17 лютого. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

17 лютого. Цей день в Україні та світі

17 лютого 1859 року народився Микола Федорович Гамалія, знаменитий лікар, мікробіолог та епідеміолог

Микола Гамалія — нащадок славетного козацького роду Гамаліїв. Він працював у Парижі під керівництвом Луї Пастера, де вивчав проблему сказу, і в 1886 році в Одесі відкрив перший в російській імперії пункт щеплення проти сказу. А ще Гамалія розробив препарати і вакцини проти холери, чуми та тифу.

Дослідник наголошував, що усі ці захворювання викликані мікробами. І щоби їх уникнути, людям потрібно дотримуватися санітарно-гігієнічних норм. Він вивчив роль корабельних щурів у поширенні чуми і організував дератизацію під час спалаху епідемії в Одесі в 1902 році.

Возможно, это изображение 1 человек

Гамалія вів героїчну боротьбу з холерою, з різними видами тифу, віспи, інших інфекційних захворювань: він проявив велику мужність лікаря і науковця, поставивши деякі досліди на собі. Українець завдяки своїм винаходам врятував величезну кількість людей.

Фото: Український інтерес

17 лютого 1920 року народився Василь Васильович Порик, військовий, партизан учасник Руху Опору у Франції

Військова кар'єра Порика почалася в Харкові, він закінчив Харківське військове піхотне училище. Під час війни з Німеччиною Василь був поранений і опинився в полоні. У нацистському таборі Бомон у Франції розпочалася легендарна історія «Базиля». Він налагодив контакти з учасниками французького Руху Опору.

Очолюваний Пориком партизанський загін здійснював нічні вилазки, руйнував лінії зв'язку, робив диверсії на залізниці. Коли гестапо вийшло на його слід, утік із табору та сформував власний загін на півночі Франції. У квітні 1944-го партизани Порика звільнили в'язнів табору Бомон і розгромили колону нацистів.

original

Згодом «Базиль» знову попав у полон, його ув'язнили в неприступній фортеці Сен-Нікез. Ледь живий і закутий у кайдани українець здійснив фантастичну втечу з камери-одиночки через два мури. Підлікувавшись, він налагодив зв'язок із партизанами. Підпільники влаштовували диверсії, підірвали ремонтний авіазавод, виводили з ладу шахти. За голову «Базиля» нацисти обіцяли мільйон франків, і зрадники знайшлися. У липні 1944 року Василя Порика схопили і розстріляли. Він носить звання Героя Франції та Героя радянського союзу водночас.

Фото: Вікіпедія

17 лютого 1892 року народився Йосип Сліпий, богослов, глава Української Греко-католицької церкви, який майже 20 років провів у радянських таборах

У 1945-му його заарештували радянські спецслужби й звільнили лише у 1963 році завдяки клопотанню Папи Римського та президента США. Йосипа Сліпого вислали із срср, він прибув до Ватикана, де його визнали главою УГКЦ. Він перший серед українців став кардиналом католицької церкви і був коронований титулом патріарха.

Йосиф Сліпий

«Народе мій, стань уже раз собою! Позбудься своєї вікової недуги, сварів і чварів, вислуговування чужим... Отрясися од своїх вікових недостач, стань на ноги в Україні, піднеси свою голову, випростуй свої рамена. Покажи свою силу і вдячність, бо, шануючи своє минуле, ти ростеш у своїй могутності і славі! Внутрішні непорозуміння і дух незгоди — одна з найголовніших причин нашого упадку... Тому провідною думкою є за всяку ціну втримати єдність».

Фото: Pkravchenko

17 лютого 1943 року народилася Раїса Степанівна Недашківська, українська актриса

Її красивий натхненний образ став втіленням «обличчя українського кіно», як зазначалося на всіх кінофестивалях. У кадрі акторка створила багато прекрасних характерів жінок різного віку та різних часів. Найвідоміші її ролі — в українських фільмах «Лісова пісня», «Вавілон ХХ», «Кармелюк», «Кайдашева сім'я», «Чорна рада», «Молитва за гетьмана Мазепу». Мисткиня полум'яно підтримала Революцію Гідності та популяризувала її ідеї.

2229070

Raisa Nedashkovskaya Yaroslav Mu

Кадри з фільмів


16 лютого. Цей день в Україні та світі

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова