12 березня. Цей день в Україні та світі - Накипіло
Події

12 березня. Цей день в Україні та світі

  • Тетяна Ямпольська
  • Український інтерес
  • 12 Березня 2023

12 березня 2022 року: Харківщина чинить спротив

У цей день російська армія кидала значні сили на оточення Харкова. Це не дало бажаних результатів, а втрати окупантів були незрівнянні: із 2 000 залишилися лише 20–25 осіб. За добу загарбники нанесли 84 артилерійські, мінометні та ракетні обстріли по житлових районах Харкова, Чугуєва, Ізюма, Рогані, Дергачів. Руйнування Харкова тривало: пошкоджений ХНАТОБ, Харківська обласна травматологічна лікарня на Салтівському шосе. Окупанти пошкодили Храм цариці Тамари на П’ятихатках, під обстріл потрапили Храм Святих Жон Мироносиць, Успенський собор і Храм Святого Юрія Переможця.

image 202303 12 17 09 31
Розбитий фасад і палати Харківської обласної клінічної травматологічної лікарні, 12 березня, фото: t.me/hueviykharkov

За добу рятувальники 30 разів виїздили гасити пожежі та розбирати завали. А піротехніки ДСНС знешкодили артилерійські боєприпаси, що не розірвалися, за 40 адресами. 18-річна дівчина з Балаклії народила дочку під обстрілами: російські окупанти не пропустили через блокпост швидку, і місцевий фельдшер прийняв пологи під вибухами. 

photo 2022 03 12 15 17 36
Фото: Оперативний ЗСУ


12 березня 1863 народився Володимир Іванович Вернадський, геніальний український вчений

Геній — не перебільшення. Вернадського, чиї корені походять від запорізьких козаків, порівнюють із Ньютоном і Ейнштейном. Він засновник геохімії, біогеохімії, радіогеології, філософ, автор вчення про ноосферу. Це перший президент Української академії наук, засновник Національної бібліотеки України. Він створив понад 20 наукових установ: радієвий інститут, біохімічну лабораторію, комісію з вивчення вічної мерзлоти. За життя Вернадський написав 473 праці, він один із найбільш цитованих авторів світу.

photo 2023 03 12 17 21 08
Колаж: Український інтерес

Він писав про ґрунти і мінерали, рослини і тварин, про людину, час і Всесвіт. Вернадський вважав, що життя у формі біосфери — не випадкове, що це вічна частина космосу. А ноосфера — новий етап життя Землі, перебудованої колективним розумом. Вернадський передбачив розвиток альтернативної енергетики, освоєння людиною Місяця та планет. Філософ мріяв, що при владі будуть не найсильніші, а найрозумніші, що настане «диктатура розуму». Вернадський складав вірші, і перший з них був про Україну. На честь ученого назвали українську станцію в Антарктиді. Вернадський зображений на купюрі 1 000 гривень. 

12 березня 1889 року День народження Вацлава Фомича Ніжинського, зіркового українського танцівника і хореографа


Вацлава Ніжинського називали «восьмим дивом світу». Він народився в Києві, в родині танцівників польського походження. Батько, балетмейстер Хома Ніжинський, був одним із найкращих виконавців і постановників українських танців. Вацлав уперше з'явився на сцені у п'ять років, станцювавши гопак на гастролях в Одеському театрі. Світову славу Ніжинський здобув як соліст трупи Сергія Дягілєва завдяки блискучим партіям у постановках «Петрушка», «Шехерезада», «Нарцис», «Дафніс і Хлоя».

photo 2023 03 12 17 38 50
Фото: український інтерес

Як хореограф і виконавець справив фурор у балетах «Післяполудневий сон фавна», «Ігри» Дебюссі та «Весна священна» Стравінського. Лише за десять років сценічного життя Вацлав Ніжинський збагатив мистецтво балету незліченними знахідками, які змінили академічні канони. Йому аплодувала вся Європа. Ніжинський був кумиром, який зумів на сцені поєднувати легкість і силу руху. Ніби спростовуючи всі закони рівноваги, він захоплював глядачів красою і можливостями тіла. 

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова