5 січня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

5 січня. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Український інститут національної пам'яті
  • 5 Січня
today

5 січня 1585 року було засновано Львівське ставропігійне братство. Воно майже три сторіччя боролося за українство з польським національним і релігійним тиском. Братчики добивалися релігійної та професійної рівноправності українців, а православних — із католиками. Братство займалося просвітництвом: утримувало школу, бурсу, бібліотеку та друкарню, готувало вчителів, друкувало підручники та церковні книги, вело доброчинну, купецьку та лихварську діяльність. 

Цього дня у 1918 Українська Народна Республіка випустила в обіг перші українські банкноти. Автором ескізу першої української купюри став художник-графік Георгій Нарбут. Оформлена банкнота була орнаментами у стилі українського бароко та оригінальні декоративні шрифти. Нарбут уперше на наших грошах використав родовий знак Рюриковичів — тризуб Володимира Великого. «100 карбованців» було написано не лише українською, а й мовами трьох найбільших національних меншин України: російською, польською та ідиш. 

Фото: uinp.gov.ua

Взагалі у світі в цей день люди все ще відпочивають: відзначають Міжнародний розвантажувальний день, День маленьких історій, Міжнародний день бойскаутів. Наприклад, сьогодні прибічники здорового харчування святкують Міжнародний розвантажувальний день. Дату обрали невипадково: Новий рік у багатьох країнах світу святкують із смаком, розмахом і розлогим святковим столом. 5 січня саме час розпочати обіцяне собі «нове життя та перейти на полегшений раціон.

5 січня 1923 року народився Герой України, легендарний командир УПА, сотенний «Кривоніс» — Мирослав Васильович Симчич. За участь в УПА наш військовий та громадський діяч був засуджений на довжелезні строки позбавлення волі. Симчич дивом вижив у жахливих умовах етапів і концтаборів. Брав активну участь у повстаннях та боротьбі з урками. 

«Кривоніс» вийшов на волю лише у 1985 році, загалом відбувши в ув'язненні 32, 5 роки. Навіть після проголошення Незалежності України міліція Запоріжжя «за звичкою» приходила перевіряти пана Мирослава як «особливо небезпечного злочинця». У своїх виступах він завжди наголошував: «Росія ніколи не була нашим приятелем, і ніколи не буде». Сьогодні йому виповнилося 100 років. 

Фото: umoloda.kyiv.ua

4 січня. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова