харківську тренувальну базу нашої олімпійської команди. Він був зруйнований.

Також окупанти бомбардували військове містечко у Харкові, центр міста, житлові райони, особливо Салтівку, цивільну інфраструктуру.

DJI 0021

«Укрзалізниця» оголосила графік евакуаційних потягів, поїзди з нашими жінками,старенькими, дітлахами та хатніми тваринками вирушали з Харкова на Захід України, а звідти — до Польщі та інших країн. 5 березня 1950 року загинув командир УПА Роман Шухевич (Тарас Чупринка).

Шухевич очолював визвольну боротьбу українців у часи, коли доводилося протистояти двом тоталітарним режимам: радянському союзу та нацистській Німеччині.

Shukhevych1

Понад сім років нквс полювало за командиром УПА, та він утікав від чекістів і продовжував спротив. Лише через арешт його зв'язкової Дарії Гусяк Шухевич не встиг змінити конспіративну квартиру.

5 березня 1950 року операцію захоплення очолив генерал Судоплатов, до неї було залучено понад 700 радянських бійців. Шухевича хотіли взяти живим, щоб потім публічно судити і привселюдно стратити. Утім, він не збирався здаватися. Важко поранений автоматною чергою, Роман Шухевич вистрелив собі у скроню. Місце його поховання невідоме.

Після смерті Романа Шухевича УПА очолив Василь Кук, і боротьба тривала ще понад 10 років: останній бій збройного підпілля проти кдб відбувся 14 квітня 1960 року. 


5 березня 1953 року помер Йосип Сталін, керівник срср упродовж трьох десятиліть

Культ особи Сталіна тоді досяг небувалих розмірів, став наче релігією. Сталін зумів встановити в країні тоталітарну систему і режим власної диктатури.

На совісті Сталіна лежить штучно організований український Голодомор, знищення в система ГУЛАГу, в Курапатах, Биківні, Сандармоху та багатьох інших місцях українців як «класових ворогів», мільйонні жертви: розстріляні, закатовані, замучені голодом і холодом.

Сталін був всемогутнім, та останні дні життя, розбитий інсультом, провів безпомічним і покинутий усіма. Його найближче оточення ділило владу, обговорювало, як управляти країною та усунути конкурентів, поки він помирав.

FreeBorsht

Смерть Сталіна ознаменувала початок нової епохи, особливо для тих, хто отримав свободу. 


5 березня 1903 року народилася Наталя Забіла, дитяча поетка і письменниця

Наталя Забіла вчилася і довго жила в Харкові, у будинку «Слово». Поетка пережила Голодомор, її дві доньки померли в ті часи. Наталя Забіла написала понад 200 книжок українською для дітей, перекладала з багатьох мов на українську для дітей.

На її віршованих дитячих збірочках, на «Абетці» та читанках зростали малюки та навчалися школярі, з раннього дитинства вбираючи чудову українську мову. 

5 березня 1958 року в Харкові народився Володимир Безсонов, уславлений футболіст 

Володимир Безсонов — вихованець харківського спортінтернату, якийсь час грав за «Металіст», та його блискуча футбольна кар'єра пов'язана з київським «Динамо».

Він був незмінним лідером і зіркою збірної срср, за яку провів 79 матчів. Батько української гімнастки, абсолютної чемпіонки світу з художньої гімнастики Ганни Безсонової.

Під час широкомасштабного російського вторгнення Володимир Безсонов вступив до лав підрозділа територіальної оборони України.

274762557 482338146797163 762706355269307154 n

Він записав відео, тримаючи в руках зброю та український прапор, і звернувся до українців: «Нам росіяни тут не потрібні, ми захищатимемо свою Батьківщину та свої будинки». Володимир Безсонов — взірець для юних: як бути стійким, як перемагати.

5 березня — Всесвітній день енергоефективності

Наскільки це важливо, Україна та українці відчули через варварські спроби росії позбавити нас енергоресурсів, а з ними — тепла, світла, транспорту, зв'язку, промисловості та цивілізації взагалі.

Цей день — про необхідність заощадження енергії. Людям енергоефективність дає можливість зменшити комунальні платежі, підприємствам — скоротити собівартість продукції, на державному рівні — це чинник національної безпеки та збереження довкілля. Україна має величезний потенціал енергоефективності.3 березня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова